fbpx
Kredyt w SKOK-u, czy jest się czego obawiać?

Kredyt w SKOK-u, czy jest się czego obawiać?

Dziś krótki artykuł, na temat tego czy warto starać się o kredyt w SKOK-ach i czy to jest bezpieczne rozwiązanie, ponieważ ostatnio kilkukrotnie już dostałem od klientów tego tupu pytania 🙂 Dokładniej brzmiały one tak: „tyle się słyszy o SKOK-ach, boje się ich trochę, czy nie narobię sobie kłopotów, biorąc tam kredyt?” albo ” A czy ten SKOK to nie upadnie? Co wtedy? „

Przypominam, że mówimy o sytuacji, w której to Ty chcesz w SKOK zaciągnąć kredyt/pożyczkę, więc teoretycznie akurat Twoje ryzyko jest mniejsze niż pożyczającego. Ja od niedawna ponownie mam kilka SKOK-ów w ofercie, więc te wątpliwości klientów znowu się pojawiają, dlatego postaram się dziś odpowiedzieć na te najczęstsze, oraz zastanowimy się kto może próbować uzyskać w SKOK-ach finansowanie, a dla kogo to nie jest dobra propozycja. Zapraszam do lektury.

kredyt konsolidacyjny w skok
źródło pixabay

SKOK to nie bank, ale czy jest bezpieczny dla kredytobiorcy?

Na początek kilka słów o SKOK-ach – Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie są bankami, jednak jako największe instytucje pozabankowe na Polskim rynku podlegają pod nadzór KNF, oraz posiadają Gwarancję BGK, dzięki czemu tak jak w bankach, depozyty klientów są chronione na wypadek upadku danej kasy.

Kas w Polsce było jeszcze kilka lat temu bez liku, ale faktycznie w pewnym momencie duża część z nich okazała się nierentowna,przez co nastąpiła fala ich upadku. W krótkim czasie przekonali się o tym klienci min. SKOK Wspólnota, SKOK NIKE i wiele innych. Czasem było to niestety wynikiem niegospodarności, czy nieuczciwości zarządzających, ale to temat na inny artykuł. Obecnie Kasy podlegają liczniejszym kontrolom, a na rynku ostały się już te „wydolniejsze” finansowo podmioty, z których największym jest SKOK Stefczyka, ale nie brakuje mniejszych, lokalnych kas, finansujących głównie osoby z danego regionu.

Wracając do tematu kredytów w SKOK – oferują one głównie pożyczki gotówkowe na dowolny cel, oraz kredyty konsolidacyjne na warunkach porównywalnych do bankowych. Oczywiście, nie mówimy tu o najtańszych bankach, ale raczej o średniej wyższej półce gdzie oprocentowanie może się wahać d;a standardowej oferty od 6 do 10 % i prowizja od 5 do 20 % dla klienta z zewnątrz z przeciętnym BIK. Klienci, którzy zapiszą się już do Kasy mogą liczyć na tańsze propozycje czy promocje, np. pożyczka bez prowizji luz z obniżoną marzą. Warunki kredytu mogą zależeć od sytuacji w BIK danego klienta, rodzaju zatrudnienia, stanu cywilnego czy majątku jaki posiada klient i od oceny ryzyka danej kasy. Czasem wymagane są dodatkowe ubezpieczenia dla klienta z gorszym scoringiem.

Nadal funkcjonuje mit SKOK-ów jako miejsca dla trudnych klientów, co tylko w małym procencie jest prawdą, ponieważ SKOK także ocenia ryzyko udzielenia pożyczki klientowi, sprawdza BIK i nie udzieli finansowania osobom bez dochodu, brakiem zdolności, dużymi aktualnymi zaległościami czy komornikiem.

Prawdą jest natomiast to, że osoby, które miały problem z uzyskaniem kredytu w banku a nie mają bardzo słabej sytuacji w BIK, mają stabilne dochody oraz zdolność mają szansę na kredyt, mimo niskiej punktacji w BIK, dużej ilości zapytań kredytowych czy podiadania kilku chwilówek. Wnioski rozpatrywane są indywidualnie.

A teraz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z Kredytami w SKOK:

 • Czy wzięcie kredytu w SKOK jest bezpieczne? To zależy, jeśli chodzi o wyłudzenie kredytu to wszędzie jest ono niebezpieczne 🙂 Natomiast jeśli chcesz po prostu wziąć kredyt i go spłacać to wiążą Cię warunki umowy, którą otrzymujesz przed jej podpisaniem, nie różnią się one od większości umów bankowych, nadal koszty są ograniczone ustawowo, a jako konsument masz 14 dni na odstąpienie od umowy. Twoje prawa są chronione jako klienta.
 • Czy biorąc kredyt w SKOK nie narobię sobie kłopotów, kiedy SKOK upadnie? Jeśli zaciągasz w SKOK zobowiązanie, to nie widzę powodu do wielkich obaw i zmartwień, bo przecież nie jesteś inwestorem, który wkłada tam milion złotych na lokatę a to Ty chcesz uzyskać gotówkę… więc bądźmy poważni. Jeśli podpisujesz umowę kredytową ze SKOK ona obowiązuje, także w sytuacji kiedy SKOK upada a nadzór przejmuje komisarz czy syndyk. Warunki spłaty się nie zmieniają.
 • Mam zły BIK, czy SKOK udzieli mi kredytu? Nie, jeśli to są bieżące opóźnienia, nie jeśli masz komornika, windykację i ewidentnie nie radzisz sobie ze spłatą. Chyba, że opóźnienia nie są jeszcze znaczne i masz zdolność oraz np. zabezpieczenie czy poręczyciela. W innym przypadku nie ma szans, SKOK-i muszą też oceniać ryzyko udzielenia kredytu danej osobie.
 • Mam dużo zapytań, a przez to niską punktacje w BIK czy mam szanse na kredyt w SKOK ? Tak, jeśli masz zdolność, to niska punktacja z powodu zapytań i sama ich ilość nie będzie powodowała odmowy.
 • Mam chwilówki i bank mi odmówił, jak podejdzie do tego SKOK? SKOK-i mają różne systemy pobierania raportu BIK, niektóre widzą parabanki, a niektóre nie natomiast co do zasady ich posiadanie nie dyskwalifikuje klienta.
 • Szukam dobrego taniego kredytu, czy SKOK to odpowiednie miejsce? Nie oszukujmy się, jeśli jesteś klientem z dobrym BIK i dobrym dochodem, rozpocznij poszukiwania w najtańszych bankach, tam uzyskasz lepszą ofertę pod względem ceny. SKOK-om cenowo bliżej do droższych ofert z Getin, Euro Banku czy też NEST.
 • Mam nieudokumentowane dochody, czy to przejdzie w SKOK? No nie, niestety dochody muszą być stabilne i udokumentowane, najlepiej wpływami na konto i dodatkowym dokumentem. Jeśli chodzi o klientów z działalnością i z dochodami z rolnictwa to raczej nie są witani z otwartymi rękami w SKOK-ach.
 • Czy SKOK-i sprawdzają BIK? Tak, muszą to zrobić przed wydaniem decyzji kredytowej.
 • Czy kredyt w SKOK-u będzie widoczny w BIK? Tak, kredyty w SKOK są widoczne w raportach z BIK-u.
 • Jak szybko można uzyskać kredyt w SKOK? W przypadku prostych spraw w ciągu 1 dnia, ale przy bardziej skomplikowanej sytuacji do kilku dni, w zależności od Kasy.
 • Czy w SKOK nie dostanę odmowy z automatu? Decyzje są podejmowane indywidualnie, albo przez analityka, albo zarząd czy komisję kredytową w zależności od instytucji. To dobrze, bo nie ma sytuacji tak częstej w bankach kiedy teoretycznie dobry klient odpada z powodu negatywnej oceny algorytmu po wrzuceniu decyzji do systemu, oceny od której nie ma odwołania. Tutaj nad wnioskiem pochyli się żywy człowiek.

Podsumowując, kredyt w SKOK-u nie jest dla wszystkich klientów – ze względu na koszty, czy warunki brzegowe jakie trzeba spełnić a czasem rejonizację. Jednak dla osób, które z różnych względów otrzymały często automatyczną odmowę w bankach, jest to szansa na uzyskanie finansowania na spłatę zobowiązań/chwilówek, tańsza od pozabankowych pożyczek ratalnych czy zaciągania kolejnych chwilówek.

Ps. Jeśli masz pytania co do oferty kredytów w SKOK-ach to zapraszam Cię do kontaktu, pomogę, współpracuję jak wspominałem z kilkoma obecnie 🙂 

Uwaga! Obecnie największy SKOK – SKOK Stefczyka oferuje kredyt konsolidacyjny na promocyjnych warunkach, do 150 000 zł, nawet bez prowizji. Okres kredytowania do 120 msc. Sprawdź ofertę tutaj

One comment

 1. dzień dobry panie i panowie. jeśli masz długi, chcesz kupić dom lub samochód i potrzebujesz pilnych pieniędzy, aby opłacić rachunki, oferujemy pożyczkę w wysokości 3%. uprzejmie skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy finansowej. kontaktowy adres e-mail: boggiegroup@gmail.com

  davons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.