fbpx
Czy można wziąć kredyt w trakcie wakacji kredytowych?

Czy można wziąć kredyt w trakcie wakacji kredytowych?

Z powodu pandemii, która panuje w naszym kraju od kilku miesięcy wiele osób wpadło w niemałe kłopoty finansowe. Wiele firm odczuwa dość mocne skutki ograniczeń, a zwykłe osoby martwią się o przyszłość i pracę. Rząd co prawda wprowadził wiele rozwiązań pomocowych jak choćby „tarcza antykryzysowa” dla przedsiębiorców, natomiast każdy mógł skorzystać z wakacji kredytowych, zawieszając spłaty rat swoich zobowiązań w bankach nawet na 6 miesięcy, bez zbędnych formalności.

gdzie można wziąć kredyt podczas wakacji kredytowych
*źródło pixabay

Czy wakacje kredytowe w każdym przypadku były dobrym pomysłem?

Oczywiście nie. Dla dużej grupy osób faktycznie były one ratunkiem od przykrych skutków pogorszenia sytuacji ekonomicznej, dzięki czemu uniknęli oni windykacji, czy choćby zaciągania chwilówek na spłatę rat. Jednak część z osób skorzystało z wakacji kredytowych mimo tego, że ich sytuacja wcale się nie pogorszyła, a chciały jedynie odpocząć od konieczności pamiętania o comiesięcznych spłatach. Zdarzały się też w mojej pracy takie kwiatki, jak osoby które zawiesiły sobie płatności, a w międzyczasie potrafiły podobierać po kilka pożyczek pozabankowych…

To oczywiście tylko potwierdzenie faktu, że w kwestii finansów też trzeba być osobą odpowiedzialną i myślącą i żadne zewnętrzne rozwiązanie nie pomoże, jeśli my mamy w głowie siano.

Jakie są skutki wakacji kredytowych?

W wywiadzie dla PAP dyrektor Departamentu Business Intelligence BIK Sławomir Grzybek. powiedział: 'Z zaproponowanych przez sektor bankowy umownych wakacjach kredytowych skorzystało ponad 700 tys. klientów, łącznie na ponad 900 tys. rachunkach kredytowych. „. Liczba osób, które skorzystały więc z tego rozwiązania idzie w setki tysięcy, oczywiście nie jest to liczba równa 900 tysięcy, bo w wielu przypadkach jeden klient posiada po kilka kredytów.

O niezbyt miłych konsekwencjach wakacji kredytowych pisałem już tutaj, a podsumowaniem tego wpisu jest stwierdzenie, że osoby korzystające z wakacji kredytowych bardzo ograniczyły sobie pole manewru w sytuacji poszukiwania kredytu. Z początku wydawało się, że te możliwości były bliskie zera. Większość banków, skok-ów i firm pozabankowych traktowało i traktuje takich klientów, jak będących w tarapatach finansowych w związku z pandemią, w związku z tym nie chcą im udzielać finansowania, ze względu na zbyt duże ryzyko takiej transakcji.

Niepewna jest też sytuacja po zakończeniu wakacji kredytowych, nie wiadomo jak analitycy w bankach będą podchodzić do tych kwestii... pojawiają się głosy o swoistej kwarantannie finansowej. To jednak w przypadku kilku banków już się nie potwierdza, bo jak wiadomo część „wakacji…” już sie zakończyło, a klienci już po płatności pierwszej raty mogli starać się o finansowanie i tak było min. w mBanku czy BNP Paribas.

Czy można dostać kredyt w trakcie wakacji kredytowych?

Instytucje finansowe, przede wszystkim banki mocno asekuracyjnie podchodzą do kwestii udzielania kredytów nawet dobrym klientom. Stąd początkowo marzenie o tym, by uzyskać kredyt w trakcie zawieszenia rat było po prostu nierealne. Jak się okazuje jednak możliwe jest uzyskanie finansowania nawet w trakcie aktywnego zawieszenia spłat naszych rat kredytowych. Pozwala na to oczywiście ledwie kilka banków i instytucji, przy założeniu że poza faktem aktywnych wakacji kredytowych klient ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową a przede wszystkim bardzo dobrą historię kredytową i stabilne zatrudnienie.

Gdzie dostaniesz kredyt podczas wakacji kredytowych?

Poniżej przygotowałem zestawienie banków i instytucji w których możesz starać się o finansowanie w takiej sytuacji. Możesz napisać do mnie, wtedy przeanalizuję Twoją sprawę i przeprocesuję wniosek, możesz także kliknąć link i samodzielnie zawnioskować. Pamiętać warto o tym, by nie zadawać niepotrzebnych zapytań, które mogą utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości. Wracając do tematu, oto lista:

  • Bank Pocztowy – ( bank nie akceptuje zobowiązań pozabankowych) maksymalna kwota kredytu to 100 000 zł na okres do 120 msc.
  • Alior bank – w niektórych przypadkach, klient oceniany indywidualnie ( na podstawie obserwacji moich oraz innych pośredników kredytowych) Kredyt do 200 000 zł na 120 msc, możliwa jest konsolidacja parabanków. Link do wniosku znajdziesz tutaj
  • SKOK Stefczyka – z kredytem do 160 000 zł na 120 msc, możliwością spłaty zobowiązań pozabankowych i prowizją od 0 %. Wnioski oceniane są indywidualnie. Link do wniosku znajdziesz tutaj.

Możliwe jest też uzyskanie pożyczki pozabankowej ratalnej na przykład :

  • Aasa pożyczka pozabankowa do 15 000 zł na 36 miesięcy, także dla osób z działalnością gospodarczą. Link do wniosku znajdziesz tutaj.
  • Supergrosz – polska firma, udzielająca pożyczek do 15 000 zł na okres do 50 miesięcy. Link do wniosku znajdziesz tutaj.

I to niestety wszystko, na moment w którym piszę ten artykuł więcej możliwości nie ma ( o ile nie wliczamy pożyczek pozabankowych pod zastaw nieruchomości, ale to zupełnie inny temat). Należy oczywiście zastanowić się, czy w momencie kiedy mamy zawieszone inne zobowiązania dobrym pomysłem jest zaciąganie nowego. W wielu wypadkach nie koniecznie, bo za chwilę będziemy mieli na głowę nowe raty i te poprzednie. Ale oczywiście trzeba to przemyśleć i skalkulować samodzielnie. Liczę na waszą odpowiedzialność i zdrowy rozsądek 🙂

Dodatkowo jak widać mamy dość niewielkie pole manewru, o ile to możliwe warto poczekać na zakończenie wakacji kredytowych, aby móc wtedy skorzystać z innym propozycji bankowych, wybierając nie tą, która akurat jest dostępna, ale tą najkorzystniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.