fbpx
Kredyt studencki w praktyce

Kredyt studencki w praktyce

Studia dzienne co prawda są darmowe, jednak dla wielu osób wiążą się one z wydatkami ( szczególnie jeśli podejmujemy je w innym mieście). Aby ułatwić młodym osobom wejście w dorosłość i zwiększenie dostępności do wiedzy powstały właśnie preferencyjne kredyty studenckie, które są dobrym rozwiązaniem dla studentów z mniej zamożnych rodzin, ale nie tylko. Dzięki niemu przez cały okres studiów można liczyć na dodatkowe środki finansowe, które są dużo tańsze niż zwykły kredyt bankowy. Jednocześnie nie obciążamy spłatą nikogo w trakcie naszej nauki, bo ta następuje dopiero po ich zakończeniu.

Czym jest kredyt studencki? 

Kredyt studencki to specjalna, dedykowana studentom forma finansowania nauki w okresie akademickim, dla osób które takiego wsparcia potrzebują i spełnią odpowiednie warunki. Kredyt taki jest przyznawany przez banki komercyjne we współpracy z Funduszem Kredytów Studenckich, który finansowany jest z budżetu Państwa.

Finansowanie w tej formie to taka wariacja standardowego kredytu 🙂 W przypadku zwykłego najpierw dostajesz określoną kwotę jednorazowo, a  już za miesiąc musisz zacząć spłacać raty. W tym przypadku wygląda to zupełnie inaczej. Jakie więc są najważniejsze cechy tego rozwiązania?

 • Kredyt studencki wypłacany jest w ratach – tak, w miesięcznych transzach o ustalonej kwocie ( są maksymalne progi).
 • Środki z kredytu wypłacane są na Twoje konto przez 10 miesięcy w roku bez sierpnia i września.
 • W zależności od rodzaju studiów może on być wypłacany w 40 ( studia doktorskie)  lub 60 transzach ( studia 1 i drugiego stopnia)
 • O kredyt wnioskujesz raz ( możesz to zrobić w dowolnym momencie w trakcie roku akademickiego) i umowa trwa potem do końca nauki – nie musisz ponawiać wniosku itp.
 • Kredyt jest udzielany na bardzo preferencyjnych warunkach – do odsetek dopłaca budżet Państwa, przez co koszt kredytu to obecnie poniżej 1% w skali roku, więc praktycznie jakbyś pożyczał od rodziny 🙂 Taniej się nie da.
 • Spłacanie kredytu studenckiego zaczynasz dopiero po studiach, nawet 2 lata po ich zakończeniu, więc masz czas na znalezienie pracy itd.
 • Dla najlepszych studentów możliwe jest nawet częściowe umorzenie kredytu!

kredyty studencki w praktyce

Dlaczego warto skorzystać z kredytu studenckiego?

Jednym z dużych plusów jest oczywiście koszt tego finansowania. Jest przecież prawie darmowy, oraz fakt, że na spłatę mamy naprawdę dużo czasu. Co ważne środki jakie pozyskamy nie muszą być wykorzystane dokładnie na studia. Oczywiście większość osób po prostu przejada je. Ale nie koniecznie taki musi być cel.

Koncepcji na wykorzystanie tej kwoty jest bardzo wiele. Można zamiast wydawać na życie oszczędzać te pieniądze i odkładać jako przyszły wkład własny na mieszkanie, środki na biznes, lub przeznaczać na szkolenia związane z rozwojem zawodowym ( studia praktycznych rzeczy nie uczą raczej). Można za to kupować kryptowaluty, akcje, czy wykorzystywać jako środki obrotowe na pierwszy mały biznes 🙂

W obecnej formie, kredyty studenckie dostępne są na Polskim rynku od 1998 roku. Od samego początku miały być rozwiązaniem problemów dla osób, które borykają się z trudną sytuacją finansową, co uniemożliwia im pobieranie nauki na uczelniach wyższych. Z pewnością dla wielu osób są bardzo dobrym rozwiązaniem, które da pewne bezpieczeństwo finansowe i umożliwi np. spokojne znalezienie dodatkowej pracy na studiach.

Kto może starać się o kredyt studencki?

O przyznanie kredytu studenckiego na preferencyjnych warunkach mogą ubiegać się osoby które:

 • Nie ukończyły 25 roku życia rozpoczynając studia.
 • Nie ukończyły jeszcze 30 roku życia ( student) i 35 roku życia ( doktorant)
 • Są czynnymi studentami uczelni wyższej, niezależnie od stopnia (licencjat, magister, doktorat)
 • Są w stanie udokumentować dochód w ich rodzinie w przeliczeniu na osobę a jego wysokość zostanie zaakceptowana przez bank. Obecnie wystarczy, że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy w roku ubiegania się o kredyt 3000 zł.
 • Otrzymają akceptację banku, przedstawionych zabezpieczeń spłaty kredytu.

Oprócz kryterium wieku najważniejsze jest kryterium dochodowe. 

Aby kredyt studencki został uruchomiony należy przedstawić zabezpieczenie spłaty. Zabezpieczeniem takim może być poręczenie osoby fizycznej, która osiąga odpowiedni dochód. W sytuacji gdy znalezienie poręczyciela jest niemożliwe, warto skorzystać z poręczenia BGK lub ARMiR. W tej kwestii pomoże nam na pewno pracownik wybranego banku.

Dla przypomnienia : Kredyt wypłacany jest przez cały okres studiów (w czasie pobierania nauki), który określa uczelnia w stosownym zaświadczeniu. W roku akademickim wypłaty realizowane są od października do lipca na konto wnioskującego(inaczej jest w przypadku ostatniego roku studiów, który trwa jedynie semestr.) Górna granica czasu wypłaty kredytu wynosi 6 lat

Miesięczna wysokość środków wypłacanych z kredytu wynosi od 400 zł do 1000 zł. W praktyce oznacza to, że przez 10 miesięcy w roku na koncie pojawi się stały wpływ w wysokości do 1000 zł. Należy pamiętać, że kredyt nie przysługuje w trakcie zawieszenia studiów czy urlopu dziekańskiego.

Jak spłaca się kredyt studencki?

Niezwykle korzystne jest to, że spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się, dopiero po 2 latach od zakończenia studiów. Dodatkowo, spłacać go można przez 2-krotność okresu pobierania. Czyli w sytuacji, gdy korzystaliśmy ze skredytowanych środków przez okres 5 lat, spłacać możemy go aż przez 10 lat

Dodatkowym atutem, o którym warto pamiętać jest możliwość wykorzystania tzw. „wakacji kredytowych”, czyli zawieszenia spłaty nawet na 12 miesięcy. Warto mieć na względzie, że najlepsi studenci w danym roku mogą starać się o umorzenie nawet do  50% wartości kredytu.

Na chwilę obecną o kredyt studencki można ubiegać się w bankach: PKO BP i PEKAO S.A, SGB i PBS które posiadają stosowną umowę z BGK.

W latach 1998-2019 banki udzieliły kredytu studenckiego ponad 404 tysiącom studentów i doktorantów ( źródło gov.pl), jak widać jest to naprawdę popularne rozwiązanie, jednak jeszcze nie aż tak jak mogło by być. Warto skorzystać z możliwości jakie daje preferencyjny kredyt, można go wykorzystać na dowolny cel, jeśli zrobimy to mądrze możemy osiągnąć naprawdę wiele. Natomiast gdy nie mamy środków na sfinansowanie nauki, to zdecydowanie lepiej podjąć naukę z pomocą kredytu studenckiego niż porzucić myśli o rozwoju i studiach ze względu na pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.