fbpx
Jak poprawić swoją ocenę w BIK?

Jak poprawić swoją ocenę w BIK?

Ten krótki artykuł to odpowiedź na wasze komentarze pod jednym z ostatnich moich wpisów na Fb, w którym pochwaliłem się wiadomościami od osób, którym moje porady, i pisma pomogły poprawić sytuację w BIK czy usunąć negatywne wpisy. Chodziło dokładnie o pytanie na temat poprawy oceny punktowej w BIK a konkrety znajdziecie  poniżej 🙂 

jak naprawić ocenę w BIK?

Niska ocena punktowa w BIK wpływa z pewnością na możliwość uzyskania przez Ciebie kredytu w banku, ponieważ część z nich a zaryzykowałbym, że większość nie chce klientów ze zbyt niską oceną. Dzieje się tak dlatego, że ta niska ocena w większości wynika z bieżących czy przeszłych problemów ze spłatą, zapytań lub opóźnień czy tendencji do zadłużania się …Wtedy ocena może w szybkim tempie polecieć w dół, nawet o kilkadziesiąt punktów w 1 msc a odbudowa dobrej pozycji może potrwać znacznie dłużej. Dlatego jeśli chcesz poprawić swój skoring w BIK to zapraszam do zapoznania się z tymi prostymi sposobami.

Skoring pozwala ocenić ryzyko związane z udzielenie Tobie kredytu przez bank jak i niektóre instytucje finansowe.  Z mojej praktyki mogę powiedzieć, że dobra ocena punktowa to powyżej 470 pkt i to daje nam już jakieś pole manewru a bardzo dobrze to powyżej 500 punktów.  Ocena w BIK ma duży wpływ na to czy w ogóle dostaniesz kredyt a dodatkowo wpływa w znacznym stopniu na to, jakie otrzymasz warunki kredytu więc posiadanie dobrej oceny będzie wiązać się z wymiernymi korzyściami oraz oszczędnościami w momencie wyboru kredytu dlatego warto nad tym trochę popracować.

Jak poprawić swoją ocenę w BIK?

  1. Zacznij budować pozytywną historię kredytową – jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, lub przez bardzo długi czas nie korzystałeś z produktów kredytowych należałoby zacząć od początku budować swój wizerunek w oczach banku. A najlepiej zrobić to poprzez skorzystanie z produktów kredytowych i dobrą ich obsługę. Generalnie ocena punktowa/skoring zaczyna nam się naliczać po 6 spłaconych ratach zobowiązania, więc mniej więcej tyle by potrwała droga do zbudowania pozytywnej historii kredytowej od zera. Dobrym pomysłem jest więc wzięcie niewielkiego kredytu ratalnego, ewentualnie także limitu czy karty jednocześnie.
  2. Usuń zapytania kredytowe, nie rób głupich zapytań – zapytania kredytowe generalnie obniżają ocenę skoringową,więc warto zrobić z nimi porządek. Możesz usunąć je korzystając z pisma, które udostępniam na stronie. Ważne jest także, aby szukając kredytu nie przesadzać z ich ilością…
  3.  Spłacaj regularnie zobowiązania  – jeśli masz już raty to trzymaj się spłacania ich w terminie. Nawet drobne opóźnienia będą delikatnie wpływać na algorytm BIK i spowodują obniżanie Twojej wiarygodności. Nie pozwalaj sobie na opóźnienia powyżej 30 dni, jeśli zdarzy Ci się jakaś jednorazowa wpadka to jej odbudowanie także potrwa kilka msc… więc pilnuj się.
  4. Usuwaj negatywne wpisy – to uogólnienie bo usunąć wpisów w BIK za bardzo się nie da.. Po określonym czasie przechodzą z automatu do sekcji statystycznej BIK i nie są widoczne wtedy dla innych banków a jednocześnie nie są brane pod uwagę przy ocenie Twojej osoby. Można to przesunięcie przyśpieszyć np. pisząc do banku odpowiednie pismo, duża część z nich pójdzie Ci na rękę jeśli zobowiązanie zostało spłacone.

To chyba najważniejsze sposoby jakie mogę zaproponować, jeśli macie jakieś dodatkowe pytania wrzucajcie w komentarzach, postaram się odpowiedzieć 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.