fbpx
Jak czytać nowy raport BIK?

Jak czytać nowy raport BIK?

Od niedawna BIK oferuje nową wersję swojego portalu dla klientów. Jednocześnie zmieniając cenniki, ale co ważniejsze – przede wszystkim zmianie uległ sposób prezentacji samego raportu z czym klienci i doradcy mają nie mały problem, bo nie mamy na stronie BIK żadnej wskazówki jak to co było wcześniej ma się o nowych raportów.

W związku z wieloma pytaniami postanowiłem napisać po prostu do BIK i ustalić jak to mniej więcej wygląda z nowym raportem BIK, poniżej znajdziesz odpowiedzi 🙂

nowy raport BIK

Pytanie: Od wielu doradców, klientów słyszę o tym, że nowy sposób prezentacji raportów BIK nie jest jasny i rodzą się problemy z interpretacją.

Odpowiedź: W starszej wersji portalu bik.pl obowiązuje Profil Kredytowy Plus, oprócz oceny punktowej prezentuje tzw. gwiazdki. Potrzeba wprowadzenia gwiazdek wynikała z konieczności zwiększenia czytelności oceny punktowej, która podawana była w trudnej do interpretacji skali. Obecnie, w nowej wersji portalu i w Raporcie BIK nie ma już takiej potrzeby, bo ocena punktowa przedstawiana jest w prostej, czytelnej skali od 1 do 100 punktów.

Pytanie: Czy na stronie BIK, w regulaminie lub innym miejscu znajdę informację na temat jak czytać nowy raport w odniesieniu do poprzedniego ?

Odpowiedź: BIK wprowadził znaczne rozszerzenie zakresu informacji w Raporcie BIK, tzn. w jednym miejscu agreguje nie tylko dane kredytowe, ale też informacje z bazy BIG InfoMonitor, np. niezapłacony abonament telefoniczny, fakturę za energię, czy brak zapłaty za czynsz. Wszystko dostępne jest w formie syntetycznych podsumowań oraz szczegółowych zestawień.

W celu przeanalizowania zakresu nowego raportu BIK, wystarczy wejść na stronę https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik i kliknąć w przykładowy raport:https://www.bik.pl/_fileserver/time20171207173118/item/1500546

Pytanie: Obecnie widzimy ocenę w % . Do tej pory mieliśmy ocenę punktową do ok 630 pkt. To dość ważne dla osób które systematycznie sprawdzają swój BIK, aby poprawić go, ale też dla doradców finansowych i tych w bankach. Czy należy to czytać po prostu jako % od poprzedniego systemu czyli 630 pkt… ?

Odpowiedź: BIK wylicza kilka wersji oceny punktowej, zgodnie z różnymi modelami pobieranymi przez poszczególne banki. Niektóre banki w ogóle nie pobierają z BIK oceny punktowej tylko liczą ją samodzielnie, stosując własne modele. Część banków traktuje ocenę punktową otrzymaną z BIK jako jeden z elementów swojego systemu oceny ryzyka klienta.

Obecnie ocena punktowa w nowym Raporcie BIK  prezentowana jest w skali od 1 do 100 punktów. Wyliczana jest ona w oparciu o najnowszy ogólny model scoringowy BIK, który prognozuje dla danego klienta ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie kredytów.

Skala oceny punktowej w Raporcie BIK jest uproszczona, intuicyjna – ma służyć ułatwieniu odczytu wiarygodności klienta. Wynik powyżej 80 punktów jest bardzo dobry, a powyżej 60 dobry. Im więcej punktów, tym większe jest prawdopodobieństwo spłaty kredytu przez klienta.

Warto podkreślić, że zastosowanie przez dany bank dodatkowych kryteriów może skutkować wyliczeniem oceny wskazującej na wyższą lub niższą wiarygodność klienta. To jeden z powodów dla których BIK zmienił skalę od 1-100 jako dedykowaną dla klienta, żeby uniknąć nieporozumień na styku z instytucjami finansowymi.

Mimo, że ocena dla konsumenta będzie miała inną wartość punktową niż ocena banku, to pozwala ona określić własną wiarygodność podobnie, jak to uczynią banki.

Należy jednak pamiętać, że ocena punktowa nie jest gwarantem otrzymania kredytu, bo możliwość otrzymania kredytu przekreśla, np. brak zdolności kredytowej. Ocena punktowa jest jednym z wielu elementów, od których zależą decyzje kredytowe podejmowane przez każdą instytucję finansową na autonomicznych warunkach i w oparciu o własną politykę ryzyka.

Podsumowując: Interpretacja oceny punktowej otrzymanej z BIK leży wyłącznie po stronie banku lub instytucji udzielającej pożyczki.

Mam nadzieję, że da Ci to już jakiś pogląd na to jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie w prezentacji raportu i jak do tego podchodzić.  Najważniejsze co powinieneś zapamiętać to to, że 60 % jest w miarę ok ale b. dobrze to powyżej 80 no i dodatkowo, że w nowym BIK mamy znacznie więcej informacji ( bo pobierane są także te z info monitora). Pamiętaj też że bank widzi ten raport zupełnie inaczej, więc sposób pokazywania Tobie oceny jest po prostu umowny. Oczywiście jeśli chcesz pomocy w ocenie, czy masz szanse na uzyskanie finansowania to zapraszam do kontaktu.

13 Comments

 1. Moja ocena kredytowa w BIK wynosi 74 punkty, czasami zdarzaly mi sie opóźnienia w splacie jednak nie wieksze niz 10 dni, czy znacząco wplynie to.na decyzje uzyskania kredytu hipotecznego ?

  Kamila
  1. Ta punktacja nie jest zła. Nie powinna wpływać na decyzję, ale żeby nie doprowadzić do obniżenia punktacji pilnowałbym się z tymi opóźnieniami.

   Artur Sarnecki
 2. Mam W BIK ocene 89% i notatkę płacę bez opóźnień – koło 4 lat temu miałąm problem ze spłatą karty kredytowej w Citi Bank, Bank oczywiście odmówił usuniencia wpisu z raportu mimo spłaty 4 lata temu.
  Jaka jest szansa ze otrzymam kredyt Hipoteczny? obecnie moje wszystkie zobowiazania są plącone w terminie.

  Magda
 3. Dzień dobry. Razem z partnerem staramy się o kredyt hipoteczny. Ja w biku mam 71 (wszystko spłacane terminowo) a on 74 (było opóźnienie w wonga – w trakcie kasowania).

  Czy mamy duże szanse na uzyskanie kredytu? Mamy wysłane już 3 wnioski, niestety trafiliśmy na złego doradcę i wnioski są negatywne (zakup w rodzinie). Przez telefon Pani w bik poinformowała mnie, że max może zejść 4 pkt w dół przy kolejnych zapytaniach. Czy w takim razie mamy szansę na kredyt hipoteczny przy 67 i 70 pkt?

  Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.