fbpx
Jak zadbać o siebie i finanse w czasie pandemii?

Jak zadbać o siebie i finanse w czasie pandemii?

Dziś nieco inaczej niż zwykle, bo sytuacja też jest inna, ciężka dla wielu z nas. W obliczu nowej sytuacji, nie patrząc już na to czy jest to realne, czy też „wykreowane” zagrożenie, trzeba przyznać, że każdy odczuwa jakieś trudności. W związku z tym co dzieje się wokół, kryzysem związanym z pandemią chcę przekazać Wam kilka rad ode mnie, finansowych i nie tylko jak sobie poradzić z kwarantanną, aby to nie był czas zmarnowany, a jednocześnie aby móc zachować bezpieczeństwo dla siebie i najbliższych.

finanse w czasie pandemii
zdjęcie Edward Jenner / Pexels.com

Co zrobić dla siebie i innych w trakcie pandemii?

1. Spędź w miarę możliwości ten czas z najbliższymi, jeśli masz dzieci bądź z nimi, znajdź czas na zabawę, oglądanie filmów, na odpoczynek. Czyli na to wszystko, na co do tej pory mogło czasu brakować. Jeśli nie masz nikogo blisko, możesz zadzwonić do kogoś do kogo dawno się nie odzywałeś, lub porozmawiać na skype, messengerze, opcji jest wiele, zadbajmy o relacje.

2. Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz. Rób zakupy rzadziej, unikając natłoku w sklepach, a jeśli jesteś starszy – zleć to komuś młodszemu. Wg.  mnie warto robić zakupy np. raz lub 2 razy na tydzień w miarę wcześnie rano. Alternatywa to zakupy przez internet, ale warto też wtedy zdezynfekować paczki, które otrzymasz. 

3. Płać kartą , najlepiej zbliżeniowo lub wykorzystaj płatności mobilne np. blika zamiast gotówką jeśli to możliwe. Gotówka to siedlisko zarazków. Już za chwilę mają też być możliwe płatności bez podania pinu karty do 100 zł.

4. Jeśli możesz spróbuj pracować zdalnie, nie zawsze jest to możliwe, ale obsługa klientów mailowo czy telefonicznie, konsultacje, terapia,nauka języka, sprzedaż usług czy handel w internecie jak najbardziej to umożliwia. Dla firm jest także wiele możliwości ograniczenia kontaktu z klientem, przy wykorzystaniu nowych technologii.

5. Nie oglądaj ciągle wiadomości, oraz nie przeglądaj portali w poszukiwaniu informacji na temat ilości zakażonych. Nakręcanie się i potęgowanie lęku nie sprzyja samopoczuciu oraz Twojemu zdrowiu. Chociaż świadomie tego nie odczujesz, to będzie obniżało podświadomie Twoją kondycję psychiczną.

6. Jeśli masz kredyty i spodziewasz się problemów zawieś ich spłatę – napisz mail lub zadzwoń, albo sprawdź w bankowości internetowej jak złożyć wniosek o zawieszenie płatności rat na najbliższe 3 miesiące. Możesz to zrobić bez kosztów dzięki wczorajszemu porozumieniu banków zrzeszonych w ZBP. Ma to się odbywać bez zbędnych formalności, oraz bez kosztów. Dotyczy to kredytów gotówkowych, hipotecznych i na firmę.

Ps. koniecznie sprawdź czy ta opcja będzie się opłacała w Twoim przypadku – niektóre banki pozwalają na zawieszenie tylko kapitału, a inne całość raty. Dodatkowo ważna jest kwestia czy potem wydłuży Ci się okres spłaty zobowiązania, czy zwiększą się wszystkie pozostałe raty..itp. itd. sprawdź to zanim podpiszesz aneks.)

7. Wykorzystaj wolny czas, jeśli taki masz na rozwój, czytanie, naukę, to zdecydowanie lepszy pomysł niż oglądanie seriali, chociaż i na to powinien być czas:) Wiele firm obniża ceny w tym czasie na zakup np. książek, gier itp. Empik z kolei na 60 dni daje dostęp usługi premium za darmo, a tam znajdziesz min. audiobooki i ebooki. Może warto poszerzyć możliwości związane z pracą, rozwojem kariery czy też uczyć się umiejętności, które pozwolą na uzyskanie dodatkowego dochodu? Może warto kupić kurs grafiki, marketingu, językowy? Rynek obecnie będzie się dynamicznie zmieniał, warto mieć więcej opcji, aby móc się na nim odnaleźć.

8. Jeśli prowadzisz obecnie firmę możesz złożyć wniosek o odroczenie składek ZUS na okres 3 msc, więcej informacji możesz znaleźć na stronie ZUSu. Niestety to tylko zawieszenie, więc potem będzie trzeba je opłacić.

Aktualizacja na początek kwietnia – obecnie dla samozatrudnionych oraz małych firm ( do 9 zatrudnionych osób) możliwe jest także uzyskanie całkowitego zwolnienia z płatności składek ZUS. Sprawdź na stronie www jakie warunku należy spełnić, wniosek można złożyć online, bez wychodzenia z domu. To dobre rozwiązanie jeśli tylko kwalifikujesz się.

9. Gdybyś jednak musiał w najbliższym czasie wziąć kredyt, to banki nadal działają chociaż ograniczają funkcjonowanie placówek. Część banków umożliwia zresztą wzięcie kredytu online. U mnie też taka możliwość jest, bez wizyt w oddziale itp. W razie potrzeby napisz – prześlę Ci listę. Same banki mają z kolei otrzymać dodatkowe środki aby finansować firmy, które w obecnej sytuacji są najbardziej narażone na problemy.

10. Jeśli masz firmę, a kończy Ci się „obrotówka” bank Ci ja przedłuży na co najmniej 6 miesięcy, sprawdź warunki w swoim banku – to kolejny skutek ustaleń banków.

11. Nie podejmuj pochopnych decyzji finansowych – nie sprzedawaj na siłę aktywów, akcji, funduszy. Nie pozbywaj się majątku, nie panikuj. To, że teraz wszystko poleciało w dół, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Ci którzy uciekają teraz, najwięcej stracą. Z drugiej strony – nie nakręcaj się na wielkie okazje inwestycyjne, szczególnie jeśli nie jesteś zawodowym inwestorem, a o tym, że teraz trzeba kupować słyszałeś w telewizji… możesz się na tym mocno sparzyć, jeśli działasz emocjonalnie. Do wszystkiego trzeba podchodzić racjonalnie.

12. Banki nie zabiorą Ci pieniędzy, które masz na lokatach, nie ma sensu wypłacać wszystkiego i trzymać w domu. Natomiast warto jakąś gotówkę mieć, np. na miesiąc życia, bo nie wszędzie da się kartą zapłacić i aby nie musieć chodzić do bankomatu, warto jakąś rezerwę sobie zostawić. Szczególnie jeśli jesteś starszy i masz komuś zlecić zakupy.

13. Uważaj na oszustów, pojawiają się jak zawsze w trudnych sytuacjach próby wykorzystania strachu, tym razem to min. sfałszowane smsy czy maile z linkami do bankowości internetowej, w których to bank rzekomo informuje o zablokowaniu części środków na walkę w wirusem… i wiele podobnych. Zachowaj szczególną ostrożność, banki tak nie robią.

14. Jeśli masz działalność gospodarczą – nie zmniejszaj nakładów na reklamę, obecnie jest ona tańsza niż wcześniej. Spróbuj też część działalności przenieść do internetu, np. w formie konsultacji, sprzedaży produktów przez sklep internetowy itp.

15. Zmniejsz koszty stałe – przejrzyj czy wszystkie abonamenty, usługi jakie opłacasz jest Ci niezbędnie potrzebna? Jeśli nie, lub da się znaleźć tańsze opcje, zrób to.

Na koniec życzę zdrowia i spokoju. Jeśli masz jakieś spostrzeżenia napisz proszę w komentarzu.

2 Comments

  1. chyba się nie da w tej chwili zrobić nic sensownego. nie mam pojęcia jak żyć. u nas wszyscy są na swojej działalności. mnożyć się zaczną czynsze i inne opłaty… masakra co się dzieje. i skąd tu brać na życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.