Spis treści
Witaj, tym razem szybko i konkretnie o tym jak pozbyć się niepotrzebnych, założonych świadomie lub też nie do końca rachunków bankowych oraz dlaczego warto, a wręcz należy to zrobić. Jeśli masz problem z tym, aby odnaleźć takie „uśpione rachunki” i nie wiesz jak je zamknąć to zapraszam do dalszej lektury.
Dlaczego warto pozbyć się niepotrzebnych rachunków bankowych?
Coraz częściej mamy konta w więcej niż jednym banku. Korzystamy aktywnie z promocji bankowych aby skorzystać z bonusów, premii lub tak jest wygodniej nam, kontrahentom. Czasem przenosimy się z jednego banku do drugiego a zamykamy o poprzednim, albo dostajemy je w prezencie do kredytu lub przy wizycie w oddziale w banku, zupełnie nie związanej z tym zostajemy namówieni na „darmowe” lub wyjątkowo „fajne konto”.
Jednak po jakimś czasie może się okazać, że tych kont jest 5-6 lub nawet więcej i pół biedy kiedy jeszcze wiesz gdzie co jest, ale zdarza się, że klienci nie są czasem świadomi już gdzie mają otwarte rachunki ror. Niby nie jest to jakiś wielki problem, ale może się zdarzyć, że początkowo darmowe konto po kilku miesiącach zostanie nieco zmodyfikowane i bank zacznie naliczać jakieś drobne opłaty, np. 5 zł. Jeśli potrwa to dłużej np. rok i te opłaty nie będą regulowane bank może już zacząć robić problemy – włącznie z wysłaniem do Ciebie ponaglenia/telefonem z windykacji a w skrajnych wypadkach może się to skończyć i wpisem w bazie MIG BR , który już będzie miał większe konsekwencje bo skutecznie zablokuje Ci możliwość ubiegania się o kredyt.
Co najgorsze, są banki które nawet Cię o tym nie poinformują, więc możesz mieć nie lada niespodziankę pewnego dnia… Spotkałem się z osobami, którym opłaty narosły do 500 zł oraz takim, które zostały wpisane do baz z powodu nieuregulowanych opłat za konto.
Dlatego właśnie warto pozamykać jak najszybciej te konta, z których nie korzystasz bo pamięć jest zawodna a konsekwencje mogą być bolesne. A jak się za to zabrać?
A jeśli nie wiem gdzie mam jeszcze „uśpione” konta bankowe?
Najgorsza sytuacja to ta, w której nie wiesz już gdzie masz założone konta bankowe, ale nawet jeśli wydaje Ci się, że masz 100 % pewność panowania nad sytuacją warto zorientować się w każdym banku, z którym miałeś kontakt ( aktywną umowę) ponieważ mogło się zdarzyć, że do kredytu dostałeś „konto techniczne” 🙂
Jeśli jednak totalnie nie wiesz od czego zacząć, nie pamiętasz już tego bo masz jakieś rachunki sprzed wielu lat to spokojnie, od lipca 2017 działa Centralna Informacja o Rachunkach, która gromadzi dane na temat wszystkich aktywnych i uśpionych rachunków w bankach i SKOK-ach.
Aby sprawdzić, gdzie masz uśpione konta powinieneś wysłać odpowiednie zapytanie /wniosek a możesz to zrobić osobiście w oddziale DOWOLNEGO banku lub też SKOK. Dana instytucja wyśle zapytanie w Twoim imieniu a odpowiedź uzyskasz w tym samym oddziale w ciągu kilku dni ( najczęściej). Wtedy już czarno na białym będziesz wiedział gdzie kierować się dalej.
Jak zamknąć niechciane konto bankowe?
- Możesz zrobić to oczywiście osobiście w dowolnym oddziale banku. Okres wypowiedzenia trwa około 30 dni. Warto złożyć rezygnację z całości umowy ramowej wraz z kartą oraz bankowością internetową.
- Możesz wysłać także odpowiednie pismo do każdego z banków, zawierające wypowiedzenie umowy rachunku. Takie pismo także będzie honorowane przez każdy bank, natomiast pamiętaj aby wysłać go listem co najmniej poleconym ( z potwierdzeniem nadania).
Po złożeniu dyspozycji i po czasie określonym w regulaminie mimo wszystko sprawdź czy bank faktycznie wykonał Twoją dyspozycję 🙂
Ps. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie przygotował odpowiedniego wzoru pisma, dlatego jeśli chcecie możecie skorzystać właśnie z tego 🙂
A jak „zmusić” bank do zamknięcia konta bankowego jeżeli bank nie chce tego zrobić z powodu debetu na rachunku? I tak sobie konto bankowe istnieje, i naliczają się na nim dodatkowe opłaty co miesięcznie….
Witam, dobrym krokiem było by najpierw uregulowanie debetu i zaległych opłat.