fbpx
Jak uzyskać zwrot składki z ZUS?

Jak uzyskać zwrot składki z ZUS?

Wielu małych przedsiębiorczych korzysta z rozwiązań, jakie daje obecnie tarcza antykryzysowa. O tych najciekawszych według mnie pisałem już tutaj. Dla największej grupy mikro firm tym najistotniejszym elementem rządowej pomocy stało się zwolnienie z opłacania składek ZUS, które pozwalało na uniknięcie poniesienia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia za 3 miesiące tzn. marzec, kwiecień i maj.

Część z zainteresowanych jednak znalazło się w sytuacji, w której nie udało się im zdążyć jeszcze skutecznie złożyć wniosku o zwolnienie ze składek ZUS w pierwotnym terminie. Niektórzy także oczekiwali na oficjalną decyzję z ZUS, a ta nie przychodziła i w obawie o konsekwencje opłacili składki w terminie, tak jak w poprzednich miesiącach. Dodatkowo kolejna zmiana warunków samej tarczy spowodowała, że mogła skorzystać z niej większa ilości osób ( poprzez zniesienie progu przychodowego, zastąpienie go dochodowym itp.)

Jak uzyskać zwrot składki z ZUS?
*źródło pixabay

Co zrobić aby uzyskać zwrot składki z ZUS?

W takim wypadku przedsiębiorca może starać się o zwrot zapłaconej już składki na ubezpieczenie ( jeśli faktycznie spełniał wtedy warunki uzyskania pomocy). Aby skorzystać z tej możliwości nie musisz zbytnio się starać, wystarczy uzupełnić i złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Chodzi dokładnie o wniosek płatnika o zwrot zapłaconych składek – RZS-P.

Wniosek o zwrot zapłaconej składki ZUS możesz pobrać ze strony oficjalnej, link znajdziesz tutaj.

Następnym krokiem będzie wysłanie uzupełnionego wniosku drogą pocztową, do odpowiedniego dla Ciebie oddziału ZUS, lub osobiste dostarczenie do skrzynek podawczych, wystawionych przed urzędami. Na moment, w którym pisałem wpis nie było możliwości wysłania wniosku przez system epuap.

Ile trzeba czekać na zwrot środków z ZUS? Ciężko jednoznacznie ocenić, jednak obserwując czas rozpatrywania poszczególnych wniosków zależeć to będzie od obłożenia pracą, od miejscowości i momentu kiedy wniosek jest składany w danym urzędzie. Nastawiłbym się jednak na 2-4 tygodnie oczekiwania 🙂 Tak czy inaczej, jeśli jest taka możliwość, warto zdecydowanie skorzystać z takiego rozwiązania.

Aktualizacja – sam oczywiście także wysyłałem taki wniosek, a zwrot otrzymałem po około 3 tygodniach na konto bankowe, z którego wysyłam składki, więc jeśli zastanawiacie się czy warto i jak uzyskać zwrot składki z ZUS to polecam, nie jest to trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.