Spis treści
Gdy szukasz kredytu to jedną z kluczowych kwestii jest bezpieczeństwo. Twoje poczucie bezpieczeństwa w tej transakcji, oraz kolokwialnie mówiąc ogarnięcie takiego rozwiązania o jakie Ci chodzi, bez zbędnych problemów, kosztów i komplikacji.
Idealnie byłoby, gdyby przy pierwszym kontakcie z instytucją finansową właśnie tak to wyglądało. Dzwonisz, przychodzisz, składasz wniosek i już. Niestety w wielu przypadkach sprawy się komplikują. Co wtedy robi część osób? Po omacku szuka jakiegoś rozwiązania, psując sobie tylko dodatkowo sytuację.
Po jakimś czasie w zniechęceniu zgłaszają się do doradcy kredytowego, aby ten coś wymyślił. Zdarza się, że to nadal się udaje, chociaż łatwiej było by, gdyby ta ścieżka wyglądała odwrotnie 🙂
Dlaczego więc warto skorzystać z doradcy kredytowego gdy szukasz finansowania w dowolnej formie ( kredyt na firmę, kredyt konsolidacyjny etc.)? Sprawdźmy kilka powodów.
Szukanie kredytu samemu – reklama vs rzeczywistość
Reklamy banków mówią nam, że od gotówki dzieli nas tylko kilka kliknięć…Piękna sprawa. Kiedy jednak Twoja sytuacja nie należy do idealnych i książkowych według danego banku to zaczynają się schody 🙂
Wystarczy na przykład jakaś zaciągnięta chwilówka, albo historyczne potknięcia, albo nieco za niskie wpływy, niestandardowa umowa lub inne kwestie, które wymagają odpowiedniego podejścia. Wtedy banki zapominają o swoim otwartym podejściu i zaczynają pokazywać swoją mniej przyjemną twarz. Taką, w której osoba bez jakichś egzekucji, windykacji nie dostaje finansowania, kredytu z błahego powodu, a potem odbija się od jednej instytucji do drugiej.
Gdy już wejdziemy w taki proces ( poszukiwania na własną rękę ) po kilku odmowach robi się już coraz gorzej – zaczyna się problem z dużą ilością zapytań, a to już prosta droga do zamknięcia sobie dostępu do kredytu. Zarówno kredytu dla siebie, jak i kredytu na firmę, oraz hipotecznego.
Kim jest doradca kredytowy/pośrednik finansowy?
Tak jak agent nieruchomości pomaga znaleźć, kupić, czy sprzedać nieruchomość, tak doradca kredytowy pomaga swoim klientom na rynku finansowym. Głównym zadaniem pośrednika finansowego będzie przeanalizowanie potrzeb klienta, oraz znalezienie najodpowiedniejszego rozwiązania na rynku, pod kątem jego oczekiwań, ale także możliwości – bo tutaj może być zawsze jakaś różnica.
Warto dodać, że doradca kredytowy i pośrednik finansowy to bardzo podobne pojęcia, są jednak pewne różnice. Doradca kredytowy zajmuje się głównie kredytami hipotecznymi i za swoje usługi nie może pobierać od klienta wynagrodzenia, a pośrednik może takie wynagrodzenie pobierać w niektórych sytuacjach. Są to sprawy techniczne wynikające z ustawy i dotyczą głównie kredytów hipotecznych, a mają pomóc w regulacji tego rynku. W praktyce po prostu jeśli Ty jaki klient szukasz kredytu hipotecznego to w większości przypadków prowizji nie będziesz musiał nikomu płacić.
Podsumowując więc doradca/pośrednik to specjalista, który wykorzystuje swoją wiedzę, doświadczenie, kontakty i w ramach umów zawartych z brokerami lub bezpośrednio bankami pomaga znaleźć najodpowiedniejsze finansowanie swoim klientom, kompletuje dokumenty, procesuje wniosek w instytucji finansowej i doprowadza sprawę aż do wypłacenia kredytu.
Po co Ci doradca kredytowy przy szukaniu kredytu?
Możesz sobie jednak zadać pytanie, dlaczego miałbyś powierzać swoje finanse komuś obcemu? Czy sam nie potrafisz o siebie zadbać? No i teraz kolejne pytanie, czy my faktycznie znamy się na wszystkim? 🙂 Czy sami naprawiamy sobie auta, budujemy domy, leczymy się itp.? Najczęściej jednak jeśli potrzebujemy pomocy fachowca, to się do niego zgłaszamy.
W kwestii finansów jest nieco inaczej. Najpierw sprawdzę co dadzą w moim banku, potem sam poszukam, a na koniec ewentualnie poproszę o pomoc. Ta sytuacja na koniec jest już oczywiście najtrudniejsza, przez co ewentualne warunki kredytu też już mogą być gorsze.
A skorzystanie z pomocy pośrednika przy szukaniu kredytu konsolidacyjnego, czy kredytu na firmę ma naprawdę kilka solidnych plusów. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
- Bezpłatna analiza Twojej sytuacji
- Sprawdzenie i przeliczenie zdolności kredytowej
- Dobranie najodpowiedniejszej oferty spośród wielu instytucji finansowych
- Brak bezsensownych zapytań kredytowych
- Nie musisz tracić czasu na chodzenie po wielu bankach
- Nie zajmujesz się samodzielnie składaniem wniosku
- Zmniejszasz ryzyko popełnienia błędu – wybrania nieodpowiedniego kredytu, droższego, z niekorzystnymi zapisami.
- Jeśli Twoja historia kredytowa jest niekorzystna doradca może pomóc usunąć pewne wpisy
Doradca kredytowy ile kosztuje?
Pomoc doradcy kredytowego, który przeprowadzi Cię przez proces zakupu nieruchomości lub uzyskania kredytu na budowę domu jest ustawowo bezpłatna dla klienta. W sytuacji kiedy masz do czynienia z pośrednikiem kredytowym natomiast i szukasz konsolidacji zobowiązań, kredytu na rozwój biznesu, pożyczki oddłużeniowej to może zdarzyć się, że te usługi będą wiązały się z jakąś dodatkową prowizją, chociaż nie zawsze.
Większość instytucji finansowych podpisuje jednak z pośrednikami umowy o współpracy i im płaci, ale zdarza się, że ekspert działa nieszablonowo lub w specyficznej instytucji i pobiera jednak dodatkową opłatę za sukces – czyli po udzieleniu kredytu. Uważać należy na wszelkie oferty, w których ktoś chce od Ciebie pieniądze zanim cokolwiek dla Ciebie zrobi. Tego unikaj.
Jak zaoszczędzić 100 000 zł z doradcą na kredycie firmowym?
Na potwierdzenie faktu, że warto czasem jednak zwrócić się do specjalisty dam taki przykład z życia. Kredyt na firmę ( zresztą każdy inny) może znacznie różnić się w zależności od tego jaki jest nasz status i ocena w banku, ale także od tego gdzie się po niego zgłosimy. Każdy bank ma różne warunki, nieco inaczej ocenia klientów i ich segmentuje.
Jeśli trafisz niezbyt dobrze, to możesz dostać kredyt na firmę z prowizją nawet 25 % bo Twoja branża jest w banku na cenzurowanym, lub scoring akurat jest tam dla Ciebie nieprzychylny. Z drugiej strony są też oferty bez prowizji, z gwarancjami BGK więc koszty mogą być nie 25 % a 0 % prowizji bankowej. Dla tego samego kredytu mogą się więc różnić o 100 00 zł ! To ogromna różnica. A są też banki szukające różnych metod na wyciągnięcie Ci pieniędzy z portfela jak dodatkowe pakiety usług, opłaty administracyjne itp. ( przy kredytach firmowych).
Warto więc podejść do tematu na poważnie i tak poprowadzić nasze starania o kredyt, by ostatecznie być tą osobą, która nie zapłaci tych 25 % a bardziej bliżej 0 % : ) W tym może także pomóc pośrednik kredytowy.
Szukasz Finansowania? Skontaktuj się z doradcą który pomoże znaleźć dla Ciebie kredyt!
Jak nie popsuć swojego BIK-u przy szukaniu kredytu?
Jedną z ważniejszych kwestii przy szukaniu kredytu jest dbanie o swoją historię kredytową. Dlatego podstawa dla mnie to zazwyczaj analiza raportu z BIK. Jeśli masz zamiar starać się o kredyt to także pobierz swój raport. Można go oczywiście przeanalizować samodzielnie, lub poprosić o pomoc doradcę kredytowego – ten podpowie co można zrobić by szanse na finansowanie były nieco większe.
Jeśli natomiast zdarzy się, że masz jakieś niepotrzebne wpisy ( historia z chwilówek), zapytania, lub coś co mogło by po prostu przeszkadzać w uzyskaniu kredytu od razu, to ktoś z doświadczeniem może przygotować wzory pism, jakie pomogą Ci poprawić co nieco swój BIK. Tym samym Twoje szanse na kredyt wzrosną.
Zapytania kredytowe z kolei często stanowią problem, jeśli zbyt chętnie pytamy banki o możliwość uzyskania finansowania. Dlatego jeśli już sami staramy się o kredyt to starajmy się nie chodzić na oślep, a wybrać kilka odpowiednich ofert. Tak jak już pisałem każdy bank jest nieco inny. Nie mając wiedzy na temat produktów finansowych i rynku można dość szybko złapać wiele zapytań i zablokować sobie drogę do kredytu. W tym także pomoże doradca kredytowy.
W jakich sytuacjach przyda się doradca kredytowy?
Jeśli szukasz finansowania to z pewnością warto udać się do doradcy/pośrednika aby ten ocenił nasze szanse i poszukał odpowiedniego rozwiązania. Szczególnie taka pomoc przyda się jednak w trudniejszych sytuacjach, gdzie zdecydowanie samodzielnie będzie trudno coś zdziałać:
- Kredyt na firmę ze stratą
- Konsolidacja chwilówek
- Kredyt z dużą ilością zapytań
- Kredyt na zakup nieruchomości z niską zdolnością
- Kredyt z niską zdolnością
- Pożyczka na spłatę zaległości w urzędach
- Pożyczki oddłużeniowe
- Kredyt dla osoby z pewnymi problemami w BIK ( historycznymi)
- i wiele innych
Jak wybrać doradcę kredytowego?
Wybór doradcy kredytowego oczywiście także nie musi być prosty. Na rynku jest duża ilość specjalistów. Warto z nich korzystać. Przed skorzystaniem jednak trzeba mieć pewne pojęcie z kim będziemy współpracować. Wtedy polecam sprawdzić pewne miejsca w sieci, które pozwolą na potwierdzenie naszego wyboru i kwalifikacji doradcy.
Co więc sprawdzić wybierając doradcę kredytowego?
- Dane firmowe i politykę RODO
- Wpis w rejestrze pośredników KNF – czy ta osoba faktycznie może się tym zajmować
- Rekomendacje/opinie na temat danego doradcy
- Media danej osoby – Linked in, Facebook, blog.
- Czy dana osoba publikuje coś na zewnątrz? ( artykuły, poradniki, książki)
- Czy ktoś ze znajomych korzystał z tego pośrednika?
Zaproszenie do współpracy
Chcąc nie chcąc sam jestem pośrednikiem, więc nie byłbym sobą, gdybym nie zaprosił Cię na koniec do współpracy. Jeśli szukasz kredytu konsolidacyjnego, kredytu na firmę, lub hipotecznego to skontaktuj się ze mną. Przeanalizuję bezpłatnie Twoją sytuację i poszukam odpowiedniego rozwiązania.
Dobry doradca kredytowy to naprawdę ogromna pomoc! Można niby samodzielnie próbować się zorientować w ofertach banków, ale po pierwszych 2-3 wizytach osobiście porzuciłem tę drogę, a szukałem wtedy opcji na hipotekę. Bardzo czasochłonne. Z doradcą kredyt uruchomiliśmy praktycznie podczas jednego spotkania, potem nieco jeszcze dosyłania dokumentów mailowo… i finalnie wybrana najlepsza oferta kredytowa. Także ze swojej strony również polecam korzystanie z usług doradcy.