fbpx
Kredyt dla młodej firmy? Sprawdź gdzie uzyskać finansowanie

Kredyt dla młodej firmy? Sprawdź gdzie uzyskać finansowanie

Aktualizacja na listopad 2020.

Czy kredyt dla młodej firmy jest obecnie realny?  Założyłeś swoją firmę i myślisz, że świat leży Ci u stóp? O no no no 🙂 Bankierzy z pewnością nie podzielają Twojego optymizmu.

Młodej firmie nie jest łatwo w Polsce pozyskać środki na działalność, powiedziałbym wręcz, że obecnie graniczy to już z cudem. Teoretycznie niektóre banki mają w ofercie produkty nawet na start, jednak w zderzeniu z rzeczywistością wygląda to zazwyczaj dużo gorzej, niż w ulotce reklamowej, czy na stronie www banku.

Gdzie więc może udać się przedsiębiorca ze stażem poniżej 12 miesięcy, aby uzyskać finansowanie dla tak młodego biznesu? Sprawdźmy  🙂

kredyt dla młodej firmy
*źródło pixabay

Trudno o kredyt dla młodej  firmy 

Niestety wybór banków, które będą w stanie sfinansować firmę z krótkim stażem można policzyć obecnie na palcach jednej ręki. Z pewnością jedną z przyczyn jest kwestia pandemii, która dodatkowo wpłynęła na niestabilność gospodarki. Banki jeszcze ostrożniej podchodzą do kredytowania biznesu, a już start up-y to temat podwyższonego ryzyka.

Z tego powodu z finansowania na start, które było dostępne jeszcze do niedawna wycofał się bank PKO, który oferował niewielką pożyczkę nawet młodym przedsiębiorcom ( oferta dostępna była jedynie w oddziałach). W tej chwili jednak nie można z tego produktu skorzystać.

Jeszcze jakiś czas temu mBank mógł sfinansować firmę, która ukończyła 6 miesiąc działalności. Obecnie dla kredytu ratalnego ta opcja niestety nie wchodzi w grę, przez kilka miesięcy bank był wogóle zamknięty na nowych klientów. Po odblokowaniu niestety nadal pozostaje ostrożny.

Nawet profesjonaliści jak lekarze czy adwokaci mają obecnie pod górkę, bo liberalny dla nich Nest bank zmienił zasady kredytowania. Akceptował wnioski klientów tego typu już od 6 miesięcy prowadzenia biznesu, to się jednak zmieniło i obecnie jest to minimum rok. Zmiana więc zdecydowanie na minus.

Czy jakiś bank wchodzi w grę, gdy szukasz kredytu na młodą firmę? 

Obecnie możesz sprawdzić dwie, może trzy możliwości finansowania w bankach. Są to: 

 • BNP Paribas z kredytem na start dla młodych firm. Tutaj dostępne kwoty to 30 000 zł bez zabezpieczenia i do 50 000 zł z zabezpieczeniem. Możesz starać się już od pierwszego dnia działalności. Wstępną decyzję bank podejmie nawet w 24 h. Możesz sprawdzić jak to działa tutaj.
 • Druga możliwość do PEKAO S.A. z kredytem dla mikro przedsiębiorców z gwarancją EASI Możesz starać się o maksymalnie 105 000 zł na 3 lata pożyczki zabezpieczonej przez poręczenie EFI. Sprawdź jak to wygląda tutaj.
 • Alternatywą będzie kredyt pod zabezpieczenie nieruchomości o ile taką dysponujesz ( można też zabezpieczyć się na nieruchomości użyczonej przez kogoś z rodziny). Wtedy w grę wchodzi kredyt zabezpieczony na przykład w Idea banku lub banku spółdzielczym ( np. Neo Bank). To dość tanie rozwiązania, jednak minus to zastawienie własnego majątku.

Na co bank zwróci uwagę przy kredycie dla młodej firmy? 

Oczywiście banki nie będą dla Ciebie bardziej pobłażliwe niż dla innych klientów starających się o pozytywną decyzję. Musisz wiedzieć, że analityk sprawdzi Twoją wiarygodność w bazach BIK i BIG, prześwietli też Twoją firmę pod kątem rzetelności. Dobrze więc wcześniej pomyśleć o budowaniu historii kredytowej.

Poza tym, jeśli działalność istnieje już choćby kilka miesięcy to ocenione mogą być dotychczasowe wyniki, przepływy finansowe i to czy firma odnotowuje jakiś wzrost przychodów. Zadbaj o to, aby Twoja firma wypadła jak najlepiej.

Kredyt na klik w koncie – szybki sposób na zaufanie banku

Jest sposób na to, by zyskać przychylność banków znacznie szybciej. Zamiast po prostu czekać, aż uzyskasz odpowiedni staż możesz nieco to ominąć. Jak można się domyślić instytucje finansowe preferują klientów, których znają. Jeśli więc założysz konto w odpowiednim banku i będziesz z niego aktywnie korzystać, to możesz po pewnym czasie liczyć na przychylność. Kilka banków po kilku miesiącach robienia dużych obrotów na rachunku chętnie udzielą Ci limitu w rachunku, na podstawie historii z rachunku.

Jaki bank i konto firmowe wybrać aby móc skorzystać z kredytu na klik? Polecam obecnie szczególnie: 

 • Santander Bank i konto godne polecenia dla firm, które założysz z premią do 900 zł, a dodatkowo zyskujesz bezpłatny rachunek nawet przez 24 msc. Bank jest bardzo życzliwy dla swoich klientów firmowych, szybko nagradzając ofertami finansowania na niezłych warunkach. Założyć to konto możesz tutaj .
 • mBank i konto na start to rachunek, który jest dość popularny, oferuje darmowe prowadzenie konta i bezpłatne przelewy do urzędów. Dodatkowo łatwą integracje z bramką płatności i inne udogodnienia. W kilka miesięcy można również tutaj zyskać możliwość skorzystania z produktów dla stałych klientów. Rachunek możesz założyć tutaj.

Pożyczki dla firm ze środków unijnych 

Ciekawą propozycją na pozyskanie środków na rozwój biznesu są pożyczki dla firm ze środków unijnych, oferowane przez BGK, a dystrybuowane przez lokalnych pośredników, którzy udzielają ich przedsiębiorcom. Środki można uzyskać na bardzo dobrych warunkach, ponieważ oprocentowanie może wynieść 0,29 % w skali roku.

Pożyczkę można uzyskać nawet na duże kwoty. Jednak należy pamiętać, że w praktyce są to pożyczki celowe, a to oznacza, że klient musi wskazać konkretny cel i często się z niego rozliczyć ( pokazać np. faktury zakupowe) a dodatkowo w większości wypadków wymagane jest jednak zabezpieczenie w formie nieruchomości, maszyn, kontraktów. Więcej informacji na ten temat i listę lokalnych pośredników znajdziesz tutaj.

Pożyczka dla przedsiębiorcy poza bankiem? 

Kredyty bankowe to nie jedyne możliwe rozwiązanie. Są oczywiście opcje skorzystania z pożyczek pozabankowych, jednak warto zaznaczyć, że i tutaj możliwości są mocno ograniczone. Dodatkowo oferty dostępne na rynku są bardzo kosztowne, więc należy dobrze przeliczyć opłacalność skorzystania z takiego rozwiązania.

Takie szybkie pożyczki dla firm oferują między innymi: 

 • Provident – z pożyczką na 15 000 zł  dla przedsiębiorców. Raty są płatne co tydzień, ale firma nie wymaga zbyt wiele. Więcej o tej ofercie znajdziesz tutaj.
 • Aasa oferująca do 10 000 zł na 24 miesiące, bez zaświadczeń o niezaleganiu i dokumentów finansowych. Więcej o tej ofercie tutaj.

Jednak jak wspomniałem, nie jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w zestawieniu z kredytem bankowym dla młodej firmy. Bardziej stawiałbym już na poprzednio wspomniane, lub choćby pożyczkę od najbliższych. Będzie dużo taniej 🙂

Inne możliwości finansowania młodej firmy

Nie tylko pożyczki czy kredyty mogą służyć do sfinansowania naszej działalności. Są rozwiązania, które wydają się nieoczywiste, ale w wielu wypadkach mogą zastąpić tamte. Z czego więc jeszcze może skorzystać firma, która szuka finansowania?

Po pierwsze leasing – może on być wykorzystany w celu pozyskania środka trwałego, jak maszyny czy auto, ale też sprzętu komputerowego. Przy klasycznym leasingu to firma leasingowa lub bank jest właścicielem i wynajmuje nam dany przedmiot. Istnieją jednak także pożyczki leasingowe, które nieco sprawę zmieniają. W tym przypadku to klient jest właścicielem, a leasingodawca udziela jakby pożyczki na zakup. Na taki produkt mogą liczyć także startujące firmy. Pożyczkę leasingową możesz uzyskać na przykład tutaj

Faktoring – sfinansowanie faktur to zyskująca na popularności forma finansowania. Polega pokrótce na tym, że Ty wystawiasz za swoje usługi lub sprzedaż fakturę kontrahentowi, a faktor ją od Ciebie odkupuje. To wygodne, jeśli opierasz się na opóźnionych płatnościach z wydłużonym terminem, lub nie możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na środki z faktury. Korzystnie z faktoringu wiąże się z prowizją, jednak w wielu wypadkach może być rozwiązaniem podobnym do obrotówki. Wiele ofert faktoringu możesz sprawdzić w tym miejscu. 

Mały wybór możliwości finansowania, a warunku nie są idealne

Jak widać opcji uzyskania środków na rozwój nowej firmy nie jest zbyt wiele, jednak jeśli potrzebujesz stosunkowo niewielkich kwot to jest duża szansa, że znajdziesz coś dla siebie. Oczywiście zamiast pożyczać można skorzystać z dotacji, z pomocy rodziny, środków uzyskanych od inwestora itp jednak nie zawsze mamy na to szanse. Młode firmy są i będą najprawdopodobniej oceniane surowo przez banki instytucje finansowe. Tego raczej nie zmienimy. Dlatego niestety kredyt dla młodej firmy często jest wyzwaniem dla poszukującego.

Z pewnością warto rozważyć wszelkie opcje, oraz zastanowić się dobrze, czy takie zewnętrzne finansowanie na dostępnych warunkach ma sens.

Przygotowałem krótkie zestawienie ofert które skierowane są do osób szukających kredytu dla młodej firmy. Oto one:

⇒ BIZ Bank kredyt na start – dostępne kwoty to do 100 000 zł, można go rozłożyć na maksymalnie 60 miesięcy i nie jest konieczne zabezpieczenie ( jeśli będzie wymagane można skorzystać z poręczenia JEREMIE). Produkt przeznaczony jest dla start – upów lub firm do 12 msc prowadzenia działalności.  Niestety nie mam go w ofercie, nie mają do niego dostępu pośrednicy ale na pewno w każdym oddziale pomogą:)

Obecnie po zmianach i fuzji dwóch banków z tej samej grupy – Smart Banku i BIZ Banku działa nowy podmiot – to Nest Bank, który oferuje produkty dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Oferta kredytów firmowych nieco różni się od tej z BIZ Banku, znaleźć tam można głównie kredyty ratalne do 550 000 zł na 12 lat, czy kredyty obrotowe, więcej o tych kredytach tutaj.  Z tego co przeglądałem ofertę to nie znajdziesz tam kredytu dla firm działających poniżej 12 msc, szkoda.

⇒Idea Bank – ten bank do tej pory oferował kilka produktów dla młodych firm. Obecnie jest to w zasadzie tylko Kredyt na Start oferowany firmom od pierwszego dnia działalności, w kwocie nawet 350 000 zł na okres do 5 lat. Kredyt oczywiście na prognozy ale bank nie obsługuje praktycznie osób poniżej 25 roku życia, jak i z pustym BIK. W takich wypadkach często wymagane jest zabezpieczenie. Idea bank jest dość drogi ale przystępny. Więcej o nim tutaj

kredyt dla młodej firmyPierwszy z nich to „Kredyt na Start w promocji z rokiem bez ZUS” z okresem kredytowania do 10 lat. W tej promocji musimy podpisać umowę o prowadzenie usług księgowych z TAX CARE ( spółką powiązaną z IB) i przy terminowym płaceniu rat Bank zwróci na Twój rachunek 400 zł, które możesz wykorzystać na opłacenie ZUS-u ( niestety tylko tego mniejszego;)).

Kolejny to Kredyt na Start z Gwarancją de minimis, który umożliwia wzięcie nawet 350 000 zł na 10 lat. Jeśli masz dobry biznesplan i potrzebujesz sporo środków to dzięki tej gwarancji udzielanej przez BGK możesz zrealizować swój plan.

Ostatnim produktem jaki można polecić jest Pożyczka bezzwrotna. Nie będę tutaj pisał o tym, że ta bezzwrotność nie jest odczuwalna ale na ten moment to i tak jedna z łatwiej dostępnych propozycji dla młodych firm.Kredyt udzielany jest firmom od 3 miesiąca działalności do kwoty 25 000 zł na 120 msc. Przez cały okres spłacamy „odsetki” od tej kwoty a jeśli spłacamy regularnie ( i mamy wpływy na koncie firmowym) to bank grzecznie umarza nam resztę;) Warto zaznaczyć że po kredyt do Idea banku trzeba iść z dobrą historią kredytową.

⇒ CA  – czyli Credit Agricole oferuje kredyty dla osób prowadzących działalność gospodarczą już od 3 miesiąca. Maksymalne kwoty dostępne w tym wypadku to do 50 000 zł na okres do 6 lat ( zazwyczaj maksymalnie 4 lata). Do CA nie ma sensu iść jeśli nie masz już jakiejś historii kredytowej. Obecnie bank nie udziela kredytów działalnościom ze stażem poniżej 3 lat….

⇒mBank – oferuje kredyt na start dla firm w formie limitu w koncie lub na karcie kredytowej. Dla firm do 6 msc, które nie mają konta w mBanku dostępna jest kwota 10 000 zł a dla starszych i posiadających min. 3 msc konto w mBanku dostępna kwota wzrasta do 20 000 zł. Więcej o tym koncie i ofercie znajdziesz tutaj.

‌⇒Bank Pekao S.A. – w tym banku możesz postarać się o linie obrotową z poręczeniem EFI. Do 10 000 zł nie są potrzebne żadne zabezpieczenia, a linia udzielana jest dla zupełnie nowych firm na zakup środków obrotowych ( np. towarów).

⇒ Inicjatywa Mikro – ten pozabankowy fundusz pożyczkowy oferuje pożyczkę na start dla rozpoczynających biznes na dowolny cel. Maksymalnie możesz otrzymać do 20 000 na 2 lata – opcjonalnie z karencją spłat a o przyznanie środków możesz się starać jeszcze przed formalnym założeniem działalności.W późniejszym okresie możesz liczyć także na pożyczki obrotowe i ratalne w dużo wyższych kwotach, także z gwarancjami BGK więc na preferencyjnych warunkach. Jeśli chcesz sprawdzić warunki tej pożyczki napisz do mnie 🙂 

11 Comments

 1. Warto byłoby w takim zestawieniu uwzględnić środki w ramach inicjatywy JEREMIE dla startujących firm – do 36 miesięcy, inwestycyjne i obrotowe, udostępniane przez Fundusze Pożyczkowe, np. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy oraz przez Banki Spółdzielcze, np. przez KDBS Bank, BS Nakło, BS Koronowo…

  abi
  1. Znam tego typu pożyczki i na 60 msc oraz do 350 000 zł, jednak typowa startująca firma z młodym właścicielem także tam może mieć problem z uzyskaniem większej pożyczki

   Artur Sarnecki
   1. Witam firma moja działa na rynku od 1 listopada 2018roku. Chciała bym uzyskać kredyt na dalszy rozwój firmy. Firma zajmuje się pomocą drogową oraz auto handlem. Proszę o pomoc w uzyskaniu kredytu. POZDRAWIAM Karolina

    Karolina
 2. Szukam pozyczki firmowej od 80,000 do 100.000 pln dla mojej dzialalnosci gospodarczej.
  Dzialalnosc prowadze 4 ty miesiac.
  Udokumentowane przychody z ostatniego miesiaca to 8500 zl .
  Posiadam kredyt na rachunku osobistym w wys 42.000 zl od czerwca biezacego roku i nie mialam zaleglosci w splacie rat.

  Czy istnieje bank ktory udzielilby mi kredytu?
  Fundusze Jeremy zaoferowaly mi pozyczke w lipcu, jednak gdy zarejestrowalam dzialalnosc , niespodziewanie wyczerpaly sie im fundusze dla mojego regionu :/

  Mia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.