fbpx
Firma w inkubatorze przedsiębiorczości w praktyce

Firma w inkubatorze przedsiębiorczości w praktyce

Własny biznes to marzenie wielu osób, jednak jak już pisałem ostatnio jeśli robi się to bez planu czy z pominięciem finansowego rozsądku to można tą przygodę skończyć szybciej niż się zaczęło, dodatkowo robiąc sobie sporo problemów. A trzeba jednak kilka spraw trzymać w ryzach: sprzedaż, zus, podatki, obsługa klientów, marketing itp. itd.

Dlatego polecam, o ile to tylko możliwe skorzystanie z możliwości jakie daje „firma na próbę” w inkubatorze przedsiębiorczości. To ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą sprawdzić swój pomysł na biznes, bez wchodzenia w to całym sobą, ponoszenia pełnego ryzyka i angażowania dużych środków.

Brzmi Ciekawie? Jeśli tak to czytaj dalej, a dowiesz się jak działa firma w inkubatorze przedsiębiorczości, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania oraz dla kogo jest do dobry pomysł a dla kogo nie. Zapraszam 🙂 

firma w inkubatorze przedsiębiorczości w praktyce

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

W dużym skrócie to fundacje, prowadzące działalność gospodarczą i wspierające młodych ludzi, którzy chcą zacząć swoje biznesy. Oferują im pomoc w rozpoczęciu działalności w ramach fundacji, oraz usługi niezbędne na start.  Najpopularniejsze inkubatory to te akademickie, ja polecam fundacje twój start up ( wg. mnie bardziej przystępne i elastyczne warunki).

Kiedy podpisujesz umowę z fundacją, ta udostępnia Ci osobowość prawną – działasz jako odrębny dział przedsiębiorstwa, z odrębną nazwą, celem no Tobą jako osobą odpowiedzialną  i możesz zacząć świadczyć swoje usługi, sprzedawać produkty itp. możesz wystawiać faktury, obsługiwać klientów.

Nie jest to typowa działalność gospodarcza, co ma swoje plusy i minusy o których później. Nie jesteś spółką, działalnością jednoosobową itp. ale możesz zacząć legalnie testować swój biznes.

Jak zarejestrować firmę w inkubatorze i ile to trwa?

Firmę w ramach inkubatora zarejestrujesz w trakcie jednego spotkania, umowa podpisywana jest na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W ramach fundacji możesz działać 2 do 3 lat, natomiast w każdej chwili możesz wyjść z niej zabierając cały swój biznes na zewnątrz i otworzyć np. jednoosobową działalność.

Otrzymujesz dostęp do CRM-u, system do wystawiania faktur, obsługę księgową oraz prawną,pomoc w marketingu i promocji,  dostęp do mentorów i szkoleń a także do całej społeczności danego inkubatora, co może stanowić dla Ciebie od razu możliwość nawiązania cennych kontaktów/współpracy. Dodatkowo jest możliwość korzystania z przestrzeni biurowej danego inkubatora w każdym z jego oddziałów.

Twój start up otrzymuje też oddzielny numer konta, będący subkontem fundacji, na które przyjmujesz środki od klientów.

W ofertach można przeczytać o założeniu biznesu w 15 minut, ale realnie uzyskanie wszystkich dostępów trwa ok 3-4 dni.

Jak w praktyce wygląda działalność w ramach inkubatora przedsiębiorczości?

Przykładowo rejestrujesz się w inkubatorze i  zajmujesz się udzielaniem korepetycji i szkoleniem innych. Po paru dniach więc możesz już sprzedawać swoje usługi klientom i wystawiać im faktury przez system. Na fakturach będą dane fundacji ale też nazwa twojej firmy, a środki trafią na twoje subkonto.

Jeśli będziesz chciał podpisać jakie umowy o współpracy to zgłaszasz je do działu prawnego i jeśli on je zaakceptuje a ma na to 5 dni to możesz je podpisać i działać. Umowy podpisuje zawsze fundacja, dorzucając aneks lub preambuę o tym, że To ty ponosisz za nią odpowiedzialność i wykonujesz działania w ramach tej umowy.

Kiedy chcesz wypłacać swoje zyski to robisz to w formie umowy zlecenia lub o dzieło,  w zależności od tego co dokładnie sprzedajesz, tutaj będzie potrzebna konsultacja z koordynatorem lub działem księgowym bo będzie to miało znaczenie dla kosztów podatku oraz tego czy będzie to wymagało oskładkowania w ZUS. Np. Na przykład sprzedając artykuł do prasy, wykonując stronę www czy grafikę możesz podeprzeć się umową o dzieło z mniejszym podatkiem i bez ZUS-u ale jeśli dla danego klienta pracujesz ciągle, lub nie ma to znamiona „dzieła” będziesz musiał pewnie zrobić o przez umowę zlecenia a więc z zus-em i nieco większym podatkiem ale nie załamuj się, tutaj podatek i zus w najgorszym wypadku płacisz i tak TYLKO KIEDY ZARABIASZ i realnie wyciągasz gotówkę dla siebie, nie jesteś stale obciążony zus-em a podatki są na tych umowach mniejsze niż na działalności. Wypłata może potrwać kilka dni do tygodnia w zależności od inkubatora.

Ile kosztuje działalność w inkubatorze?

Rejestracja jest darmowa, natomiast płacisz miesięczny abonament w zależności od fundacji – w twój start up jest to 250 zł, i w większości jest podobnie. W ramach abonamentu masz księgowość, pomoc prawną, opiekuna, możliwość korzystania z biur, crm, system do faktur, pomoc w marketingu i szkolenia. Czy to dużo? Nie koniecznie, to koszt przeciętnej księgowej dla firmy na kpir.  Oczywiście oprócz tego dojdą zus i podatek jeśli będziesz wypłacał zyski, ale to nie jest koszt stały, to znaczy płacisz tylko kiedy zarabiasz 🙂

Wady i zalety, czy to się opłaca?

Jakie są plusy firmy w ramach inkubatora przedsiębiorczości?

  • Możliwość przetestowania swojego biznesu bez dużego ryzyka
  • Niewielkie koszty działania, brak stałego zus-u  i mniejsze podatki
  • Duże wsparcie, księgowość, prawnicy, opiekunowie itp.
  • Możliwość uzyskania ciekawych kontaktów i doświadczeń
  • Uczysz się prowadzić biznes mając możliwość rezygnacji w każdej chwili

Jakie są minusy działania w ramach inkubatora ?

  • To nie jest działalność gospodarcza, przynajmniej nie Twoja więc jest to mniejszy prestiż, czasem nie każdy chce współpracować no i na każdej umowie są dane fundacji a nie Twoje.
  • Co nieco biurokracji – na akceptację każdej umowy musisz czekać nawet kilka dni, akceptacja faktur także może potrwać dzień, opinia prawna do 5 dniu. Niestety jesteś tu jednym z wielu, a decyzje są podejmowane wyżej.
  • Brak możliwości odliczania większości kosztów
  • Brak możliwości wspierania się finansowaniem z banków, leasingiem  itp. chociaż podobno można starać się dotacja z niektórych programów.

Dla kogo jest a dla kogo nie jest tego typu działalność? 

Według mnie, jest to dobra propozycja dla studentów którzy chcą sprawdzić swój pomysł na biznes, dla osób chcących zrezygnować z pracy na etacie ale obawiających się ryzyka, dla osób które chcą nauczyć się realiów biznesu ale bez rzucania się od razu na głęboką wodę, dla osób które chcą odzyskać stabilizację po nieudanych próbach postawienia innego biznesu, dla osób chcących dorabiać np. poprzez sprzedaż na allegro, sklep internetowy czy inne usługi jako co poza etatem ale nie chcą od razu pchać się w normalną działalność.

A co do branż to przede wszystkim zarabianie na wiedzy, konsultacjach, szkoleniach czy nauce ( języków, tańca, fitness) ale też informatyka, grafika, muzyka, doradztwo, tworzenie stron www, sklepy internetowe itp. itd. wystarczy przejrzeć biznesy, które tam działają aby zorientować się, że nie ma wielkich ograniczeń.

Komu nie polecam inkubatora?

Jeśli masz środki aby działać pełną parą od razu, centralizacja i ta mini biurokracja będzie Cie ograniczała znacząco tak , że może powodować realne straty, jeśli masz lepsze rozwiązanie pod względem optymalizacji zus-u i podatków to działaj od razu jako biznes w formie spółki czy też firmy jednoosobowej. Dodatkowo w inkubatorze nie otworzysz firmy wymagających uprawnień, koncesji itp.

Podsumowując, firma na próbę w ramach inkubatora przedsiębiorczości ma swoje plusy i minusy jednak jest chyba najlepszą propozycją dla osób, które jeszcze nie dojrzały do całkowicie swojej firmy. Dodatkowo jest do na tyle bezpieczne rozwiązanie pod względem prawnym czy finansowym, że tych mini firm powstaje coraz więcej. Podane tu przykłady dwóch największych fundacji skupiają już kilka tysięcy start up-ów, a plany są na nawet 10 razy więcej w przeciągu kilku lat, więc Polska realnie stanie się zagłębiem tego rodzaju działalności.

Dlatego zamiast zastanawiać się kolejny rok nad swoim biznesem, daj sobie spokój – nie zakładaj od razu firmy, tylko skorzystaj z inkubatora, rób to co chciałeś robić tylko, że w prostszy sposób, a jeśli się uda to wtedy założysz działalność czy spółkę.

 

Ps. jeśli artykuł Ci się spodobał to skomentuj polub, udostępnij, cokolwiek tylko nie uciekaj:) 

6 Comments

  1. Do prowadzenia małej księgowości w inkubatorze bardzo dobrze sprawdza się ten program – mała księgowość. Jest darmowy, ale cały czas udoskonalany i aktualizowany. Dostępne w nim są wszystkie niezbędne funkcje – wystawianie faktur, rachunków, kpir i magazynowanie. idealnie nadaje się do prowadzenia małych działalności, własnie takich jak w inkubatorze.

    kamwill
  2. A gdybym chciał mieć pełną księgowość poza inkubatorem, ale korzystać z innych przywilejów to istnieje taka możliwość? Wolę jednak samodzielnie kierować swoimi przychodami i rozliczać się z klientami. Znalazłem nawet ciekawe oprogramowanie do faktur dla początkujących przedsiębiorstw.

    Nataniel
  3. Dziękuję za ten artykuł. 🙂 Szukam teraz możliwości sprawdzenia się w wymarzonej pracy, ale to jeszcze nie czas na działalność. Inkubator brzmi jak coś godnego wypróbowania.

    Czytelniczka
  4. Od kilku lat jestem freelancerką i już próbowałam różnych rozwiązań, jak własna firma, useme, fiverr, ale od kilku miesięcy działam w inkubatorze Firma Dla Każdego (www.firmadlakazdego.pl) i widzę największe plusy akurat w mojej branży. Wszystko działa sprawnie, szybko, jest naprawdę tanio i nie ponoszę ryzyka, a to dla mnie kluczowe kwestie. Prawdą jest, że są pewne uniedogodnienia związane z korzystania z „pośrednika”, ale zalety przewyższają wady … przynajmniej w mojej branży:)

    Julka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.