fbpx
Jak wyczyścić swój BIK i BR – wzór pisma

Jak wyczyścić swój BIK i BR – wzór pisma

Prawie 2,8 mln Polaków mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań na koniec 2019 roku ( według raportu InfoDług) to liczba robiąca duże wrażenie. Kiedy dodamy do tego małe firmy, oraz tych z nas, którzy wpadli w tarapaty już w trakcie pandemii, można te statystyki pewnie podwoić… Teoretycznie spłata takiej pożyczki, czy kredytu powinna zamykać sprawę, jednak nie zawsze się tak dzieje. Wiele osób ma nadal spore problemy już po całkowitej spłacie swoich zobowiązań bankowych, ale też pożyczek w SKOK, czy pozabankowych, które były regulowane (różnymi) opóźnieniami.

Twoje zobowiązanie są spłacone, ale BIK pozostaje „paskudny”? 

Dlaczego tak się dzieje? Mimo zamknięcia danej umowy kredytu lub pożyczki,  banki czy parabanki nie usuwają same negatywnych wpisów z baz BIK oraz BR. Nieco łatwiej jest z bazami BIG, bo po uregulowaniu należności wierzyciel musi usunąć negatywne dane z takich w ciągu maksymalnie 14 dni, w praktyce jednak warto i tego przypilnować.

Co jednak z BIK i BR? Banki mogą w prosty i szybki sposób usunąć negatywne wpisy, ale w praktyce zależy to w ich dobrej woli, a tej często jednak nie ma. Co do zasady, jeśli opóźniałeś się ze spłatą swoich rat powyżej 60 dni,  to dane o źle spłacanym kredycie mogą być przechowywane w bazie BIK i BR nawet i przez 5 lat po zamknięciu danej umowy i to także bez Twojej zgody.

Bank oczywiście musi Cię wcześniej poinformować o zaistnieniu takiej sytuacji i zamiarze dokonania wpisu, najczęściej dokonuje tego poprzez wysłanie listu na adres korespondencyjny.  

Jeśli problem ze spłatą był jednorazowy czasem może to być zaskoczenie, jednak często dotyczy to sytuacji, w których cała sytuacja finansowa „sypie się”, a sprawy trafiają po kolei do windykacji i egzekucji.  Wtedy już raczej skupiamy się na przetrwaniu, a także w miarę możliwości spłacie takiego bagażu długów. 

jak samemu wyczyścić BIK
*źródło pixabay

Czy można wyczyścić BIK? 

Na wstępie należy zaznaczyć, że jakiekolwiek działania zmierzające do poprawy swojej oceny można podjąć jedynie po zamknięciu takiego problematycznego rachunku. Dopiero więc mając czystą i jasną sytuację, możemy podejść do sprawy.

Co dalej? Skoro spłaciłeś swój kredyt, to wydawać się może, że instytucjom finansowym nie powinno zależeć na utrudnianiu Ci życia, ale prawda wygląda nieco inaczej. Wpisy w tych bazach, nawet dotyczące zobowiązania zamkniętego, powodują odmowy w bankach przy próbie starania się o kredyt nawet jeszcze przez 2 lata ( czasem dłużej ) od spłaty i zamknięcia kredytu.

Tak jak wspomniałem dane w BIK i BR będą przechowywane bez Twojej zgody przez 5 lat od momentu zakończenia współpracy z bankiem w takiej sytuacji. Oznacza to, że nawet 5 lat może trwać finansowa kwarantanna wynikająca z potknięcia w spłatach. 

Jeśli dana umowa nie była obsługiwana z wielkimi opóźnieniami ( do 60 dni ) to banki nie robią problemów z usuwaniem danych dotyczących takich rachunków z baz. Wystarczy wtedy cofnięcie zgody na przetwarzanie danych, ewentualnie nieco bardziej rozbudowane pismo i po problemie. 

W sytuacji większych opóźnień jest jednak dużo trudniej. Oczywiście nadal możesz poprosić bank o wykreślenie tych danych, czy aktualizację, jednak banki i SKOK-i najczęściej ignorują takie wnioski. Z kolei jeśli posiłkujesz się firmami oddłużeniowymi, czy też prawnikiem możesz być pewien że wydasz min. 500 zł za usunięcie jednego wpisu a gwarancji dalej nikt Ci nie da.

Jak pozbyć się negatywnych wpisów w BIK samemu?

Usługi czyszczenia BIK jako takiej realnie nie ma, bo BIK to tylko baza danych, do której banki i inne instytucje wysyłają informacje na temat obsługi zobowiązań. Wpisów nie da się samemu usunąć, ale można zmienić ich status na taki, który już nie będzie Ci blokował drogi do finansowania w przyszłości. To bezpośrednio do banku należy kierować wszelkie prośby o to, by ten zmienił statusy zobowiązań w BIK.

Zmiana statusu możliwa jest jak już wspominałem jedynie dla spłaconego i zamkniętego zobowiązania w banku,  lub firmie pozabankowej. Jeśli miałeś opóźnienie w kredycie, który nadal spłacasz, to informacji o tym wpisie nie da się zmienić, chyba że wpis jest wynikiem błędu banku, wtedy robimy to drogą reklamacji, a bank w ciągu ok 30 dni powinien daną sprawę rozpatrzyć. 

To co można natomiast zrobić z niekorzystnym zapisem w BIK (dotyczącym zamkniętego zobowiązani) to przeniesienie go z sekcji zamkniętych zobowiązań, których nie jesteś już stroną do sekcji statystycznej BIK,  a tej inne banki, SKOK-i i firmy pozabankowe już nie widzą w swoim raporcie, kiedy składasz wniosek o kredyt. I o to właśnie w tych działaniach chodzi. 

Podsumowując, kluczowej jest nie tyle usunięcie wpisów, bo te w wypadku dużych opóźnień znikną z BIK dopiero po 5 latach, a przeniesienie danych do sekcji statystycznej BIK, tak aby dane nie były już wykorzystywane do oceny Twojej osoby przez instytucje finansowe. 

Ps. Zacznij od analizy  raportu – swój BIK możesz sprawdzić np. tutaj.

Usunięcie wpisów – gotowy wzór

UWAGA ! Przygotowałem dla Ciebie proste i tanie gotowe rozwiązanie –  wzór dokumentu, który pomoże Ci skuteczniej prosić bank/skok czy firmę pozabankową o wykreślenie wpisu, a dokładniej aktualizację oraz przesunięcie zobowiązania do sekcji statystycznej BIK, co jest najważniejsze w tej sytuacji dla Ciebie, bo jak już pisałem tej sekcji banki nie biorą pod uwagę  –  Pismo zawiera niezbędne informacje, poparte odpowiednimi przepisami,  które dają Ci większą pewność tego, że usunięcie negatywnego wpisu się uda.

Dodatkowo w formie poradnika znajdziesz tam krótką instrukcję, dzięki której będziesz wiedzieć co dokładnie  zrobić. Mało tego – dodałem także wzór pisma ze skargą do UODO, gdyby bank jednak odmówił. Jeśli masz problem z BIK ten poradnik wraz z wzorami pism jest dla Ciebie. 

Wzór pisma „Jak samemu wyczyścić BIK i BR?” możesz zakupić z bonusami na stronie księgarni Ridero, kliknij aby zamówić. 

jak wyczyścić BIK

Kilka opinii klientów, którzy skorzystali z tego wzoru pisma by usunąć negatywne wpisy z BIK.

234 Comments

   1. Dzień dobry, czy Pana wzór jest aktualny pod względem ustaw i przepisów – nie wiem, kiedy był formułowany a chciałbym skorzystać z wzoru.

    Marian
  1. Ja korzystałem dokładnie z takiego samego wniosku, otrzymałem ten wzór od dorady w expander. złożyłem w placówce banku (bzwbk), niestety odpowiedź była odmowna. nie rozumiem tego zupełnie, ponieważ i tak za 4 miesiące minie 5 lat od daty zamknięcia długu a te chamy z BZWBK nie raczą pójść na rękę. to pismo nie zadziała nigdzie bo jest nic nie warte a grozić bankowi to sobie można 🙂 i tak nic nie wskóracie.

   bojfik
   1. 🙂 Po pierwsze ciekawe jak doradca z expandera może mieć to samo co ja skleciłem ale ok nie wnikam.

    Po drugie, w placówce możesz składać pocztówki – to wysyłaj do centrali.

    Po trzecie, ok w Twojej sytuacji wyszło tak i ja nie mówię że to działa cuda, mówię że trzeba próbować. Dodam tylko że mój klient z Warszawy latem zrobił w BZWBK restrukturyzację karty którą miał opóźnioną, potem zastosował to pismo i nie ma już wpisu związanego z opóźnieniem. Po drugiej stronie też są ludzie, więc czasem raz nie wystarczy.

    Hmm nie wiem co nazywasz groźbą:) Jeśli podpieranie się prawem to chyba wszyscy jesteśmy zastraszani prawda?:)

    Dzięki za komentarz mimo to, to czy ktoś coś wskóra czy nie warto jednak pozostawić własnej ocenie każdego.

    Artur Sarnecki
  2. Mam problem z mbankiem. Mialam kłopot ze spłatą kart kredytowych i mbank wpisał mnie do BIK i BR. Zobowiązanie spłaciłam w ubiegłym roku i 2 razy pisałam do centrali banku prośbę o wykreślenie. Efekt był taki, że w BR pojawił się wpis, że zobowiązanie spłaciłam w styczniu 2015( a spłaciłam we wrześniu 2014) i i , że wpis będzie do stycznia 2020r.Opadły mi ręce. Wtedy znalazłam ten wzór pisma i byłam ogromnie zdziwiona, kiedy po kilku dniach wpis w BIK znalazl się w części statystycznej, natomiast nadal jest wpis BR. Nie wiem co dokładnie tam wpisali bo nie pobrałam nowego raportu ale mbank poinformował, że wpisał w BR datę spłaty zobowiązania. Nie wiem czy mbank ma obowiązek poinformować mnie jakiej dokładnie treści jest ten wpis. Czy dowiem się tego na infolinii czy muszę pobrać nowy raport z BR.
   Tak czy owak pismo zadziałało- wpis zniknął z BIK 🙂
   Teraz powalczę o wykreślenie z BR

   Iwona
 1. „Czy mamy faktyczne szanse na usunięcie danych z BIK?”

  Tylko jeśli kredyt zostanie spłacony, albo dług sprzedany. Niech nikt nie myśli, że negatywnej historii można pozbyć się tak łatwo 🙂

  1. Myślę, że to jasne. Nie da się nic zrobić jeśli masz na karku teraz windykacje i nie spłacasz. Zobowiązanie musi być spłacone.

   Artur Sarnecki
 2. Bank Pko S.A. umieśił mnie w 2011.12. w Migu – za to że nie terminowa spłaca raty
  ponieważ to kredyt hipoteczny nie jest n spałocony (umoa na 30 lat) w ale w chwili obecnej z niczym nie zalegam. Mimo to bank nie chce przesłac informacji do Migu że tamto zobowiazanie jest już dawno zpłacone . Moją do tego prawo?

  TOZA
 3. W bazie BIK mam negatywny wpis od BPH, data zakończenia relacji grudzień 2002 a zakończenia relacji BIK listopad 2007
  Dług został sprzedany, a widnieje umorzony
  Czy za pomocą tego dokumentu skutecznie pozbędę się wpisu ?

  Krzysztof
  1. Nie mogę tego zagwarantować bo nie znam konkretnej sytuacji, jednak szanse są duże tym bardziej kiedy mówimy o zobowiązaniu sprzed wielu lat.
   Czy zobowiązanie zostało spłacone?

   Artur Sarnecki
   1. Tak zobowiązanie zostało spłacone.
    Firmie która kupiła dług, też miało to miejsce parę lat temu. Gdyby PBH poczekało chwilkę 🙂 to by się bez sprzedawania obyło bo problemy były przejściowe.
    Niestety ktos się uparł i niechciał zemną gadać 🙁

    Krzysztof
   2. Witaj mój brat został wpisany przez pko bp do związku banków polskich
    Za dwa lata może go usuną ale dlug zostal spacony juz dawno a mianowicie karta kredytowa… Co mam zrobic chcemy razem wziasc kredyt walczymy z nimi ale nie chce im sie z nami spotkac co to MIGU? Proszę o odp

     1. Witam mam pytanie mialem zadłużenie w Alior bank dług został sprzedany innej firmie w dalszym ciągu go spłacam regularnie napisałem pismo do Alior aby wysłali pismo do BIK o wykreślenie mnie z bazy zadłużonych ale napisali odmownie wysłałem do bik pismo o cofnięcie zgody i przetwarzanie danych osobowych czy pana zdaniem wymażą mi ten wpis ? Proszę o odpowiedź

      Artur
     2. Witam, według mnie nie. Ale nie zamyka to Pana sprawy, może Pan napisać np. do Rzecznika finansowego przy KNF czy na przykład UODO skargę na to, że bank nadal przetwarza dane. Jest to nieco czasochłonne, ale warto spróbować.

      Artur Sarnecki
 4. a co robic w sytuacji kiedy firma pozyczkowa dokonala wpisu nie zgodnego z prawda , nastapilo odstapienie od umowy w ciagu 14 dni i zwrot do nich kwoty otrzymanej, a wpis jest nadal widoczny ,ze istnieje zobowiazanie i jest nierzetelnie splacane?
  jak pociagnac taka firme o odszkodowanie , o utrudnianie zaciagniecia kredytu?

  waldek
  1. Musisz sprawdzić dokładnie daty czy nie było spóźnienia, dodatkowo czy pieniądze nie wpłynęły do nich za późno.
   Z uzyskaniem odszkodowania to raczej bym nie nastawiał się ale wpis powinni usunąć.

   Artur Sarnecki
 5. Witam ja mam troszke inny problem mianowicie moj dlug zostal umorzony widnieje w BIKu na czerwono z literka „U” i niestety zaden bank niechce udzielic mi kredytu czy jest moze jakas inna mozliwosc aby usnac ten wpis?

  Tomasz
 6. czy jesli bank sam za nasza prozba wystosowal p[ismo o usuniecie negatywnej historii z biku . to czy po uplywie tych 3 tyg wymaganych te dane beda jeszcze widoczne . czy mozna spokojnie probowac starac sie o kredyt . sprawa dotyczy roku 2011 zamknieta splacona

  ciekawa
 7. Witam!
  Dwa lata temu zmarla moja mama, ktora waciagnela kredyt miesiac przed nagla smiercia. Po smierci mamy udalam sie do banku gdzie przepisano na mnie ten kredyt. Utracilam prace i nie splacalam go. Teraz chcialabym splacic caly kredyt i wystapic z pismem o wykreslenie z BIK. Prosze powiedziec ile czasu ma bank na taka procedure, ile czasu bede musiala czekac ?

  Ewa
  1. Hmm bank nie ma określonego terminu na wykonanie tego, tym bardziej jeśli kredyt był spłacany z dużym opóźnieniem – zmiany są widoczne w ciągu 1-2 miesięcy jeśli zostaną przeprowadzone.

   Artur Sarnecki
 8. Witam, spłaciłem do końca swoje zobowiązanie, kartę kredytową. W BIK powiedziano mi że muszę w banku poprosić o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych po zakończeniu zobowiązania. Jeśli bank łaskawie się zgodzi to najlepiej jak poczekam 30 dni, okres dla Biku na uaktualnienie danych, po czym mam ściągnąć swój raport z Bik i przenieść w nim dane do SEKCJI STATYSTYCZNEJ. I wtedy inne banki nie będą widziały tego negatywnego wpisu. Czy to wszystko naprawdę zadziała tym schematem. Będę wdzięczny za informację. Pozdrawiam.

  Przemek
  1. Wszystko się zgadza, prośbę o przeniesienie do sekcji statystycznej wysyłasz do BIK, natomiast czy bank się zgodzi to zależy od nich ale spróbować trzeba, a były opóźnienia?

   Artur Sarnecki
   1. Witam, niestety były opóźnienia w spłacaniu które uregulowałem, a kilka dni temu spłaciłem od razu 1/3 mojego zobowiązania którym była karta kredytowa. Jeśli bank nie zgodzi się na zaprzestanie wysyłania danych po dostaniu wniosku który mam z Pana strony, czy mam inną możliwość by zaprzestali wysyłać moje dane BIK?

    Przemek
 9. Witam,
  Mam pytanie czy po sprzedaniu długie jest to debet na koncie bank PKO SA sprzedał dług było to około 4lata temu wpisał mnie do mig br dług jest splacony 4lata temu, mam problem z kredytem na firmę, jestem pod ścianą czy z tym pismem jest szansa na usunięcie, Panie w PKO są tak mile ze od razu mówią ze nie usuną „Pana problem i czekać rok za grzechy trzeba placic” jestem załamany i nie mam sił czy może ktoś coś podpowiedzieć co robić.

  Kamol
 10. Prośbę wysyłasz do centrali a nie pytasz w oddziale.

  Powinieneś spróbować, a kredyt dla firmy z br możesz uzyskać w skoku albo pożyczkę w inicjatywie mikro.

  Artur Sarnecki
 11. Wysyłałem pismo do Crw w Warszawie gdzie mają biuro windykacji, potrzebuje na duch 45tys myślałem o skoku ale nie wiem czy jest szansa, a co do wykreślenia br z PKO SA jest jakaś szansa? A ta inicjatywa mikro co TK dokładnie jest?

  Kamol
  1. O Inicjatywie mikro niedawno pisałem, przejrzyj inne artykuły:)

   Skoki mogą dać o ile działasz min. rok i płacisz podatek.

   Szansa na wykreślenie jak najbardziej jest, trzeba ich męczyć do bólu i do skutku.

   Artur Sarnecki
 12. A jak sprawa wygląda z przetwarzaniem danych z przeterminiwanego zobowiązania powyżej 60 dni? Miałem 2 kredyty jeden został spłacony w 2012, drugi w 2013, w obu wypadkach zaległości były powyżej 180 dni. Jeden z kredytów ma w BIK status O (zielony) drugi czerwony OD.

  Marcin
 13. Witam mam pytanie miałem karte kredytową w pko miałem komornika ale wszytsko spłaciłem w bik widnieje że odzyskane .
  Jak wyślę to pismo to pomoże ?

  Mariusz
 14. Dzień dobry. Ja również borykam się z problemem. W 2007 roku wzięłam dla kogoś kredyt. Jako małolata nie przyszło mi do głowy, że brak mojego zainteresowania będzie rzutowało na moją przyszłość. Osoba ta kredytu nie spłaciła. Ja zachowywałam się jakby długu nie było (brak świadomości co do konsekwencji) W 2010 został dług zamknięty a 2015 (kwiecień) sprzedany (otrzymałam pismo) Dziś dopiero zdałam sobię sprawę w co się wpakowałam. W Bik jest wpis OD czyli odzyskany. Czy mam szansę by przenieśli mnie do części statystycznej?? Czy mogę próbować z tym pismem?? Chcieliśmy z mężem starać się o kredyt hipoteczny. On ma nieskazitelny BIK, najwyższą ocenę itd… przez moje błędy nasze marzenia mogą legnąć w gruzach… Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję

  Paulana
  1. W jakiej instytucji był wzięty ten kredyt?
   W 2010 został zamknięty? A sprzedany w 2015? Wydaje mi się że coś nie tak z tymi datami … OD czyli sprzedany, więc można wysłać to pismo skoro ustała relacja z bankiem…

   Artur Sarnecki
 15. Witam miałam kredyt w BPH który był nieterminowo spłacany ,opóźnienie pow.60 dni no i windykacja. Udało się go spłacić w 2013r. ale widnieje w BIK pisałam do banku o wykreślenie ale oni nie chcą mnie wykreślić. Czy pana pismo pomoże jeśli nie to co mam zrobić ponieważ z mężem chcemy wziąć kredyt na mieszkanie.

 16. Dobry artykuł. Jeżeli chodzi o mnie, to czyszczenie BIKu działa. Znam wiele osób, które początkowo nie dostawały kredytu, a później po odpowiednich zabiegach okazało się, że jest to możliwe. Co mogę powiedzieć ze swojej strony? Ano to, że trzeba poznać zasady na jakich to działa. Właśnie, sam BIK tego nie wyczyści, trzeba złożyć wniosek w odpowiednie miejsce. Z własnego doświadczenia wiem, że te wszystkie raporty są bardzo kłopotliwe i w dużej mierze niezrozumiałe, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej firmy. Ze swojej strony mogę polecić: http://czyszczeniebiku.pl/

 17. Mam Pytanie,
  znajoma podpisała w 1999 roku umowę pożyczki gotówkowej z bankiem PKO S.A.
  kowta zobwiązania 2000 zł
  spłacała raty ale niestety życie się pokomplikowało. Jest w BIK. Zostało do spłaty 800 zł ale po takim czasie nawet nie wiadomo z kim na ten temat rozmawiać w tym banku.
  w umowie nigdzie nie ma informacji o zgodzie na przetwarzanie danych przez Bank w celu BIK czy jakimkolwiek innym.
  umowa została wypowiedziana. Wg. Prawa bankowego umowa musi być wygasła aby można było usunąć z BIK. Tutaj została wypowiedziana stąd kilka pytań:
  1. czy umowa wygasła = wypowiedziana?
  2. czy bank może przetwarzać dane bez podpisana zgody nawet w trakcie trwania umowy?
  3. czy jest szansa na usunięcie takiego wpisu z BIK?
  4. czy ilość lat (16) od podpisania umowy ma tu jakieś znaczenie?
  proszę o informacje co można w tej sytuacji zrobić aby ten wpis usunąć.

  rafał
 18. Witam nie jestem pewna czy ktos mnie wpisal do bik ostatnio rozmawialam z panem z t mobile i powiedzial mi ze swiece sie na pomaranczowo czy to znaczy ze cos jest nie tak? Kiedys mialam problem ze splata kredytu ale wszystko jest juz uregulowane.

 19. Witam. Mam pytanie odnośnie pisma o wcześniejsze wykreślenie z BIK-u. Zaległość powstała przez kartę kredytową, zaległość została spłacenia w zeszłym roku, ale nie obyło się bez długiego szukania podmiotu, który kupił zadłużenie. Okazało się, że bank dalej jest w jego posiadaniu. Pytanie jak to wszystko teraz rozegrać by zgodzili się na usunięcie z biku.

  Patryk
 20. Panie Arturze! Baaaaaaaaardzo dziękuję!!! Moja sytuacja była beznadziejna, ale po pierwszym piśmie otrzymałam dziś odpowiedź. Uprzejmie informujemy, że dyspozycja usunięcia danych dotyczących umowy kredytowej nr ******* z bazy Biura Informacji Kredytowej S.A zostanie niezwłocznie przekazane do BIK. Czyli dobrze zrozumiałam, że usuną??!! Jeśli tak to mam jeszcze jedną prośbę. Kiedy mogę sprawdzić BIK czy już jest 'czysty’ i nie ma tu wzmianki o BR więc jak to mogę sprawdzić?? Naprawdę dziękuję!!!

  Paulana
 21. Witam, mam zapytanie walczę z Sygmą Bank o wykreślenie z BIK-u , miałem kredyt który aktualnie widnieje jako OD spłacony całkowicie w 2012 a zaciągnięty w 2008. Tylko ze bank sprzedał zadłużenie i teraz są schody. Pierwsze pismo odmowne , zasłaniają się 5 letnim czasem karencji na uaktualnienie danych. Co mam robić!!! Proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić!!!

  Andrzej
 22. Mam problem
  W 2013 spłciłam swoje zobowiązanie w banku bph wcześniej GeMony bank.
  .Zadłużenie wynikało z chwilowych problemów zdrowotnych.Bank był o wszystkim informowany i kierowane były prośby o wstrzymanie chwilowe odsetek niestety pozostał nie wzruszony co wprowadziło mnie w kłopty.
  Jak wspomniałam 2013 uregulowałam wszystkie zobowiązania.Zaznacze ,ze nie był to jedyny kredyt w tym banku,ale wszystkie zgodnie z harmonogramem zostały w terminie uregukowane,więc dziwi mnie fakt,ze jako swojemu zaufanemu klientowi bank nie poszedł na rękę.
  Zmieniłam prace i dobrze zarabiam chciała bym wziąść kredyt ,ale jak się okazało dalej widnieje w bik .Napiałam pismo do banku o nie przetwarzanie moich danych w bik’u,ale twierdzą,ze nie mają na to wpływu.
  Proszę o poradę co mogę zrobić przyznam,ze zależy mi na wzięciu kredytu.

  Magdalena
  1. Mają wpływ na pewno, problemem może być to że oni nie wiedzą kto ma za to wziąć odpowiedzialność. Dawne GE Money częściowo trafiło do Obecnego BPH ale nie do końca. Poza tym samo BPH nie chce brać odpowiedzialności za to co było kiedyś stąd ten galimatias. Zacznij od tego pisma a potem napisz do GIODO.

   Artur Sarnecki
   1. Całe zobowiązanie zostało ureglowane +zapłacony został podatek od umożonych odsetek w Urzędzie skarbowym.Na razie napisałam pismo do bik-biuro obsługi klientów.Bardzo dziękuję za pomoc i odezwę się jak otrzymam informace zwrotną.pozdrawiam

    Magdalena
 23. Witam, Panie Arturze mam problem minanowice chodzi o wpisanie mnie do br-u przez bank pko bp. Sprawa dotyczy karty kredytowej zaległość z odsetkami 55zl. Należność uregulowana w maju 2013 sprawa z pozoru wygladala na zamkniętą. W br jest adnotacja ze sprawa uregulowana rownież mam potwirdzenie z banku. Bik czysciutki zdolność na chwile obecną bardzo dobra. Staram się o pożyczkę hipoteczną w innym banku który jest w stanie zaoferować mi żadną kwote kredytu na dogodnych warunkach. Zwrocilem się do banku pko bp z pismem o zaprzestanie przetważania danych w bik oraz w br. W odpowiedzi dostałem pismo z którego wynika że bank naniusł korekte odonsnie przetważania danych, że w biku zobowiązanie niewidać, ale zobowiązanie będzie widniało przez 5lat od splaty w raportach kredytowych pkobp. Czy bank który teoretyczni może udzilić mi pożyczki hipotecznej może się zamną wstawić? Czy pisać poraz kolejny do pkobp, jesli tak to w jaki sposób? Może poprosić o spotkanie z dyrektorem (ale czy to coś zmieni)? Czy szukać firmy która to zalatwi? Proszę o pomoc sprawa jest o tyle nieciekawa że skończyły mi się środki na dokończenie remontu mieszkania w którym docelowo chcieliśmy zamieszkać.

  Felice
  1. Dodam tylko że tak jak u koleżanki powyżej pani w banku twierdzi że mogą usunąć wpisc tylko wtedy jesli stwierdzili by że ich pracownik się pomylił inaczej niema takiej opcji…

   Felice
     1. Niby tak ale w br wpis jest no paradoks sam w sobie moge podeslac raport. Niewiem co z tym dalej robić a bank pko bp wcale nie pomaga.

      Felice
   1. A jak to moge zrobic? pobralem raport bik w pierwszej sprawie data zakonczenia relacji bik to 13.02.2013 a drugiej sprawy to 29.11.2012. Czy to pismo cos pomoze w czy trzeba by cos jeszcze

    Grzegorz
 24. Witam mam pytanie miała opóźnienia w spłatach czasem 180 dni kredyty są spłacone w 2012 i 2013 roku . Pobrałam sobie raport plus z BIK ocena. Mam także kredyt 420 zł jeszcze 5 lat do spłaty .Moje pytanie jest takie że pytała o kredyt w skoku i pani poinformowała nie że ma narzucone odgórnie 9 mc wstecz patrzeć na historię i nie dopytałam czy te widoczne kredyty ale spłacone z opóźnienie w 2012 roku i 2013 roku będą miały wpływ na kredyt.

  ela
  1. Konkretnie w SKOK z grupy Stefczyka ( bo tam biorą pod uwagę te 9 msc) dotyczy to nie 9 msc historii kredytowej – bo widzą tam cały raport. Od windykacji czy dłuższego przeterminowania musi tam minąć 9 msc a i to nie gwarantuje decyzji pozytywnej.

   W tym wypadku lepiej sprawdzić swój BIK a o kredyt można spytać w CA lub Santanderze.

   Artur Sarnecki
 25. Witam.
  Posiadam calosciowy raport z big i sa chyba oceny ogolne/calosciowe kredytow (gdzie wszystko mam na zielono), ale sa rowniez rozdzialone na wszystkie raty w tym pare na poziomie 1, a jedna rata na 2. Bank bierze wszystkie pod uwage te ocene ogolna/calosciowa, czy analizuje wszystkie poszczegolne raty?
  Drugie pytanie.
  Ostatni kredyt byl splacony w 2012 roku. Jedna z rat byla w przedziale 90-180 dni, czy piszac prosbe do banku jest szansa na wykreslenie?

  Marta
 26. A jak to moge zrobic? pobralem raport bik w pierwszej sprawie data zakonczenia relacji bik to 13.02.2013 a drugiej sprawy to 29.11.2012. Czy to pismo cos pomoze czy trzeba by cos jeszcze

  Grzegorz
 27. Witam , mam problem od początku spłacałam terminowo swój kredyt. Niestety straciłam pracę i miałam opóźnienie. Po 2 miesiącach spłaciłam zadłużone raty i teraz terminowo spłacam ten kredyt. Jakie mam szanse na usunięcie z Bik? chciałabym skonsolidować swój kredyt.

  Ania
   1. Moje nieterminowe splaty mialy miejsce jakos od lipca badz sierpnia do wrzesnia.Splacalam raty,ale niestety nie tyle ile wyznaczyl bank.Od wrzesnia mam splacone zalegle raty i splacam wszystko terminowo( dostalam nowa prace) i okazalo sie ze mam wpis do BiK. Jest to PKO Bank Polski… Czy da sie z tym cos zrobic?Usunac wpis,zebym mogla skonsolidowac zobowiazanie?Nawet kiedy stracilam prace nie bylo miesiaca,zebym jakiejs sumy nie wplacila na poczet zadluzenia.

    Ania
 28. Dzień dobry,

  Żona otrzymała informację, że widnieje w Bankowym Rejestrze. Sprawdziliśmy raport BIK Plus i tam nie ma mowy o żadnym rejestrze, a z postów wyżej wynika, że powinna być o tym wzmianka – w jaki sposób powinno to tam być widoczne w tym raporcie z BIK? Dodam, że wszystkie zobowiązania zostały spłacone ponad 2 lata temu.

  Bartłomiej
 29. Dzień Dobry,
  mam pytanie odnośnie wzoru pisma zamieszczonego na Pana stronie. Czy jest sens korzystać z tego wzoru wysyłając do banku prośbę o wykreślenie z BR i BIK skoro wykreślenie z BR jest tylko i wyłączni dobrą wolą banku ? Czy użycie argumentów zwartych w piśmie ( ustaw ) nie będzie miało odwrotnego skutku do zamierzonego ?

  Łukasz
  1. zostalo mi 11 m-cy do wykreslenia z BRD przez PKO BP napisalam wczoraj pismo do Warszawy z prosba, opisalam ze w tamtym czasie bylismy w ciezkiej sytuacji finansowej tylko maz pracowal ze bardzo zaluje a teraz mamy dobre wplywy chcemy zmienic mieszkanie i prosze o wykreslenie – zobaczymy co wskóram bo z tego co czytam to PKO chyba najbardziej ciezki jest w te klocki

   Alicja
  2. Hmm pytasz mnie czy nic z tym nie robić i czekać 10 lat czy postarać się coś zmienić i spróbować wyprostować swoją sytuację wcześniej…ja uważam że warto próbować. Nic Cie to nie kosztuje a możesz zyskać.

   Czy użycie takich argumentów zaszkodzi? Nie wiem jak? Bank w każdym piśmie robi to samo i korzysta z tego samego prawa więc nie rozumiem jak to miałoby działać na Twoją szkodę? Możesz oczywiście napisać że bardzo prosisz bo z wpisem jest Ci źle w życiu czy cokolwiek innego ale tego typu argumentacje są w większości.

   Artur Sarnecki
 30. witam mam takie pytanie mam problem mialem kredyt z dnia 05-05-2008r nie splacalem rat mialem windykacje w bazie bik widnieje ze sprawa zostala zamknieta dnia 31-03-2010r status OD czy mige sie starac z tym pisem o zaprzestaniu przetwazaniu danych osobowych dziekuje za odp pozdrawiam

 31. Witam. Mam jedno pytanie. Mój mąż kilka lat temu podżyrował bratu pożyczkę,kiedy się staraliśmy się o kredyt z mężem okazało się ze brat tego nie spłacał/spłaca.Oczywiście okazało się że mąż jest w biku. Chciałam się dowiedzieć czy jest możliwość jakoś go wypisać z biku…napisać jakieś pismo…czy w ogóle to ma jakiś sens?Czekam na odpowiedź i Pozdrawiam.

  Anna G
    1. dla zobowiązania które nie zostało zamknięte są małe szanse, pytanie czy bank traktuje to jako nową umowę i raportuje jako inny rachunek do BIK czy pozostało to na tym samym rachunku?

     Artur Sarnecki
 32. Witam. Mam drugi kredyt w Skok-u, pierwszy kredyt w Skok-u spłaciłem ale ze złą historią, niemalże z windykacją. Pytanie, czy mogę prosić Skok o wyczyszczenie tego wpisu? Czy ma pan stosowne pismo w takiej sprawie? Nie ukrywam, że bardzo mi ten wpis przeszkadza w czynnościach kredytowych. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  dawid
 33. Witam,
  ja trafiłam do Biku przez Santander Bank. Umowa karty kredytowej, którą zamknęłam w październiku 2014 roku. Po tym czasie bank naliczył mi jakieś koszty dodatkowe, a ja (ponieważ byłam nieświadoma) nie zadzwoniłam by dowiedzieć się czy mam coś jeszcze do zapłaty. Teraz dowiaduję się o zaległych należnościach przy próbie uzyskania hipoteki. Minął ponad rok od czasu spłaty karty a ja nie dostałam żadnego monitu ani informacji o zamiarze przetwarzania moich danych bez mojej zgody w przypadku opóźnień powyżej 60 dni, co bank zresztą potwierdza.
  Czy jeśli wysłałam pismo o zaprzestaniu przemarzania moich danych, to bank ma obowiązek wyczyścić mój Bik?

  anna
 34. Witam,

  Jak wiekszosc przegladajacych komentarze mam problem dot BIK. W 2008r posiadalem 2karty kredytowe. Staralem sie z nich korzystac unikajac oplat. Niestety stracilem prace, wobec czego karty byly splacane w ramach mozliwosci. Nie mialem pojecia o sposobie przechowywania danych przez BIK wobec czego na chwile obecna w raportach widnieja opoznienia powyzej 180dni dla obu kart kredytowych. Obie zostaly splacone w 2012r, jednak informacja na temat nieterminowych splat nadal widnieje w raportach. Sa tam tez rowniez informacje o ostatnim kredycie, ktory zostal splacony (2013-2015) z brakiem jakichkolwiek opoznien.

  Czy jestem w stanie stosujac powyzszy wzor pisma, usunac wpisy dot. kart kredytowych z 2008r (zamkniete w 2012) czy obowiazuje mnie okres 5lat i dopiero w 2017 moge sie starac o usuniecie tych wpisow?

  Mam problem w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego i w/g konsultanta wlasnie te informacje powoduja odmowe banku (mimo pozytywnych wpisow od roku 2013).

  Z gory dzieki za info zwrotne! 🙂

  Stanislaw
  1. Informacja zniknie z automatu po 5 latach, a żeby stało się to wcześniej musisz wpłynąć na bank. Wpłynąć na bank na przykład tym pismem.

   Artur Sarnecki
 35. Witam, mąż miał kredyt w PKO BP sprawa przeszła przez komornika. Wszystko jest już spłacone. Pisał pismo do banku o wykreslenie z BR decyzja odmowna ponieważ jak Pani stwierdziła dlatego ze sprawa była u komornika oni nie wymyśla wpisu, czy pisać dalej prośby do banku? Zostało tylko 9 mc do wykreślenia Ale my musimy wziąć już kredyt na.mieszkanie. co możemy jeszcze zrobić?

  Małgorzata
 36. Witam zwracam się z prośba o udzielenie mi informacji mianowicie. W 2010 jako młoda osoba zaciagnelam debet e PKO SA no i zycie sie potoczylo nie tak jak powinno fakt nie bylo to duza suma bo 650 zl.Nie splacalam tego od 2011 zostal zamkniety rachunek bankowy i wszczecie posteowania.Zapomnialam o tym wyprowadzilam sie z wczesniejszego adresu. W 2015 roku znalezli mnie gdby komornik zajol mi rachunek bankowy WBK zadzownilam do komornika i spłacilam 23 wrzesnia całe zadluzenie lacznie z kosztami sprawy 2250 zl
  Staralam sie o kredyt pare dni temu sprawdzajac swoje bazy Od bik BIG krd i erif wszystko jest czyste i Bik punktacja wysoka. Okazalo sie ze dostalam odmowe Bo istnieje w BR
  Prosze mi powiedziec jaka mam szanse ze zostane z tego wypisana. Nadmienie ze zlozylam podanie w placowce PKO Do wzr. Czy jest szansa ze sie przychyla do wykreslenia mnie?Jak dlugo bede czekac na jaka kolwiek informacje czekac? czy dowiadywac sie?
  Nadmienie ze nigdy nie mialam innych za dluzen.Bede wdzieczna za odpowiedz

  Katarzyna
  1. Czekać będziesz min. 30 dni ale PKO nie jest zbyt łatwe w tych sprawach, a z dyrektorem oddziału w którym zakładany był rachunek był kontakt? Można wysłać pismo do centrali, jeśli nie zadziała to ostatecznie skarga do giodo wchodzi w grę.

   Artur Sarnecki
 37. Witam, starając się o kredyt dowiedziałam się, że mam wpis w BIK. Tego samego dnia zarejestrowałam się i sprawdziłam z którego Banku jest to wpis. Mam w tym Banku kartę na 500,00 zł faktycznie któregoś miesiąca zapomniałam się i nie wpłaciłam 30zł raty. Oczywiście wszystko uregulowałam – karta jest aktywna lecz nie spłacona do końca. Czy istnieje możliwość by Bank usunął wpis gdy nadal karta nie jest spłacona? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  aga
  1. wpis jest prawidłowy więc do momentu zamknięcia i rezygnacji z karty bank tego nie usunie, to 500 zł lepiej to spłacić i zamknąć w całości

   Artur Sarnecki
 38. Witam ściągnałem dzisiaj raport BIK gdyz nie moge dostac kredytu w raporcie widnieje brak splaty jakiejs noty odsetkowej za zakup komputera z marca 2008 roku. Mało tego na infolini banku w którym była brana pożyczka w żadnym rejestrze nie widnieje jako dłużnik, polecono mi napisac wniosek o aktualizacje danych w bazie BIK. Jak to napisac? Już sam fakt tego że musze jechac do banku, którego oddział jest oddalony o 120km osobiście mnie dobija, a co najlepsze że blokująca mnie kwota zadłużenia wynosi 3PLN. Ma ktoś pomysł jak posklejac taki wniosek?? Z góry dzieki za odpowiedz

  Arkadiusz
 39. Pytanie.

  Czy banki , w tym przypadku PKO, restrykcyjnie podchodzi co do czasu trwania przetwarzania danych osobowych? Teoretycznie minęło już 5 lat od moich kredytów, praktycznie za 2 i 6 miesięcy. Czy jest możliwe, aby po napisaniu pisma do Banku PKO, Bank ten zaktualizował moje dane w bik, przenosząc dwa wpisy do danych statystycznych – bo chyba każde zobowiązanie tam wpada?

  Dziwne jest to ,że będąc w Centrum Restrukturyzacji i Windykacji BANKU PKO, nie widnieje tam żadna informacja, że moje dane są wciąż przetwarzane przez ten BANK i że oni tego nie widzą. Ba nawet pismo od nich dostałem, że nie przetwarzają już moich danych?

  Czy jeśli wyślę ponownie pismo , które Pan podał na swojej stronie odnośnie usunięcia moich danych , bank powinien wysłać aktualizację do BIK?

  W miarę możliwości proszę o wyjaśnienie?

  Pozdrawiam

  1. Bank może danych nie trzymać, ale będą one w BIK i innych bazach, tylko on może teraz zadziałać z tym. PKO lubi trzymać się tego 5 letniego terminu ale można udać się do oddziału w którym był załatwiany kredyt i porozmawiać z dyrektorem, do niedawna w ten sposób można było tam coś osiągnąć.

   Artur Sarnecki
 40. Witam, pół roku temu spłaciłam kredyt z dużym opóźnieniem. Zależy mi na wypisie z BIK-u, wysłać im mniej więcej co tydzień pismo z załacznika, aby ich męczyć? Czy kilka pierwszych napisać z prośbą, tak łagodniej? Co tydzień czy co miesiąc wysyłać?
  Pozdrawiam!

  ANNAKA
 41. Witam
  Brałem kredyt plus kartę w mbanku w 2010r.
  Chcę teraz na nowo podjąć negocjacje z bankiem.
  (sprawa jest już po umorzeniu komorniczym w 2015r.),
  Czy w piśmie ugody z bankiem, można domagać się wykreślenie z biku po umorzeniu.
  Czy banki się na to zgadzają.

  roman
  1. bank może się zgodzić, ale ja bym te tematy rozdzielił na dwa pisma – najpierw ugoda bo pewnie to jest ważniejsze a potem rejestry..

   Artur Sarnecki
 42. Witam. Dziękuje za pana wzór pisma do banku, o wykreślenie wpisu w bik. Wysłałam do CityBank ponieważ mój bank Pekao S.A. nie udzielił mi kredytu, ze względu na wpis w bik. Dostałam odpowiedź, myślę, że tylko dlatego że było to fachowe pismo. W odpowiedzi dostałam informację, że po wygaśnięciu zobowiązania (spłata karty opóźnienie powyżej 60 dni) na podst. art 105a ust 3 Prawo bankowego moje dane osobowe mogą być przetwarzane przez BIK bez mojej zgody. W prowadzonej przez BIk bazie ww. rachunek widnieje jako zamknięty i nie wynika z niego zobowiązanie wobec Banku (spłacone w 2013 r). Wyjaśnili również, że dane dot. ww. rachunku nie zostały przekazane do Krajowego Rejestru Długów Biura informacji Gospodarczej. Czy w takiej sytuacji żaden bank nie udzieli kredytu?, czy ten wpis musi być całkowicie usunięty, co jeszcze mogę zrobić?dziękuje za odpowiedź.

  Ania
  1. teraz przydało by się powalczyć aby chociaż przesunęli to do sekcji statystycznej, czy jakiś bank udzieli nie wiem musiałbym zobaczyć BIK

   Artur Sarnecki
 43. Witam,
  Pobrałam z Pana strony wzór pisma i wysłałam do Credit Agricole. Straciłam pracę i nie spłacałam. Długi miałam trzy, wszystkie sprzedane. Miałam zasądzonego komornika jak już miałam nową pracę, ale bank stwierdził, że za małe dochody i za mało ściągają. Dogadać się nigdy nie chcieli woleli mnie sprzedać do windykacji i wyczyścić sobie statystyki. Mam nadzieję, że teraz mnie pozwolą żyć finansowo na nowo. Długi w windykacji w całości są już spłacone. Teraz mając już zdolność kredytową dostaję tylko pożyczki bez BIK. Płacę dwa razy więcej niż biorę (tylko jak potrzebuję, korzystałam dwa razy). Wolałabym nie korzystać z takich instytucji, ale czasem nie mam wyjścia. Tylko mi to nie pomaga, bo spłacałam terminowo, ale w BIK tego nie ma i to mi ie zwiększa zdolności. SKOKi też nie dają. Mam nadzieję, że to pismo pomoże.

  angie
   1. Czekam właśnie na wygenerowanie raportu (10 maja). Byłam w SKOKU Centrum bo była zainteresowana pożyczką darmową 2000 na rok. Ale nici. Najpierw mówili, że po siedmiu miesiącach od ostatniego wpisu z BIK dają, teraz nagle po roku można. Ale pani w SKOKU stwierdziła, że z taka historią to będzie mi ciężko coś uzyskać i to nie tylko w bankach, ale w SKOKach też. Ale to ona mi podpowiedziała, żebym napisała do banku o usunięcie wpisów. Ja myślałam wcześniej, że nie ma na to szans i trzeba czekać 5 lat. Ona mi na to, że wcale nie, ale trzeba do banku pisać. I tak szukałam informacji na ten temat i znalazłam Pana stronę

    angie
 44. Witam Panie Arturze. Wszyscy piszą tutaj o różnych sytuacjach związanych z bankami , a proszę mi powiedzieć jak wygląda sprawa chwilówek. Czy po spłaconej w całości , ale po terminie ( nawet powyżej 60 dni – windykacja ) też mogę starać się o wypisanie mnie z bazy BIK i czy można wysłać do nich napisane przez Pana pismo ? a drugie pytanie czy po ewentualnym usunięciu takiego wpisu z bik tzw. scoring podskoczy ? Pozdrawiam

  Samsung
  1. Witam, jeśli zobowiązania są w BIK to tak, oczywiście trzeba też sprawdzić pozostałe bazy. Co do skoringu to zakładając przesuniecie wszystkich zobowiązań do sekcji stastycznej mówimy o sytuacji kiedy nie jest on naliczony, jeśli natomiast jakaś punktacja jest to zależy jaka. Załóżmy, że wyczyszczone będzie wszystko, wtedy biorąc jakieś raty skoring zacznie naliczać się po 6 msc.

   Dodam tylko że część banków w ogóle nie pobiera informacji z sekcji pozabankowej a więc o finansowanie teoretycznie możesz się starać. Pozdrawiam

   Artur Sarnecki
   1. Posiadałem zadłużenie w Wonga i było przeterminowane o ponad 60 dni i poszło do zewnętrznej windykacji , spłaciłem to , ale w biku ( ostatnio sprawdzałem ) widnieje opóźnienie ponieważ oni współpracują z tymi bazami. Niestety został mi jeszcze Vivus ( troche już spłaciłem ) który również współpracuje z Bik , a mam już opóźnienie powyżej 90 dni. Jakie konsekwencje Vivus może wyciągnąć ? ponieważ moim zdaniem zewnetrzna windykacja wbrew pozorom nie jest taka zła i dużo łatwiej się z nimi dogadać jeżeli chodzi o spłatę , boję się tylko czy sprawa nie pójdzie do sądu lub komornika ?

    Samsung
    1. Wonga powinna usunąć o ile się postarasz, natomiast jeśli Vivus nie jest spłacony to w tym temacie nic nie zrobisz jeszcze. Pytanie czy firma zewnętrzna działa na zlecenie Vivusa czy już kupiła zadłużenie. Ogólnie jeśli spłacasz to do sądu nie powinno to trafić ale trzymaj się ustaleń.

     Artur Sarnecki
     1. Najgorsze jest to , że ciężko dogadać się z kimś z vivus ponieważ wczoraj rozmawiałem z panią która powiedziała mi , że mam czas do dzisiaj aby wpłacić ponad 500 zł . Poinformowałem ją , że dam radę wpłacić, ale do soboty , ale ona i tak swoje, mam wpłacić i już więc ciężko trzymać się takich „ustaleń”.

      Samsung
     2. Rozumiem, ale w tej sytuacji to Ty powinieneś wyjść z inicjatywą i już dawno napisać prośbę o rozłożenie zobowiązania na raty, wzór znajdziesz na blogu. Rozmowy telefoniczne zawsze sprowadzają się do czego typu – trzeba spłacić całość, najlepiej dziś. Dlatego trzeba to robić oficjalnie.

      Artur Sarnecki
 45. Przeglądnąłem pytania i odpowiedzi związane z tym tematem i ponieważ nie natrafiłem na sprawę podobną do mojej, pozwolę sobie na zawrócenie Panu głowy.

  W lutym 2004 pewien Bank zamknął mi dostęp do konta przez internet, tłumacząc (pani w placówce), że mam zajęcie komornicze (co po przeszło dwuletnich wyjaśnieniach okazało się pomyłką). Konto nie zostało odblokowane, ja straciłem dostęp do pieniędzy (debet w ROR), a bank przez trzy lata pobierając sobie prowizje „wyzerował” stan konta, korzystając z domniemania doręczenia, zamknął moje rachunki, wypowiedział umowę i skierował sprawę do Sądu (połowa 2008). Od tej pory sprawa będąc w Sądzie Grodzkim, po reformie trafiła do Sądu Rejonowego, po moim odwołaniu trafiła do Sądu Okręgowego, który skierował ją w 2010 roku do ponownego rozpoznania przez Sąd pierwszej instancji. Po jego ciężkich pracach (a w zasadzie biegłej z zakresu rachunkowości) Sąd s styczniu 2016 roku wydał ponowny, niekorzystny dla mnie wyrok, który ponownie zaskarżyłem.

  I dziś Sąd Okręgowy, umorzył wydany na mnie nakaz zapłaty w 2008 roku, oddalił powództwo, umorzył postępowanie, w ustnym uzasadnieniu zrównał z glebą „działalność” Sądów Rejonowych i nierzetelność postępowania Banku. W tak zwanym międzyczasie od 2004 do 2016 roku, Bank, nie tylko gdzieś (?) mnie wpisał, dwa razy odmówiono mi zwykłego kredytu w sklepie na coś, co mogąc kupić z gotówkę, wolałem rozłożyć w czasie i na raty, ale nasyłał na mnie tzw. firmy windykacyjne bym płacił, bo jak nie to sprawa trafi do sądu i komornika, co mnie narazi… (a sprawa w sądzie się toczyła).

  I w związku z tym pytanie. Czy wobec umorzenia postępowania, jestem w ogóle dłużnikiem, czy Bank ma jakiekolwiek podstawy, by mnie tak traktować i na jaką listę rankingową mógł mnie wpisać.

  Z analizy wyżej opisywanych przykładów można wywnioskować, że bankom idzie to niezwykle opornie, a co do mojego przypadku, to sądzę, że Bank urażony w swej pokonanej wielkości, nie zechce uznać, że nie mam wobec niego jakichkolwiek zobowiązań.
  Jeśli znajdzie Pan chwilkę wolnego czasu, to proszę o jakąś wskazówkę, komentarz.

  Leszek
  1. Jeśli postępowanie dotyczyło zobowiązania wobec banku i sąd uznał, że im to nie przysługuje to nie będą mieli możliwości prawnych aby dalej prowadzić działania, egzekucję itp. Teoretycznie mogą się o to upominać, ale wszystkie formy prawne, są dla nich zamknięte.

   Co do wpisów, wystarczy napisać pismo, lub skorzystać z tego powyżej, i dodać, że w związku z wyrokiem sądu ich działania były bezzasadne a wszystkie niekorzystne wpisy muszą zostać usunięte, dodać należy kopię wyroku, jeśli nie ma go Pan to trzeba poprosić w sądzie o pisemne uzasadnienie ale na to czeka się trochę.

   W międzyczasie proponuje pobrać BIK i sprawdzić inne bazy, żeby sprawdzić co tam dokładnie jest.

   Artur Sarnecki
   1. Dziękuję za odpowiedź. Już wczoraj napisałem trzy pisma. Jedno do Sądu o odpis wyroku z klauzurą prawomocności i dwa pisma (moja autorska, nieco rozbudowana wersja Pana pisma, o passus wspominający właśnie o ewentualnych pozaprawnych działaniach Banku – firma windykacyjna, wspomniałem też o poinformowaniu Prokuratury o nękaniu) jedno do Banku, a drugie do Kancelarii reprezentującej Bank (mina Pani prawnik wczoraj bezcenna).
    Czyli rozumiem, że zrobiłem źle, nie prosząc o uzasadnienie wyroku.
    Myśli Pan, by napisać jeszcze jedno pismo, z wnioskiem o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem, bo taki jest w jakiś sposób korzystniejszy dla mnie, powiem szczerze, że chciałem „zawracać głowy Sądowi”?
    A w związku z tym, że Sąd uznał, iż nie mam jakichkolwiek zobowiązań wobec Banku, to zastanawia mnie, od kiedy liczy się w tym przypadku, to swoiste „przedawnienie” na przetwarzanie moich danych: data ograniczenia mi dostępu do konta, data wypowiedzenia konta, data wpływu sprawy do Sądu, czy data ostatecznego wyroku?
    A na koniec, wspomina Pan o bazach (liczba mnoga). Nigdy mnie to nie interesowało, gdzie, kto i dlaczego mnie wpisał, bo zawsze regulowałem swe zobowiązania. Z Pana wyjaśnień innym osobom, raczej trudno przyjąć, że Bank z własnej inicjatywy przedstawi mi taką listę. Mam pomysł, by może sprawdzić to w innym Banku w którym od lat mam konto, spore obroty i znanych dość dobrze urzędników, pod pretekstem wzięcia kredytu, na który mnie nieustannie (oczywiście bez głębszego badania mej historii) namawiają. Może im „wyjdzie” gdzie, kto i dlaczego?
    Dziękuję za zainteresowanie.
    Leszek

    Leszek
 46. Witam dostałam odp pisemną z banku ing o treści „… odwołalśmy Pani zgodę na przetwarzanie danych osobowych w bazie bik s.a. Aktualnie pani dane osobowe nie są przetwarzane przez nasz bank w bazie bik dla celu analizy zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka. Bik s.a ma jednak prawo przetwarzać dane dla celów statystycznych przez 12 lat od spłaty zobowiązania. Dodatkowo bank pisze że moje dane są przetwarzane przez ing w zbiorze danych bankowy rejestr. Przetwarzanie ustanie 14 maja 2017 roku … dane o spłaconych zobowiązaniach wobec banku mogą być przetwarzane bez zgody kredytobiorcy przez 5 lat” Moje pyt- jestem czy nie jestem w już w BIK, jak mam to pismo rozumieć czy teraz bez problemu dostanę kredyt?

  ja
   1. Mam raport pobrany dwa lata temu -raport plus, szczerze mówiąc nic z niego nie rozumiałam więc trafił do „archiwum” do tej pory nie wiem jak go odczytać. Czy muszę pobrać nowy?

    ja
 47. Witam,
  Skąd pewność, że pismo skierowane do banku jako adresata trafi we właściwe ręce? Czy na kopercie lub w nagłówku należy dodać jakiś dopisek?
  Chciałbym skierować pismo do centrali banku Citi.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Anna
  1. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, listy są rozsyłane do odpowiednich działów, niektóre podają inne adresy do działów restrukturyzacji itp. które zajmują się tymi sprawami, możesz spokojnie pisać na adres centrali

   Artur Sarnecki
 48. często banki przeciągają wypis w sumie nie mam pojęcia czym to uzasadniają. koniec końców onowiązuje ich Prawo bankowe a to wcalle nie jest takie łaskawe. tak czy siak po 5 latach od spłaty wciaż możemy być w BIK!!! (i to zgodnie z prawem cyt „Gdy jednak nie ma mowy o przekłamaniu, wszystko się zgadza i nie minęło 5 lat od spłaty kredytu, to nie ma możliwości odwołania od zamieszczenia danych w BIK i od odmownej decyzji w sprawie usunięcia negatywnej historii.” za http://www.eporady24.pl/usuniecie_wpisu_w_bik,pytania,4,48,8103.html ) KOSZMAR!

  Bajero_1977
 49. Dzień dobry 🙂
  zobowiązania wobec banku zostały spłacone w 2013 roku. W BIK widnieją jako OD (odzyskane) – zaległość powyżej 60 dni. Warunki do przetwarzania bez zgody spełnione. Wystosowałem do banku wniosek/prośbę i otrzymałem taką odp:
  Na wstępie wyjaśniamy, że zgodnie z ustawą PB, BIK ma prawo do przetwarzania danych związanych z historią spłaty kredytu do celów statystycznych, przez okres 12 lat od chwili wygaśnięcia zobowiązania, bez zgody klienta.

  Informujemy, że tzw. „zgoda ogólna” na przetwarzanie Pana danych po wygaśnięciu zobowiązania finansowego została cofnięta przez bank. Oznacza to, że historia Pana zobowiązania kredytowego nie jest widoczna dla banków oraz innych instytucji finansowych.
  Wgląd do niej będzie miał jedynie Pan w postaci raportu…

  Czy to znaczy, że informacja zostanie przesunięta do sekcji statystycznej? Bo samo wycofanie zgody w mojej sytuacji niewiele daje…

  ex-dluznik
  1. „Oznacza to, że historia Pana zobowiązania kredytowego nie jest widoczna dla banków oraz innych instytucji finansowych.
   Wgląd do niej będzie miał jedynie Pan w postaci raportu…” zgodnie z tym zobowiązanie powinno być w sekcji statystycznej, najlepiej pobierz jeszcze raport i się upewnij

   Artur Sarnecki
 50. Witam. Moja sytuacja wygląda w ten sposób, że dawno temu zaciągnąłem kredyt w banku, którego nie spłaciłem. Sprawa trafiła di komornika, który nie był w stanie nic ze mnie ściągnąć i dług trafił spowrotem do wierzyciela czyli banku. W tej chwili bank próbuje ugodowo odzyskać pieniądze, podsyłając mi ciekawe propozycje. Czy jest szansa, żeby wynegocjować z nimi gwarancję przesunięcia tego kredytu do danych statystycznych po spłacie?

  Kamil
  1. To raczej dwie różne sprawy, najpierw podpisz ugodę potem zawnioskuj o przesunięcie – chociaż jeśli zobowiązanie nie jest ani spłacone ani umorzone to nie widzę podstaw.

   Artur Sarnecki
 51. Dzień dobry,
  w połowie lipca wysłałem do mBanku pismo wg Twojego wzoru, po kilku dniach otrzymałem jedynie mailową informację o wykonaniu dyspozycji cofnięcia zgody z BIK. Pobrałem aktualny raport i rzeczywiście, informacja o kredycie trafiła do części statystycznej.
  Niestety wciąż widnieje w bazie BR a do dziś nie otrzymałem innej informacji poza lakonicznym komunikatem banku dotyczącego BIK. Czy powinienem wysłać im ponowną prośbę/ponaglenie czy uzbroić się w cierpliwość?

  Paweł
 52. Witam,

  spłaciłem w tym miesiącu wypowiedziany kredyt nie chciałbym czekać 5 lat to jedyny kredyt który miał opóźnienie. Jakie pismo można wysłać do banku?

  Piotr Zalewski
  1. precyzując zaległość była pod względem dni znaczna zawarłem ugodę z bankiem jest taki status oznaczony w BIK i spłaciłem rok przed terminem ugodę.

   Piotr Zalewski
 53. Witam.
  W 2010roku wziąłem kredyt, niestety straciłem pracę i spłącanie kredytu staneło w miejscu. Kredyt w ratach spłacałem w 2015roku na ugodzie z firmą windykacyjną i spłąciłem go ostatecznie 27 lipca 2015r. Pisze bo mam taki sam problem, jak inni, jak można wwykreślić to z BIK-u?

  Daimien
 54. Witam.jestem juz kilka lat po rozwodzie z ex mezem mielismy kredyt na mieszkanie ale On mnie odpisal od kredytu mam na to papier z banku,oraz w banku powiedziano mi ze w przeciagu 2 tyg zglosza to do biku ale do 2 lat moge widniec w biku jako dluznik.ostatnio calkiem przez przypadek w innym banku dowiedzialam sie ze nadal widnieje w biku mimo iz minelo juz 6lat, czy moge skladac reklamacje do tegoz banku? co w takiej sytacji moge zrobic.Dziekuje za odp.

  Magda
 55. Witam serdecznie,

  zanim zdecyduję się wysłać pismo do banku chciałabym dowiedzieć się czy w ogóle jest sens wysyłać. Mianowicie problem z debetem na koncie.

  Dług został sprzedany, a w BIK widnieją następujące informacje:
  ZOBOWIĄZANIA ZAMKNIĘTE: Data zawarcia umowy – 03-02-2010, Data zamknięcia – 09-12-2013, Status płatności na dzień zakończenia zobowiązania – OD, Status płatności najgorszy w historii spłat – OD

  Czy jest sens by wysyłać prośbę o usunięcie?

  Paula
    1. Witam serdecznie,

     wysłałam pismo i otrzymałam następującą odpowiedź:

     „Rachunek o nr XXXXXXXX jest przetwarzany przez BIK jedynie z art. 105a ust. 4 i 5. Nie mamy podstaw do usunięcia danych z BIK i Banku.

     Dokonaliśmy aktualizacji danych rachunku w BIK poprzez wskazanie braku Pani zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. Dane tego rachunku nie są przetwarzane w celu oceny Pani zdolności kredytowej i analizy ryzyka krdytowego.”

     Tak na chłopski rozum… co to dla mnie oznacza?

     Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

     paula
     1. Witam ponownie,

      ile mniej więcej trwa taka procedura przenoszenia do sekcji statystycznej BIK?
      Z ciekawości złożyłam wniosek o kredyt odnawialny w moim banku i otrzymałam odmowę z następującym uzasadnieniem: „Powodem jest prowadzone w ostatnim czasie postępowanie egzekucyjne.”.

      Paula
 56. Cześć,

  Zalegałem w banku credit agricole z kredytówką i spłata kredytu w ubiegłym roku.
  Obecnie wszystko jest spłacane regularnie, do całkowitej spłaty zostało niewiele, ale zalegałem ponad 60 dni ze spłatą w zeszłym roku.

  Jest szansa, żeby tego się pozbyć?
  Chcę się starać o kredyt hipoteczny i wiem, że przy obecnej sytuacji nie mam szans.

  Z góry dzięki za pomoc

  Maciej
 57. Witam mam problem dotyczący otrzymania kredytu.
  Otóż widnieję na liście MIG BR, byłam kiedyś poręczycielem w kredycie, który został spłacony, lecz do niego była dołożona karta kredytowa, która nie została nigdy uruchomiona, ale bank naliczył jakieś opłaty za nią. Sprawa została umorzona, przez co zostałam wpisana do bazy MIG BR.
  Poprosiłam Bank o oficjalne pismo i podanie kwoty umorzonej wpłaty. Płatność uregulowałam w tym tygodniu. Zgłosiłam się z potwierdzeniem do Banku i napisałam pismo, które zostawiłam Pani, aby przesłała je dalej. Pani była zdziwiona czym jest w ogóle MIG BR i nie wiem czy mi w ogóle pomoże.. a bardzo zależy mi na czasie, gdyż dokonałam 1 wpłaty transzy za mieszkanie, ale na druga zaciągnęłam kredyt, który muszę niebawem zapłacić.. ale banki mi blokują przez tę nieszczęsną bazę. Co mogę zrobić, aby szybko mnie z niej usunęli ?

  Kasia
 58. Witam serdecznie,

  moja sytuacja wygląda następująco…

  Mam kredyt w PKO i w miedzy czasie pewna miła Pani namówiła mnie na karte kredytowa, zapomniałam o niej, zmieniłam adres zamieszkania a ponaglenia przychodziły zwykłym listem na stary adres.
  Dług został sprzedany do zewnętrznej firmy windykacyjnej. Od razu zapłaciłam, i dostałam informację że sprawa została zakończona. ( Zapłacone 13,01,2017r.)
  Chce teraz dobrać małą sumę do wcześniejszego kredytu ale oczywiście widnieje w BIKu.

  I cóż mam poczynić ?

  P.S.Czy możesz mi przesłać mailowo pismo bo jakoś mój laptop g nie widzi 🙂

  Aniaaaa
 59. Witam chce wsiąść kredyt na budowę domu. Problem tkwi w tym, że siec kom. Play wpisała mnie na listę bik. W lipcu 2016 zgłaszalemw play reklamacje na brak internetu. Reklamacja trwala 3miesiace, a pani w salonie powiedziała żebym nie płacil za internet bo usługi nie ma i tak też zrobilem. Po 3 miesiacach Play wystawił fakturę na 400zl…Zapłaciłem od razu, ale przez ponad 90dni nie faktury nie były płacone więc Play wpisał mnie do biku. Jak moge się wypisać z biku? Wszystkie należności wobec sieci są uregulowane.

  Marcin
  1. Play nie jest bankiem, nie ma umowy z BIK. Jeśli chodzi o KRD czy inną bazę to mają obowiązek usunąć do 14 dni od spłaty.

   Artur Sarnecki
 60. W historii BIK mam niestety kredyt z zaległościami 91-180 dni. W tym roku mija 5 lat od spłaty, ale okres przetwarzania danych, który widzę przy tym kredycie to 99 lat. Czy jest szansa na zmianę tego na standardowy, tj. 5-letni i czy bank (PKO BP) może mi odmówić? Czy po tej zmianie kredyt zostanie przeniesiony do części statystycznej zgodnie z harmonogramem, tj. w tym roku po upływie tych 5 lat? Z góry dziękuję za poradę.

  Bartek
 61. Mam pytanie
  W Zaplo dostałem pożyczkę . podali mnie do windykacji – po 4 miesiącach oddałem całą kwotę . Niestety w BIK mam nie korzystny wpis OD Odzyskany . Staram się o kredyt hipoteczny . Coś można z tym zrobić ???

  Zenon
 62. Witam serdecznie 🙂 będę wdzięczna jeśli mogłabym sie poradzić. Moja sytuacja wygląda tak: BPH dług sprzedany w 2014 r. , spłacony innemu wierzycielowi w 2016 r. Napisałam pismodo banku o zaprzestnie przetwarzania danych z uwagi na spłatę (załączyłam potwierdzenie spełnienia świadczenia) powołałam się na to, że nie zezwoliłam na przetwarzanie moich danych po spłacie zobowiązania. Alior bank (a dług dotyczył bph) odpisał 1 zdanie „informuję, że dsypozycja nie została zrealizowana, ponieważ nie ma zasadnści do wykonania”. W BIK raporty widać takie coś „Zgoda indywidualna na udostepnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania
  Zgoda indywidualna – brak zgody”. Jednak widać też takie coś ”
  Informacja o spełnieniu warunków na udostępnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania Warunki spełnione”. Widzę też ,że pod wpływem mego pisma zmienili status z E na OD.

  Luiza
 63. Witam, chciałabym się oprzeć na Pana wniosku tylko zastanawiam się czy wszystkie paragrafy zawarte w nim są na dal aktualne? W końcu minęło trochę czasu od publikacji.

  Pozdrawiam,

  E.Pastuszak

 64. Witam
  i dziękuje !
  Po 5 próbach w końcu się udało, mimo tego, że zadłużenie było spłacone po ponad 60 dniach…
  dotyczy to WBK.
  został mi jeszcze PKO i tu trochę idzie to gorzej
  Tzn dziwna sprawa – moj chlopak mial kredyt w tym banku i konto
  Kredyt podobno był spłacony i nie było żadnej zaległości, przy zamykaniu konta zapytał czy wszystko jest uregulowane, w banku powiedzieli, że tak.
  Po wysłaniu tego pisma do centrali po którejś próbie okazało się, że nie został kredyt zamknięty z racji braku pełnej spłaty (ok 200 zł). Czy to możliwe, że w banku, w którym był mogli nie mieć takiej informacji?

  1. Hej 5 razy wysyłałeś do WBK ? bo ja teraz pierwszy raz i mi odmówili tylko zaznaczyli w BIK że Zgoda indywidualna na udostępnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania odwołana dn. 14.05.2018 i nic więcej.

   Monika
 65. A co jeżeli bank po wystosowanym piśmie tylko w BIK zaznaczył

  Zgoda indywidualna na udostępnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania odwołana dn. 14.05.2018.
  i nie przeniósł ich do sekcji statystycznej ?

  Monika
 66. Witaj. Miałem problem ze spłatą kredytu w Santander i opóźnienia powyżej 60 dni. Kredyt zamknięty w styczniu 2016. Złożyłem w banku oświadczenie że nie zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych. Po 30 dniach przyszedł list w którym napisali że wykreślenie mnie z Bik po upływie 5 lat od daty zamknięcia kredytu. Co mógłbym zrobić teraz, są jakieś szanse żeby mnie wykreslili?

  Tomek
 67. Witam,do kogo kierować wniosek o cofnięcie zgody o przetwarzaniu i udostępnianiu danych? Do centrali banku,oddziału gdzie zawierana była umowa o produkt,do jakiego stanowiska/pracownika,osobiście czy listownie? (PKO BP)

  Łukasz
 68. Panie Arturze – a jak się ma art 105a ust. 4 prawa bankowego do propozycji Pana pisma? W tym artykule wyraźnie jest zapisany termin przetwarzania danych (5 lub 12 lat), co stoi w sprzeczności z uzasadnieniem przedstawionym w przygotowanym przez Pana wzorze oraz w samej decyzji GI-DEC-DS-101/05.
  Widzę po komentarzach, że pismo jest skuteczne ale może jego skuteczność dotyczy spraw nie przeterminowanych o ponad 60 dni.
  Sam mam wpis z przeszłości, który zostanie usunięty w październiku 2019 ale zależy mi na przyśpieszeniu tej operacji. Zastanawiam się czy próbować rozmawiać z bankiem przy użyciu Pana wzoru, czy może jednak grzecznie prosić 😀

  Ma Pan jakieś przemyślenia w kontekście art 105a, ust. 1 prawa bankowego?

  Tomek
  1. Witam, pismo pomogło wielu osobom, z opóźnieniami większymi niż 60 dni, leży to często po stronie tego gdzie i jak wysyłamy pismo, a czasem zależy od banku. Kilka z nich z zasady nie uznaje takich pism, jedynie ścieżkę związaną ze skargami w innych instytucjach jak UODO czy Rzecznik Finansowy.
   Tak czy inaczej, wysłanie pisma niewiele kosztuje, myślę, że warto sprawdzić.

   Artur Sarnecki
   1. Panie Arturze – jak już rozmawialiśmy dziękuje raz jeszcze. Generalnie pismo pomogło, bank usunął wpis w Bankowym Rejestrze oraz wycofał zgodę na przetwarzanie danych osobowych w BIK.
    Niestety nie zlecił przeniesienia wpisu w BIK do sekcji statystycznej.
    Właśnie przesyłam pismo z ponowną prośbą o wykonanie tej operacji – zobaczymy jaki będzie skutek.

    Tomek
 69. Witam, może Panu uda się odpowiedzieć mi na pytanie… Bank PKO BP dwa razy odpowiedział negatywnie na prośbę o wykreślenie wpisu, czy ma Pan jakiś pomysł na taką sytuację?

  Jarek
 70. Dzień dobry.

  Mamy problem z wykreśleniem/usunięciem wpisu nieterminowo spłacanego kredytu w banku WBK, obecnie SANTANDER. Spłata /zamknięcie nastąpiło w 2016 roku. Niestety pomimo próśb dotyczących usunięcia wpisu bank odmówił usunięcia wpisu. Blokuje nam to rozwój działalności ( kredyty). Jaką dalsza ścieżkę Pan sugeruje ? Pozdrawiam. Witold Filipiak

  WITOLD
   1. A jeśli bik pomimo pisma z banku zrobił tylko wpis że wycofano zgodę w danym , już zakończonym zobowiązaniu ale nieche go przenieść do sekscji statystycznej i tlumaczy się ze zaległości byka powyżej 60 dni i że nie może, gdzie w innym kredycie również z zaległością po wyżej 60 dni i obie poniżej 5 lat udało się wykonać operacje przeniesienia do statystyk.

    Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.