fbpx
Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

Z etatu w banku, na swoje?

Powszechnie wiadomo, że branża finansowa jest jedną z najbardziej dochodowych i generujących najwyższe prowizje sprzedażowe.  Pewnie to powoduje, że na rynku pojawia się ciągle nowa rzesza pośredników kredytowych. Są to często tak jak ja osoby rezygnujące z etatów w  bankach, po to aby spróbować własnych sił w tej dziedzinie.

Być może teraz właśnie Ty zastanawiasz się nad wykonaniem takiego kroku? Nie chcesz już walczyć co miesiąc o kolejne, coraz wyższe plany sprzedażowe i wyniki dla kogoś innego? Sprawdź więc jak zostać pośrednikiem kredytowym (kredytów gotówkowych) i czy to jest faktycznie coś dla Ciebie!

jak zostać pośrednikiem kredytowym?
*źródło pixabay

Kim jest pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy w dużym skrócie to osoba, prowadząca firmę ( jednoosobową, lub spółkę) posiadającą odpowiednie uprawnienia i zajmująca się „załatwianiem” czy „sprzedawaniem” kredytów. Może ktoś się obruszy, bo przecież nazywa się doradcą finansowym, ale w praktyce jest to zwykła sprzedaż, pozyskiwanie klientów itp. Doradztwo w tej pracy ograniczać się będzie do analizy BIK-u, sytuacji czy zdolności klienta, a dalej mamy już tylko wysyłanie wniosków do banków, czy firm pożyczkowych.

Oczywiście trzeba rzetelnie przedstawić fakty, aby klient miał pełny obraz możliwości i mógł wybrać najlepiej dla siebie.

Pośrednik prowadzi klienta w danej sprawie, kompletuje dokumentację do banku, wysyła a potem ewentualnie negocjuje ofertę i ustala kwestie związane z podpisaniem umowy. To wszystko. Reszta to mozolna praca, związana z codzienną obsługą zapytań, poszukiwaniem źródeł klientów i bieżącą obsługą administracyjną własnej działalności, co szczególnie na początku potrafi zniechęcić.

Jak wygląda praca małego pośrednika kredytowego?

Pośrednicy mają najczęściej umowy zawarte z bankami, lub z tak zwanymi integratorami ( to podmioty, mające pod sobą wielu pośredników i też bezpośrednio współpracujące z bankami,  wieloma na raz, przez co oferta jest komplementarna – pośrednicy w ramach jednej umowy mają wiele możliwości i często wygodny system do zarządzania wnioskami), dzięki czemu mogą procesować wnioski.

Zadaniem pośrednika w dużym skrócie jest więc pozyskanie klienta zainteresowanego skorzystaniem z kredytu, pożyczki czy innej usługi jaką oferuje. Następnie zwykła obsługa takiej osoby, więc wstępna rozmowa, ustalenie czego oczekuje nasz zainteresowany, Potem z kolei szukamy odpowiedniego rozwiązania w ramach możliwości jakie mamy np. pytamy dział wsparcia o możliwości dla takiego klienta, lub przeglądamy metodyki banków, obliczamy zdolność, oceniamy raport. Jeśli jest szansa na finansowanie to kompletujemy wniosek, dokumentację i składamy w banku. Potem czekamy na decyzję, a jeśli jest pozytywna podpisujemy ją z klientem, lub kierujemy do oddziału. 

Ile można zarobić? 

W większości przypadków więc wynagrodzenie pośrednika kredytowego jest pokrywane przez banki.  Czy pośrednictwo finansowe się opłaca? Można przyjąć, że  stawka za gotówkę waha się od 1 do 8 %, więc niech to będzie średnio 4 %. Wszystko teraz zależy więc od tego jaki wolumen klientów zdołasz pozyskać…niestety, pod tym względem to się nie zmienia 🙂

Ale przyjmijmy sprzedane 2 umowy kredytu po 50 000 zł na kredyty gotówkowe i 100 000 kredytu firmowego, więc ok 200 000 zł na miesiąc, tyle co w wielu bankach – to masz tu średnio około 8000 brutto, z czego musisz zapłacić ZUS, podatek no i opłaty – polecam ograniczyć koszty do minimum, bez biura i zbędnych zabawek możesz koszty ograniczyć ( wliczając ZUS, telefon i internet oraz księgowość – co polecam ) do około 1000 zł. Koszty, jeśli jesteś na Kpir zmniejszają Twój podatek 🙂

Stawki prowizyjne oczywiście są różne, ale generalnie większe niż gdybyś był pracownikiem etatowym banku. Pamiętać trzeba jednak, że na głowie masz ten ZUS, US i presję związaną z brakiem podstawy. Więc nie jest to rozwiązanie dla każdego, bo klienci nie spadają z nieba, a konkurencja na rynku jest ogromna i „pazerna”. No ale od tych 8000 brutto na etacie odejdzie w postaci ZUS i US około 40 % lub więcej więc może to nie tak mało 🙂 ?

Jeśli jednak jesteś dobrym sprzedawcą, masz wiele kontaktów w branży i ogólnie, oraz masz odpowiednią wiedzę czy zasoby – warto się przekonać o możliwościach jakie daje pośrednictwo, a więc – potencjalnie dużo większe dochody, niski ZUS dla jednoosobowych działalności przez pierwsze 2,5 roku więc niższe daniny na rzecz Państwa, brak nacisków na plan, więcej swobody i nielimitowane godziny pracy.

A jak w praktyce zostać pośrednikiem kredytowym?

Zastanawiasz się jakie są wymogi konieczne do uzyskania odpowiednich uprawnień, aby móc działać w tym zawodzie ? Niewielkie – minimum średnie wykształcenie, niekaralność, zarejestrowana działalność, spełnienie wymogów formalnych ( wpis do rejestru KNF), oraz umowy z odpowiednimi podmiotami… to wszystko. Próg wejścia jest więc dość niski. A co zrobić krok po kroku ?:

 1. Rejestrujemy własną działalność gospodarczą
 2. Wysyłamy wniosek do KNF – chodzi o wpis do rejestru pośredników kredytowych, należy wypełnić odpowiedni druk i opłacić wpis, i wysłać to wszystko z załącznikami ( niekaralność, świadectwo, odpis z CEIDG) koszt to 600 zł. Więcej o tym wymogu znajdziesz pod tym linkiem.
 3. Po uzyskaniu wpisu możemy podpisywać umowy o współpracy z integratorami, bankami.
 4. Działamy! 🙂 Pracujemy, pozyskujemy klientów i walczymy z codziennością:)

Poza możliwością bycia takim małym indywidualnym i niezależnym pośrednikiem, można też włączyć się do większej sieci/grupy i działać pod ich marką. Takie większe firmy, które pozwolą Ci na to by rozwijać się w ramach ich struktury to np. Open Finance, ANG, Expander. Współpraca z każdym z nich ma swoje plusy i minusy, na pewno główny to brand za jakim możesz się chronić, ale z drugiej strony to nieco inna forma pracy w banku według mnie…

Jak zostać pośrednikiem kredytowym – praktyczny poradnik już dostępny!

Ps. Mam nadzieję, że wpis okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli interesuje Cię ten temat, , to rozwijam go w moim najnowszym poradniku „Jak zostać pośrednikiem kredytowym.Odpowiadam w nim na najczęstsze pytania:

 • Dla kogo nie jest to dobra praca?
 • Z kim współpracować i jak?
 • Czy potrzebujesz szkoleń, a jeśli tak to jakich?
 • Jakie musisz spełnić formalności na starcie?
 • Jak pozyskać pierwszego klienta?
 • i wiele więcej!

Najważniejsze informacje dla osoby, która chce być pośrednikiem w jednym miejscu, wiedza z mojej pracy w branży kredytowej z ostatnich kilku lat na 68 stronach poradnika czeka na Ciebie tutaj. Przez najbliższe 2 tygodnie z okazji premiery w promocji – 20 %

Zamów poradnik Tutaj! Lub pobierz bezpłatny rozdział w tym miejscu.

2 Comments

 1. Czy umowy z bankami mają jakieś wymogi o niekonkurowaniu lub minimalnej miesięcznej sprzedaży lub jakiś innych kosztów (obowiązkowych szkoleń, opłat za używanie oprogramowania itp.). Chciałbym pośredniczyć niejako dodatkowo (jako „bonus” do przedstawiciela handlowego) i w zasadzie nie zależy mi na wysokiej prowizji od banku tylko wiarygodnego przestawienia wyliczeń oferty i kosztów kredytowania dla zakupu z głównej działalności.
  Czy muszę podpisywać i przygotować główną umowę czy tylko warunki wstępne do uzyskania kredytu a dalej to już w banku?
  Czy jak osobiście podpiszę umowę z kilkoma bankami to jest jakieś oprogramowanie porównujące oferty z rożnymi bankami? czy muszę podpisać umowę z integratorem?

  Tomasz
  1. Radziłbym jednak podpisać umowę z integratorami, wtedy jest szansa na wsparcie, dodatkowo integratorzy, czy brokerzy mają większe stawki niż mały indywidualny pośrednik, bo mogą dostarczyć większy wolumen sprzedaży. Pośrednik nie przygotowuje umowy, dostaje ją gotową, lub klient podpisuje ją w banku.
   Ciężko o oprogramowanie do porównywania kredytów, są może dwa gotowe rozwiązania, ale przede wszystkim do hipotek, w gotówkach mają duże braki. Banki natomiast udostępniają ewentualnie kalkulatory, z których można korzystać.

   Artur Sarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.