fbpx
Konsolidacja kredytów firmowych w praktyce

Konsolidacja kredytów firmowych w praktyce

Jakiś limit tu, obrotówka w innym banku, kredyt na start z przeszłości no i jeszcze ten na zakup maszyn…brzmi znajomo? Przedsiębiorcy często muszą rozwijać się na kredyt, czy raczej posiłkując się zewnętrznym finansowaniem. I nie ma w tym nic złego, dopóki to się opłaca i nie przechodzi w spłacanie jednego kredytu drugim.

Tak czy siak, nawet kiedy sytuacja w firmie jest stabilna warto jak najbardziej upraszczać finanse, a dodatkowo dbać o płynność i jej utrzymanie. Narzędziem, które częściowo może w tym pomóc, jest kredyt konsolidacyjny na spłatę zobowiązań firmowych… tak,obecnie już nie tylko kredyty prywatne możesz połączyć w jedną ratę, ale można konsolidować także i „firmówki”. Jak to w praktyce wygląda i czy się opłaca? Sprawdźmy!

Czy kredyty firmowe można konsolidować i na czym to polega?

Jak już wspomniałem, można konsolidować zobowiązania firmowe, poza faktoringiem i leasingiem. Więc kredytem możemy spłacić limit na koncie firmowym, kartę kredytową czy kredyt obrotowy lub gotówkowy ratalny.  Mało tego, jeśli jakieś zobowiązanie prywatne zaciągnęliśmy aby środki z niego przeznaczyć na swoją działalność, to banki także taki kredyt/pożyczkę mogą spłacić. Zazwyczaj bank wymaga dostarczenia np. umów spłacanych zobowiązań, czasem też potwierdzenia jego zamknięcia po uruchomieniu kredytu.

Kredyt oczywiście pozostaje zwykłym kredytem firmowym, jednakże przeznaczonym po prostu na spłatę obecnych zobowiązań kredytowych klienta – zabezpieczonym lub też nie, w zależności od sytuacji i banku w jakim składamy wniosek. Kwoty możliwe do uzyskania bez zabezpieczenia sięgają do 600 000 zł na okres nawet  144 msc, a z zabezpieczeniem do około miliona złotych z możliwym dłuższym okresem kredytowania.

Jakie korzyści daje taka konsolidacja kredytów firmowych?

Finansowanie takie stosuje się przede wszystkim, aby uwolnić płynność biznesu klienta  a często także i jego nadwyrężoną zdolność kredytową. Wiele banków finansuje działalność na krótki okres, np. obrotówki na 2 – 3 lata, ratalne kredyty często na 5-6. Gdyby limit na 200 000 zł zamiast na rok, dwa rozłożyć na 10, czy taki kredyt na 5 lat zamienić na taki na 12 … Wtedy po pierwsze Ty jako przedsiębiorca masz mniejszą ratę ze względu na wydłużenie okresu kredytowania, ale i Twoja zdolność jest wyższa co często pozwala na dobranie wolnej kwoty na inwestycje, lub wykorzystanie w przyszłości, w celu sfinansowania nowych przedsięwzięć.

Kredyt taki można uzyskać na dość dobrych warunkach, lepszych niż taki sam kredyt indywidualny.

Podsumowując zyskujesz jedną stałą i najczęściej mniejszą ratę, zamiast wielu innych, do tego spłacaną w dogodnym dla ciebie terminie. Jednocześnie masz szanse na pozyskanie od razu dodatkowych środków na bieżącą działalność.

Jakie zobowiązania firmowe można konsolidować a jakich nie?

Jak już wspomniałem, do konsolidacji możemy dodać zobowiązania firmowe, w zasadzie każde najpopularniejsze,  plus kredyty prywatne, które zostały wykorzystane na rozwój Twojej firmy ( konieczne będzie oświadczenie). Nie możemy kredytem konsolidacyjnym na firmę spłacić umowy leasingu, faktoringu, pożyczek prywatnych, zaległości w urzędach czy chwilówek ( pożyczek konsumenckich, jednoratalnych).

Gdzie można uzyskać taką konsolidację?

Obecnie jest to możliwe kilku bankach, jeśli jesteś zainteresowany konkretnym rozwiązaniem, napisz do mnie bezpłatnie przeanalizuję Twoją sytuację i znajdziemy najlepszą opcję.

Jakie są wady takiego rozwiązania?

Brak możliwości spłaty wszystkich zobowiązań, często stosowane prowizje za wcześniejszą spłatę przy kredytach firmowych czy konieczność skorzystania z dodatkowych produktów np. pakiety usług, konta firmowe w danym banku to główne minusy. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę ograniczenie do kilku banków, przez co skazani jesteśmy na ich metodykę oceny, nie każdy klient będzie w stanie uzyskać finansowanie. Najważniejsze oczywiście jest jeszcze to, czy taka konsolidacja się opłaca w Twoim przypadku? Generalnie przy wydłużeniu okresu kredytowania robisz to kosztem \

Co zrobić po takiej konsolidacji?

Po uzyskaniu takiego finansowania warto sprawdzić, czy zobowiązania które miały być spłacone faktycznie zostały, być może należy złożyć dodatkową dyspozycję. Często też, banki zakładają konta firmowe do kredytów, trzeba pamiętać o ich zamknięciu, aby nie zostały naliczone opłaty za korzystanie z rachunku.

Podsumowując konsolidacja kredytów firmowych jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców potrzebujących poprawy swojej sytuacji finansowej, zmniejszenia rat zobowiązań oraz ustabilizowania. Pozwala zapanować nad wieloma różnymi ratami, tak aby stały się dostatecznie wygodne do spłaty i odciążyły płynność Twojej firmy, abyś mógł skupić się na jej rozwoju bo o to chodzi w biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *