Spis treści
Niestety w szkołach nikt nie uczy nas jak dbać o finanse osobiste, tak żeby nie wpaść w kłopoty, albo o tym jak oszczędzać i inwestować nadwyżki ( i żeby takie wogóle mieć). Dlatego niejako jesteśmy zmuszeni do tego by samodzielnie zadbać o zdobycie takiej wiedzy i wdrożenie jej w życie. Warto byłoby takie absolutne podstawy poznać jak najwcześniej, na początku drogi zawodowej, żeby uniknąć kosztownych błędów. Jednak nawet jeśli teraz masz już kłopoty z uporządkowaniem swoich finansów osobistych to powinieneś szukać takiej wiedzy aktywnie, żeby jak najszybciej z dołka wyjść. Aby ułatwić to zadanie przygotowałem moje subiektywne zestawienie 5 książek o finansach które mogą zmienić życie, lub przynajmniej pomogą Ci nieco w kwestii ogarnięcia finansów osobistych i nie tylko.
Dlaczego warto przeczytać książki o finansach?
Każdą z nich oczywiście czytałem i mogę polecić każdemu, a uważam że powinny dla Ciebie stanowić lekturę obowiązkową, jeśli masz problem ze swoimi finansami. Ponieważ najczęściej są one związane albo z brakiem jakiejś wiedzy, albo z niewłaściwymi przekonaniami na temat pieniędzy. Obie sytuacje wymagają korekty, zdobycia informacji, wzoru z zewnątrz.
Książki są jedną z najtańszych opcji na zdobycie wartościowej wiedzy, jednocześnie możesz się z nią zapoznać w swoim tempie i bez wychodzenia z domu. O ile szukanie informacji w internecie może spowodować pewne pogubienie się w natłoku różnych niezweryfikowanych źródeł, a szkolenia są już dość drogie, to książki o finansach wydają się bezpieczną i wartościową alternatywą. Kiedyś spotkałem się z porównaniem, że jedna książka to jakby jedno długie szkolenie, a w każdej z nich zawarte doświadczenia i wiedza autora, nieraz z wielu lat. Dlatego dzięki temu możemy w skondensowanej formie otrzymać doświadczenie, punkt widzenia osoby, która przez jakąś sytuację przeszła i znalazła rozwiązanie. Nam pozostaje z niego skorzystać.
Czy książka zrobi coś za Ciebie? Pewnie że nie, ale pomoże Ci otworzyć oczy na pewne rzeczy, zmienić postawę, nawyki, lub znajdziesz tam kilka praktycznych porad które oszczędzą Twój czas, nerwy, pieniądze. Mnie osobiście każda z tych książek coś, dała wierzę że Ty także znajdziesz w nich coś wartościowego.
5 książek o finansach, które mogą zmienić życie
1. Bogaty Ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki
Tutaj nie ma wielkiej niespodzianki, pewnie 99 % osób które ruszają cokolwiek z książek biznesowych, czy o finansach już zna tą pozycję, lub o niej słyszało. Robert Kiyosaki pokazuje w niej kilka bardzo fundamentalnych lekcji na temat finansów, zarabiania pieniędzy i inwestowania w oparciu o historię ze swojego dzieciństwa, kiedy to miał jakby dwóch ojców mentorów, którzy w odmienny sposób postrzegali świat, oraz kwestie związane z pieniędzmi.
Mamy my więc „Biednego ojca”, urzędnika dla którego liczyło się przede wszystkim bezpieczeństwo etatu (symbolizował większość społeczeństwa), a także Bogatego ojca, zamożnego, obrotnego biznesmena, z którego brał przykład – dokładniej był to ojciec jego przyjaciela, ale stał się przy okazji także jego „ojcem biznesowym”, mentorem,, ucząc go podstaw finansów, oraz prowadzenia interesów. Kiyosaki jest wizjonerem, otwiera oczy, na pewne schematy, na to jak większość osób robi, a jak robią Ci, którym zarabianie przychodzi z łatwością. Ale ostrożnie, nie bierz go zawsze dosłownie, ponieważ po pierwsze operuje na realiach amerykańskich ( i to sprzed wielu już lat) a dodatkowo trzeba brać pod uwagę, fakt koloryzowania faktów, upraszczania pewnych kwestii. Wielu zarzuca mu, że więcej zarabiał na książkach, na wystąpieniach niż na realnych biznesach, pewnie w dużej części tak jest i było, jednak nie zmienia to faktu, że jeśli to co pisze ma sens, pokazuje to jak działa świat to warto zapoznać się z jego punktem widzenia. Po tej książce z pewnością nieco inaczej spojrzysz na pracę na etacie i rolę pieniędzy.
Wnioski z tej książki:
- obecny system edukacji nie uczy praktycznej wiedzy jak zarządzać pieniędzmi, a tylko jak pracować „na pieniądze”,
- dodatkowo na etacie pracujemy na pieniądze takie, które są najwyżej opodatkowane, więc ludzie na etacie są skubani najbardziej przez Państwo,
- należy kupować aktywa, a nie zabawki – aktywa, czyli rzeczy które zyskują na wartości, albo od razu wkładają Ci pieniądze do kieszeni,
- możesz pracować dla pieniędzy, albo to pieniądze mogą pracować dla Ciebie
- nieruchomości są dobrymi aktywami
- nie możesz polecać wyłącznie na etacie, gromadź majątek, buduj dodatkowy biznes bo Państwo o Ciebie nie zadba
2. Droga do finansowej wolności – Bodo Schäfer
Mówiąc szczerze to była książka, którą najpierw słuchałem jako audiobooka, tak z 3 razy pod rząd. Niedawno kupiłem sobie ją fizycznie i będę powtarzał 🙂 Zrobiła na mnie dobre wrażenie, na tyle, że mogę ją polecić każdemu. Tutaj znajdziesz już więcej konkretów. Bodo pokazuje jak sam wychodził z niezłego dołka finansowego i potem udało mu się zgromadzić naprawdę sporo pieniędzy.
W książce opisane są kolejne kroki jakie należy podjąć aby zdobyć bogactwo, a w zasadzie zgromadzić majątek, oczywiście w odpowiedniej perspektywie, bo „większość osób przecenia to co jest w stanie zrobić w ciągu roku a nie docenia tego co można zrobić w ciągu 7 lat”. I tutaj mamy klucz idei zawartej w tej książce. Systematyczność może dać nam bardzo dobre efekty, ale w perspektywie. Regularne odkładanie nawet małych kwot, inwestowanie ich jest dużo lepsze niż czekanie na „złoty strzał”. Autor robi zresztą całkiem niezłe wyliczenia w tej kwestii by to zobrazować. Podobnie historie o tym jak jeździł autem z popsutymi drzwiami na początku kariery i nie było go stać na wymianę, a potem… no właśnie. No i bardzo pragmatyczne podejście do wychodzenia z długów. Warto 🙂
Co ciekawego znajdziesz w tej książce:
- magia procentu składanego – zobaczysz, jak można zyskać wiele odkładając systematycznie nawet niewielkie kwoty
- jak wyjść z długów, zaskakująco praktyczne podejście, bez lania wody z ciekawymi poradami min. miej fundusz bezpieczeństwa, pieniądze o których nikt nie wie, że je masz, bo z długami da się żyć, ale bez pieniędzy to już nie:)
- jak zarabiać więcej będąc na etacie, jak zwiększyć swoją wartość i zasłużyć na podwyżkę:)
- analiza twojej obecnej sytuacji finansowej może spowodować lekki wstrząs, podlicz co masz, ile jesteś wart a ile masz zobowiązań, jeśli nie masz nic lub jesteś na minusie zmień to co robisz
3. Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie – T. Harv Ecker
Harv stał się bogaty, bo zaczął myśleć jak bogaci, taki motyw ma ta książka. Znajdziesz więc tutaj informacje jak myślą biedni, a jak bogaci, oraz dlaczego myślisz o pieniądzach tak jak myślisz ( jak zaprogramowano Ciebie w dzieciństwie, jak to robi cały czas otoczenie ) i jak to wpływa na Twoje życie finansowe i nie tylko. A co najważniejsze autor przekazuje jak według niego zmienić swoje „ustawienia” na wyższe i zaktualizować oprogramowanie w mózgu odpowiedzialne za zarabianie i wydawanie 🙂 . To co myślisz objawia się w Twoim życiu materialnym, więc musisz zmienić swoje myślenie o pieniądzach. Dlatego najpierw rozpoznaj swoje postawy wobec pieniędzy, potem je zmień, przejdż do działania. Trochę motywacji, w amerykańskim sosie sukcesu. To może nieco razić, jeśli jesteś pragmatykiem, ale kiedy podejdziesz do książki otwarty to wyciągniesz parę perełek.
Co ciekawego znajdziesz tutaj?
- żeby zarabiać więcej, musisz ustawić swój umysł na większe dochody ( czyli odpowiednio się nastawić, pozwolić sobie na wzrost ),
- musisz się nauczyć zarządzać pieniędzmi, od początku, nawet w obecnej sytuacji, a nie dopiero wtedy kiedy będziesz ich mieć dużo ( bo inaczej nigdy ich nie będziesz mieć)
- żeby być bogatym musisz postępować jak bogaty
4. Najbogatszy człowiek w Babilonie – George Clason
Wydaje się, że z tej pozycji czerpał w jakiś sposób każdy z poprzedników, bo książka ta powstała dużo wcześniej i zawiera wiele prawd które przewijają się w większości książek na temat finansów. Być może dzieje się tak dlatego, że znajdziesz tu fundamenty wiedzy finansowej podanej w przystępny sposób niczym powieść historyczną:) Mamy tu opowieść dotyczącą mieszkańców dawnego Babilonu, w tym tytułowego bogacza, dostajemy proste porady typu oszczędzaj, inwestuj, nie zadłużaj się, niby frazesy, ale trudno coś im zarzucić bo są naprawdę mądre i dość przystępna. Dobra książka żeby w jakiś sposób uczyć dzieci lub młodzież.
Co ciekawego znajdziesz w tej książce?
- część tego co zarobisz zostawiaj sobie
- nie żyj ponad stan
- inwestuj mądrze swoje pieniądze w to co znasz
5.Biblia
Hmm ciężko mi było nie uwzględnić w tym zestawieniu książki, która jest uniwersalnym poradnikiem dotyczącym każdej sfery życia ludzkiego. Nie mogło tam zabraknąć porad także i na temat finansów. I tak naprawdę nie ważne, czy jesteś wierzący, czy też nie, bo jeśli jakąś prawdę/wartość w tym wszystkim znajdujesz to możesz z niej czerpać.
Przykłady? Choćby przypowieść o talentach, często podawana jest jako opowieść o tym jakie to mamy super umiejętności, które musimy rozwijać i ich nie marnować. Można i tak, jednak jeśli nieco pogrzebiemy to „talent”w tamtych czasach to była naprawdę duża suma pieniędzy, a przypowieść staje się wtedy poradnikiem na temat podejścia do oszczędzania i inwestycji 🙂 Dodatkowo znajdziemy fragmenty, w których dowiadujemy się że należy rzetelnie płacić podatki, a część dochodów przeznaczać na cele charytatywne, należy unikać też poręczania czy pożyczania oraz życia ponad stan.Ogólnie o pieniądzach w Biblii czytamy, że są dobre, są narzędziem które może czynić dobro. Natomiast źle jest wtedy, kiedy to one są celem samym w sobie, kiedy zasłaniają nam świat, pracujemy na nie pomijając inne aspekty naszego życia. To tego na przykład dotyczy przypowieść o uchu igielnym.
Aktualizacja i bonusy 🙂
Po paru latach od napisania tego wpisu chciałbym listę nieco zmienić, a w zasadzie dodać coś nowego. Po zastanowieniu muszę dodać do zestawienia książkę, która może być jedyną książką o finansach osobistych jaką możesz przeczytać na początek, oraz jeśli masz ograniczony budżet.
Taką pozycją jest „Jak zadbać o własne finanse” Marcina Iwucia. To znany bloger finansowy, więc polecenie konkurenta jest mega bolesne 🙂 Ale tak szczerze – nie ma tam fajerwerków, ale jest to konkretna książka, która opisuje po kolei co trzeba zrobić i ogarnąć w kwestii finansów od wychodzenia z długów, po budowanie poduszki finansowej, nadpłacanie hipoteki i budowanie oszczędności. Książka jest też dość tania i krótka co zdecydowanie daje jej przewagę nad „Finansowym Ninja”. Więc na teraz i na początek jak najbardziej polecam ( przynajmniej do napisania książki tego typu przeze mnie – czyli ile? Ehh ).
No i jeszcze jedna pozycja, dla ciekawskich lub mających ochotę na jeszcze więcej wiedzy o finansach, mianowicie „Sztuka zdobywania pieniędzy” P.T. Barnum. Ta książka ma chyba z 200 lat, ale kiedy ją przesłuchasz lub przeczytasz to zobaczysz, że mądrość nie dezaktualizuje się 🙂
Podsumowanie
To są według mnie najlepsze i najważniejsze dla mnie książki o finansach osobistych jakie pomogą Ci w życiu, jeśli tylko dasz sobie szanse i wdrożysz wiedzę w nich zawartą. Możesz spokojnie zapoznać się ze wszystkimi ( głowa Ci nie wyparuje) lub przeczytać choćby jedną z nich ( najlepiej dwie, aby poznać różne podejścia), by cokolwiek w tym temacie u siebie zmienić. Nie byłbym sobą gdybym nie dodał, że w zasadzie znajdziesz książkę, która odpowiada na każdy problem. Są specjalistyczne poradniki dla osób zadłużonych, dla tych co mają wpisy w bazach, kredyty we frankach, zaczynają działalność i tak naprawdę tą listę można rozszerzać w zależności od Twojej sytuacji i potrzeb. Ważne, że warto korzystać z doświadczenia innych ludzi.
A jeszcze na koniec ważna rzecz. Jeśli uważasz, że książki są za drogie to masz dwa wyjścia. Po pierwsze możesz zupełnie za darmo iść do biblioteki:) Naprawdę jest szansa na znalezienie książki w temacie finansów. Po drugie są sklepy internetowe nawet z używanymi książkami, ja czasem korzystam ze skupszop.pl i tam za kilka złotych można kupić książki w dobrym stanie. Więcej o tym piszę tutaj. To duża oszczędność. Nie ma wymówek 🙂
A teraz, jeśli przeczytałeś jakąś ciekawą książką podziel się nią w komentarzu, chętnie coś przeczytam 🙂
Ps. z księgarni internetowych najbardziej lubię tą.
Hej, wytypowałeś te najlepsze na start! Ja ze swojej strony dorzuciłbym jeszcze:
„Sekrety amerykańskich milionerów” T.Stanley, W.Danko
„Fastlane milionera” Mj de MArco
„Efekt motyla” K.Cebulski
i jeszcze w tematyce finansów osobistych książkę Marcina Iwucia „Jak zadbać o własne finanse”
pozdrawiam serdecznie
A z tego tylko „Efekt Motyla” przeczytałem, bardzo fajnie pokazuje polskie realia itp… podobnie „Myśleć jak Milionerzy Kamila”, zabieram się za „Sekrety…” w wolnej chwili no a książkę Marcina Iwucia można polecić tak samo jak i jego pracę na blogu.
Dzięki za komentarz:)
Numer dwa to moja ulubiona pozycja!