fbpx
Sankcja kredytu darmowego – czyli jak zmniejszyć kredyty bez konsolidacji? 

Sankcja kredytu darmowego – czyli jak zmniejszyć kredyty bez konsolidacji? 

Czy można zmniejszyć raty kredytu i odzyskać część poniesionych kosztów bez wchodzenia w konsolidację? Tak to jest możliwe, a szansę taką daje tak zwana sankcja kredytu darmowego.

W obliczu rosnących rat kredytów gotówkowych ( i wszystkich innych ), kiedy to klienci w krótkim czasie postawieni zostali pod ścianą i muszą płacić nawet dwukrotnie większe raty wiele osób szuka jakiegokolwiek rozwiązania, które pozwoli uratować płynność finansową i uniknąć opóźnień. Najpopularniejszym rozwiązaniem wydaje się być konsolidacja kredytów. Tutaj jednak pojawia się duży problem – w związku z podwyżkami stóp procentowych zdolność kredytowa każdego z nas dramatycznie spadła. Banki podwyższają wymagania, a rosnące raty to wyższe koszty utrzymania, więc często pytając o konsolidację uzyskujemy w bankach odmowę. 

Duża ilość klientów „odbijających” się od banków sięga po piekielnie drogie produkty pozabankowe, w tym chwilówki krok po kroku pogrążając się w pętli zadłużenia. Bo przecież jeśli do tej pory ktoś żył od pierwszego do pierwszego,to przy dużej podwyżce kredytów niestety zaczyna brakować. 

Aby uniknąć takich problemów można sięgnąć po nieoczywiste póki co rozwiązanie prawne, w postaci sankcji kredytu darmowego. 

sankcja kredytu darmowego
*źródło pixabay

Czym jest sankcja kredytu darmowego i kiedy można z niej skorzystać? 

Jak mówi ustawa o kredycie konsumenckim: „W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.” Artykuł 45 tej ustawy wprost określa taką możliwość prawną jako właśnie sankcję kredytu darmowego.

Przekładając na prosty język – prawo chroni konsumentów przed nieuczciwymi praktykami, oraz niekorzystnymi zapisami w umowach. Przez to kiedy dana instytucja nie spełni wymagań narzuconych przez ustawodawcę to pożyczkobiorca ( klient ) może złożyć stosowne oświadczenie, a następnie skorzystać z sankcji kredytu darmowego, co skutkuje zwrotem jedynie pożyczonego kapitału, bez naliczonych odsetek i dodatkowych kosztów.

Bo skoro pożyczkodawca był nieuczciwy, lub nieodpowiedzialny przy zawieraniu umowy, to nie może się domagać od nas kosztów, umowa nie jest prawidłowa.

Jakie są częste błędy w umowach kredytowych?

Ustawodawca wprost określił w jakich sytuacjach możemy odwołać się do prawa skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Możliwość taka powstaje już w momencie podpisania takiej umowy. Wystarczy, że doszło do uchybienia choćby w jednej z wymienionych kwestii związanych z Twoją umową kredytu/pożyczki. Większość umów o kredyt gotówkowy, oraz pożyczek zawiera uchybienia, a te najważniejsze i pozwalające na to by oddać swoje zobowiązania bez kosztów wskazane są poniżej:

 • brak zawarcia umowy kredytowej w formie pisemnej
 • zawarcie umowy na odległość, jednak bez spełnienia wszelkich formalności wymaganych ustawą ( min. dane obu stron, dane pośrednika itp. )
 • brak określenia w odpowiedniej formie kosztów kredytu, kwoty kredytu, okresu spłaty
 • brak informacji i odpowiednie wskazanie stopy procentowej, wraz z odpowiednim jej wyliczeniem i wskazaniem jak została wyliczona
 • brak odpowiedniej informacji na temat RRSO, sposobie przeliczania i tego na jakiej podstawie te koszty ustalono
 • zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu, pożyczki
 • brak odpowiedniego określenia zasad spłaty i terminów spłaty rat kredytu
 • brak informacji o terminach, skutkach i konsekwencjach wcześniejszej spłaty zobowiązania

Natomiast tych zapisów jest wiele więcej, te są najbardziej popularne i wyraźne w toku analizy umów. Dlatego tak ważne jest, by nie odpuszczać instytucjom finansowym, zebrać wszystkie umowy i znaleźć kogoś, kto będzie je w stanie przeanalizować i pomóc w odzyskaniu należnym nam środków. Sankcja kredytu darmowego w przypadku wielu umów kredytowych jest rozwiązaniem jak najbardziej realnym.

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego ? 

Umowy kredytowe przejrzeć powinny przede wszystkim te osoby, które spłacają aktualnie kredyty gotówkowe i pożyczki ratalne. Ponieważ już w momencie zawarcia takiej umowy może dojść do nieprawidłowości to w trakcie spłaty takiego zobowiązania możesz wskazać danej instytucji na błędy formalne przy zawarciu umowy. Co za tym idzie to w czasie trwania umowy może okazać się, że nie musisz już spłacać odsetek od swojego kredytu, a będziesz oddawał do banku tylko pożyczony kapitał.

Ogólnie więc mówiąc beneficjentami sankcji kredytu darmowego są konsumenci, więc w praktyce osoby posiadające kredyty gotówkowe do kwoty ok 255 000 zł, którzy spłacają swoje kredyty obecnie ( oczywiście mówimy o kredytach z uchybieniami formalnymi), lub też wadliwa umowa została spłacona do 12 miesięcy wstecz. Co ważne, pod uwagę możemy brać także umowy, które spłacamy z opóźnieniami ( ale nie są wypowiedziane), co może być dla takich klientów dużą szansą!

Z możliwości tej nie mogą skorzystać osoby z kredytami na firmę, oraz kredytami hipotecznymi.

Co można zyskać w przypadku powodzenia? 

W przypadku sukcesu klient może uzyskać realne korzyści. Oczywiście w kwestii kapitału nic się nie zmienia – on ma być spłacany do danej instytucji finansowej zgodnie z harmonogramem. Jednak w wielu przypadkach bardzo dużym obciążeniem są odsetki naliczane w skali roku, a także wszelkie dodatkowe koszty. Szczególnie w momencie gdy mamy do czynienia z tak dużymi wzrostami stóp procentowych, miesięczne obciążanie z tytułu rat znacznie się zwiększyło przez

A te roszczenia w sytuacji skorzystania z sankcji kredytu darmowego po prostu wygasają. Zgodnie z nazwą tego przepisu kredyt staje się „darmowy”, a więc Ty jako klient masz spłacać tylko to co dostałeś do ręki, w ustalonych wcześniej ratach.Wszystko co poza tym powinno być umorzone, pozostałe koszty mogą ulec zwrotowi ( w wielu przypadkach).

Główną korzyścią jest więc znaczne zmniejszenie Twojego obecnego zobowiązania, zmniejszenie rat kredytowych w efekcie tego działania, a często także uzyskanie zwrotu gotówki. I to realne możliwości, pierwsze wyroki w tych sprawach już są w Polskich sądach.

Jak wygląda procedura? Jak wnioskować o sankcję kredytu darmowego?

Nie bez przyczyny piszę o sądach. Bo chociaż jako klient możesz złożyć oświadczenie o chęci skorzystania z sankcji kredytowej, po ówczesnej analizie umowy i wskazaniu uchybień, to oczywistym jest, że w Polsce chyba żadna instytucja finansowa samodzielnie i dobrowolnie, przynajmniej narazie nie zrezygnuje z kosztów kredytu, nie zezwoli Ci na spłatę samego kapitału.

Dlatego oczywiście można rozpocząć takie działania samodzielnie, jednak trzeba się nastawić na odmowę ze strony instytucji finansowej przy pierwszej próbie. Wtedy już do gry wchodzą działania prawne, włącznie z sądem. No i tu warto podeprzeć się pomocą wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która ma doświadczenie i skutecznie poprowadzi sprawę.

Trzeba pamiętać, że taka sprawa trwa. Może to bowiem zająć nawet 9-12 miesięcy w zależności od sprawy ( czasem krócej), jednak ten czas i tak minie, a efekt w postaci dużo niższego zobowiązania, oraz ewentualnego zwrotu rekompensują to oczekiwanie. Klient w trakcie takiego procesu, jeśli jest prowadzony przez kancelarię nie jest angażowany – nie otrzymuje pism, nie jest wzywany do sądów.

Po wygraniu sprawy natomiast otrzymuje informację, oraz powinien otrzymać nowy harmonogram spłaty kredytu, a z kancelarii zwrot środków, jeśli taki przysługiwał.

Propozycja współpracy w zakresie sankcji kredytu darmowego dla czytelników 

Wraz z czołową kancelarią prawną specjalizującą się w temacie odzyskiwania pieniędzy z banków przygotowałem propozycję, dzięki której możesz bezpłatnie przeanalizować swoje umowy kredytowe i w ciągu 24 godzin sprawdzić jakie korzyści możesz uzyskać. Wystarczy kliknąć przycisk poniżej i skontaktować się ze mną, lub umowy wysłać bezpośrednio na adres mailowy kontakt@finansepoludzku.pl w tytule wpisując „umowy do analizy SKD”.

Dzięki temu będziemy mogli szybciej zająć się Twoją sprawą i pomóc Ci odzyskać środki, oraz umorzyć dużą część Twoich zobowiązań.

W ramach współpracy:

 • Twoje umowy zostaną bezpłatnie przeanalizowane pod kątem możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego
 • W ciągu dnia otrzymasz kalkulację możliwych do uzyskania korzyści
 • Jeśli zdecydujesz się na współpracę nie poniesiesz dodatkowych kosztów za prowadzenie sprawy
 • Otrzymasz wsparcie prawne w całym tym procesie, bez angażowania Cię – aż do sukcesu !

Dlaczego warto przesłać do analizy umowy kredytowe?

Starania w kierunku skorzystania z prawa do sankcji kredytu darmowego nie wiążą się z ryzykiem. Możesz tylko skorzystać, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy jest sens szukać umów, wysyłać skany do analizy to zdecydowanie warto. Oto główne powody:

 • Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego nie powoduje negatywnych skutków – umowa nadal obowiązuje
 • Twój BIK w czasie procesu, jak i po jego zakończeniu nie „psuje się”, ocena nie spada
 • Nie tracisz szansy na finansowanie przez skorzystanie z sankcji kredytu darmowego
 • Jeśli współpracujesz z kancelarią to nie musisz się w ten proces angażować
 • Analiza umów oraz prowadzenie sprawy jest bezpłatne
 • W wypadku niepowodzenia nie ponosisz kosztów, kancelaria pobiera prowizję jedynie od wygranej sprawy i uzyskanego zwrotu.
 • Przy działaniach związanych z sankcją kredytu darmowego nie mają znaczenia Twoja zdolność kredytowa, ani BIK

Podsumowując więc, wydaje się, że nie ma powodu by zastanawiać się nad tym czy skorzystać z możliwości jakie daje sankcja kredytu darmowego, ale raczej kiedy uda Ci się przesłać umowy do analizy 🙂 Zapraszam więc do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.