fbpx
Jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet?

Jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet?

Czy nadal warto uczyć się języka angielskiego?

Znajomość języków obcych z pewnością jest bardzo przydatna. W szczególności taką podstawą jest język angielski, nawet jeśli na co dzień mieszkasz w Polsce i nie masz zamiaru wyjeżdżać na stałe do pracy w kierunku UK lub USA, to z pewnością już może zdarzyć się na zagranicznych wakacjach, że coś trzeba będzie załatwić i odezwać się do kogoś w tym właśnie języku. W sytuacji kiedy z kolei poszukujesz pracy, znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym stanowi spory plus i przewagę na tle innych kandydatów, a w niektórych branżach jest wręcz koniecznością ( choćby IT). Dodatkowym argumentem do nauki tego języka jest także możliwość czerpania z dużo większego zasobu anglojęzycznych źródeł wiedzy, kanałów na youtube, książek itp, niedostępnych w rodzimym języku. Jednak nauka angielskiego wydaje się droga, lekcje indywidualne, kursy mogą kosztować setki, tysiące złotych. Na początku nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego dziś sprawdzimy jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet, by móc zacząć nawet za zero złotych.

Samodzielna nauka angielskiego

Tradycyjną formą nauki były oczywiście stacjonarne szkoły językowe, jednak one powoli, także z powodu pandemii tracą na znaczeniu na rzecz nauki online. W sieci możliwości znajdziesz też bez liku, od platform z kursami, poprzez aplikacje, a ich zaletą jest przede wszystkim możliwość uczenia się zdalnie, w domu lub w podróży, o dowolnej porze dnia lub nocy.

Pamiętać trzeba jednak, że w odróżnieniu od nauki prowadzonej przez nauczyciela, samodzielne kształcenie wymagać będzie więcej samodyscypliny, bo tak łatwo przecież idzie nam odpuszczać, a tutaj ważna jest systematyka. Dodatkowo prawdopodobnie sam proces potrwa nieco dłużej, o ile można powiedzieć, że kiedyś się kończy.

Ok, ale nieco zboczyłem z tematu. Wracając do sedna, możliwości faktycznie jest wiele, problem w tym, że większość wymaga inwestycji i płacenia od początku, czy po krótkim okresie próbnym. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz, lub nie możesz w tej chwili inwestować dodatkowych środków w lekcje angielskiego? Czy można nauczyć się angielskiego za darmo? Są i na to sposoby, dziś opowiem o kilku z nich.

Jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet
* źródło pexels

Sposoby na darmową naukę języka angielskiego

  • Darmowe kursy na stronach www – płatnych platform do nauki języków jest dość dużo, abonamenty zaczynają się od 29 zł w górę, niektóre oferują także rozmowy z lektorami na żywo…oczywiście sporo drożej. Można jednak znaleźć materiały bezpłatne, które pomogą w rozpoczęciu nauki jak np. kurs dostępny na www.angielski-kursy.pl, czy także bezpłatny na www.angprofi.pl. Znajdziesz tam głównie tekst, ale też nagrania zwrotów podzielone na lekcje.
  • Aplikacje do nauki języka angielskiego– można uczyć się języka także na swoim telefonie, korzystając z bezpłatnych aplikacji. Jedną z najpopularniejszych jest Duolingo , dostępne także przez stronę internetową. Wykorzystuje grywalizację, lekcje podzielone są na poziomy, a my za ukończenie każdej dostajemy odznaki, osiągnięcia itp. W aplikacji uczymy się słówek, wyrażeń, także wymowy. Inną aplikacją tego typu jest Cake, w której mamy możliwość oglądania scenek po angielsku, wykonywania ćwiczeń także wymowy, oczywiście za darmo. To fajny sposób na początek, bo można się wdrożyć i zapoznać z językiem nawet od podstaw. Dodatkowo możemy przyswajać wiedze w małych porcjach, nawet w ciągu zabieganego dnia, jeśli masz mało czasu możesz nawet w trakcie pobytu „w łazience” albo będąc w kolejce w sklepie. Takie aplikacje to świetna odpowiedź na to jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet, bo smartfon znajdzie się przecież w kieszeni każdego z nas.
  • Kanały Youtube o nauce angielskiego – na Youtube znajdziesz wiele kanałów z darmowymi kursami angielskiego, lub osób, które mówią o nauce i poruszają pewne kwestie w tym temacie. Możesz zajrzeć np. na kanał Rock Your English, Gettin’ English czy Quest for English. Słownictwo, gramatyka i wiele więcej, warto zajrzeć. Poza tym jest wielu twórców anglojęzycznych uczących angielskiego od podstaw, gdzie możesz skorzystać ogromnej ilości nagrań native speakerów, zarówno tłumaczących gramatykę, jak i z przydatnymi konwersacjami, popularnymi wyrażeniami i wiele, wiele więcej. Tutaj konieczne jest jednak poświęcenie zazwyczaj większej ilości czasu i uwagi, ale to świetne źródełko wiedzy.
  • Słuchanie utworów i karaoke angielskich piosenek – podobno najłatwiej uczyć się przy zabawie, wiele takich karaoke znajdziesz także na youtube, więc jeśli lubisz śpiewać przetestuj wieczorem 🙂 Przez słuchanie uczymy się też naturalnie, jeśli mamy jakąś pulę piosenek, które wpadają naturalnie w ucho to możemy też ćwiczyć przy tym zrozumienie i wymowę…
  • Słuchanie radia po angielsku oraz oglądanie filmów – zanurzenie w danym języku, obcowanie z nim to szybka droga do nauczenia się w dobrym stopniu słówek, wyrażeń, rozumienia angielskiego. Jeśli nie możesz być w danym kraju, co jest zazwyczaj trudne i kosztowne, nie masz też okazji by przebywać z native speakerem, bo nie znasz takich osób i nie chcesz inwestować to warto „oszukać” trochę głowę i chociaż co jakiś czas dać sobie taką dawkę słuchania/oglądania treści w danym języku. Tak w końcu uczą się też małe dzieci. One nie muszą mieć lekcji gramatyki, słuchają dorosłych, słuchają radia, oglądają bajki i chłoną nowy przecież dla nich język. Dzięki temu także Ty możesz obyć się z angielskim, coraz więcej rozumieć i łatwiej się uczyć. Znajdź więc jakieś interesujące Cię podcasty, lub oglądaj filmy i seriale z napisami, włącz sobie od czasu do czasu jakieś nagranie na Youtube po angielsku.
  • Czytanie książek po angielsku, ebooków i audiobooków – W ten sposób możesz łatwiej przyswoić pisownię, poznać budowę zdań i gramatykę. W końcu możesz też czytać na głos ćwicząc wymowę. Być może warto zacząć od książek, które znasz także w języku polskim, co da Ci lepsze zrozumienie. Możesz także skorzystać z audiobooków, by osłuchiwać się z językiem i ściągać ebooki, jeśli nie masz w okolicy biblioteki. Co ważne ebooki i audiobooki po angielsku możesz zdobyć bezpłatnie, ponieważ wiele z nich jest w tak zwanej domenie publicznej, co oznacza, że prawa autorskie klasyków wygasły i te utwory możesz znaleźć w sieci za darmo ( np. Project Guttenberg) a audiobooki są także na Youtube. Warto z tego korzystać.
  • Grupy dyskusyjne i fora internetowe – Dołącz do grup dyskusyjnych lub forów internetowych, gdzie ludzie uczą się języka angielskiego. To świetny sposób na dzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz zadawanie pytań. Możesz też szukać dyskusji w tematach, w jakich dobrze się czujesz i próbować tam dyskutować, wymieniać się opiniami.

Alternatywne metody nauki angielskiego

Jeśli nadal zastanawiasz się jak za darmo uczyć się angielskiego przez internet to mogę podać Ci dwa ciekawe rozwiązania, które nie przychodzą na myśl na początku, a mogą być bardzo bardzo pomocne.

  1. Po pierwsze jeśli jesteś singlem możesz spróbować konwersacji bezpośrednio z osobami z innych krajów, na aplikacjach randkowych często możesz zaczepić kogoś i poprosić o jakąś rozmowę, zaznaczając, że chodzi o szlifowanie języka. Często da się w ten sposób wymienić trochę wiadomości z realną osobą.
  2. Bardzo ciekawą propozycją jest skorzystanie ze sztucznej inteligencji i narzędzi opartych o AI przy nauce angielskiego. Dobrym pomysłem będzie założenie konta na open.ai i konwersacja ze słynnym Chatem GPT, który de facto jest przecież modelem językowym, a radzi sobie świetnie z angielskim i w sumie dowolnym językiem. Możesz więc pytać jak coś napisać w tym języku, możesz symulować z nim realną dyskusję z inną osobą, możesz prosić o wyjaśnienie, lub przedstawienie rozwiązania dla problemu np. „jak poprosić kogoś o coś na lotnisku” itp.

Ps. sprawdź tutaj 10 narzędzi AI które pomogą Ci zarabiać online.

Praktyka czyni mistrza

Na koniec pozostaje tylko dodać, że niezależnie jak będziesz się uczyć, choć najlepiej połączyć wszystkie metody aby przyśpieszyć ten proces, to istotne jest przede wszystkim to, aby robić i robić systematycznie. W jedną noc nie nauczysz się płynnie mówić po angielsku, tak jak nie schudniesz 15 kilogramów 🙂 Ale kiedy rozłożysz ten proces na dłuższy czas, to zadanie nie wydaje się takie trudne. No i aby dobrze używać angielskiego, musimy go faktycznie używać, uczyć się czy powtarzać, jeśli myślisz, że przyswoisz teraz 10 kursów na raz i potem koniec, to niestety za jakiś czas, bez powtarzania Twoja umiejętność będzie się stopniowo cofać, pozapominasz zwroty, słowa itp. więc … ćwicz:)

Mam nadzieję, że było do dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jeszcze jakieś swoje sposoby napisz w komentarzu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.