fbpx
Tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych – z czego możesz skorzystać?

Tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych – z czego możesz skorzystać?

Wolisz słuchać? Włącz wersję audio! ( muzyka – Kevin MacLeod – Wholesome)

Epidemia wpłynęła już negatywnie na wiele biznesów, w szczególności tych najmniejszych. Duża część firm w Polsce to jednoosobowe działalności, świadczące usługi na rzecz klientów indywidualnych czy firm. To dla nich obecna sytuacja może być bardzo trudna.

Wszyscy wiedzą o tarczy antykryzysowej wprowadzonej przez rząd, jednak ogromny szum informacyjny i wprowadzanie w niej zmian pisanych na kolanie z dnia na dzień powoduje, że wiele osób nie potrafi wyłapać najważniejszych faktów.

Dlatego dziś chciałbym w dużym skrócie przytoczyć najistotniejsze elementy pomocy rządowej, z której możesz skorzystać Ty jako samozatrudniony / mikroprzedsiębiorca bez pracowników. Zapraszam.

tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych
*źródło pixabay

Tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych / mikroprzedsiębiorców bez pracowników – z czego możesz skorzystać?

I. Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące.

W ramach tarczy antykryzysowej możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za 3 miesiące: marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, FS, FGŚP, FEP.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystasz jeśli firma była w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowała swoich należności, w tym składek ZUS. (Wynika to z regulacji UE.) Ze zwolnienia z opłacania składek nie skorzystają też osoby, które korzystają z Ulgi na start (ale osoby na małym ZUS już tak).

Możesz z tego skorzystać jeśli miałeś działalność przed 1 kwietnia 2020 r., opłacałeś składki na własne ubezpieczenia i Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który składasz wniosek, nie przekracza kwoty 15 681 zł.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS? Urzędy obecnie są zamknięte dla interesantów, ale mimo to masz kilka możliwości.

 1. Papierowy wniosek ( możesz go pobrać TUTAJ) wysyłasz pocztą do najbliższego oddziału ZUS, lub też zostawiasz go w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
 2. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, czyli platformę do której należy się zalogować na zus.p. Instrukcję jak złożyć wniosek w ten sposób znajdziesz tutaj.

Co ważne – ZUS nie wydaje decyzji o zwolnieniu, twierdzi bowiem, że przysługuje ono po spełnieniu wymogów z mocy ustawy. Co za tym idzie wg. księgowych ale i samych pracowników ZUS – jeśli spełniasz warunku to nie płacisz, ZUS skontaktuje się w wypadku wątpliwości, ewentualnie prześle Ci tylko informację o akceptacji wniosku. Oczywiście jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się ze swoim księgowym, lub zadzwoń na infolinię ZUS.

II. Świadczenie Postojowe

Świadczenie postojowe ma stanowić rekompensatę, dla osób które prowadzą działalność gospodarczą i odnotowały faktyczny spadek przychodów z powodu trwającej epidemii. Wynosi ono 2080 zł dla osób na ryczałcie i kpir oraz 1300 dla rozliczających się na karcie podatkowej. Świadczenie jest nieoskładkowane, nieopodatkowane i nie podlega zajęciom.

Świadczenie jest jednorazowe, ale może być wypłacane ponownie, nie więcej niż trzykrotnie. Ponowne przyznanie będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty pierwszego świadczenia. Warunkiem jest złożenie oświadczenia o tym, że sytuacja materialna nie uległa poprawie.

Możesz z tego skorzystać jeśli: Miałeś działalność przed 1 lutego 2020 r. i nie zawiesiłeś działalności, a przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie był o co najmniej 15 proc. niższy od tego w miesiącu poprzednim. Starać możesz się także, jeśli rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale zawiesiłeś ją po 31 stycznia 2020 r. Warunkiem jest też nie posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, czyli np. umowy o pracę, zlecenie w pełnym wymiarze itp.

Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe? W tym przypadku wygląda to podobnie jak poprzednio:

 1. Papierowy wniosek ( możesz go pobrać TUTAJ) wysyłasz pocztą do najbliższego oddziału ZUS, lub też zostawiasz go w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
 2. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, czyli platformę do której należy się zalogować na zus.p. Instrukcję jak złożyć wniosek w ten sposób znajdziesz tutaj.

Pierwsze wypłaty świadczeń ZUS wykonał ok 20 kwietnia.

III. Pożyczka do 5 tyś złotych ze środków Funduszu Pracy, z możliwością umorzenia.

W ramach tarczy możesz skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki do 5000 zł na pokrycie bieżących wydatków działalności gospodarczej. Pożyczka będzie wypłacana jednorazowo na konto, po podpisaniu krótkiej umowy. Okres to do 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie nastąpi po 3 miesięcznej karencji.

Pożyczka wraz z odsetkami może być umorzona pod warunkiem prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Wzór oświadczenia znajduje się w umowie pożyczki. Wniosek składamy do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Kiedy możesz skorzystać? Jeśli miałeś działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r, będziesz ją prowadził min. 3 miesiące od uzyskania pożyczki

Jak złożyć wniosek o pożyczkę? Aby zawnioskować o pożyczkę musisz przygotować i uzupełnić: umowę ( znajdziesz ją tutaj), wniosek ( tutaj) i informacje o pomocy publicznej ( tutaj). Po wypełnieniu i podpisaniu dokumentów masz dwie możliwości:

 1. Wniosek  możesz złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl
 2. Papierową wersję z załącznikami wysyłasz pocztą do swojego Urzędu Pracy, lub dostarczasz osobiście do skrzynki/okienka.

Ważne – nie ma katalogu usług czy produktów na jakie możesz przeznaczyć środki, jednak oczywiste jest, że powinno to być związane z działalnością gospodarczą. Realne jest to, że pojawią się kontrole, które w wypadku umorzenia mogą poprosić o udokumentowanie wydatków.

Umorzenie tej pożyczki ma nie stanowić przychodu przedsiębiorcy, co jest dodatkowym plusem.

Wymienione trzy rozwiązania mogą być łączone, natomiast jeśli już uzyskasz na przykład postojowe pamiętaj, aby w innych wnioskach o tym rzetelnie napisać.

Co poza tarczą antykryzysową?

Tarcza antykryzysowa z pewnością nie jest lekarstwem na wszystkie bolączki i problemy związane z obecną sytuacją, jednak jeśli dostajemy pewne możliwości warto z nich skorzystać.

Planowane są obecnie kolejne modyfikacje, o których z pewnością napiszę w aktualizacji tego wpisu, natomiast zapraszam do zadawania pytań w komentarzach, czy dzielenia się swoimi doświadczeniami z tego, jak w praktyce działają elementy tarczy. Dodam tylko, że w razie wątpliwości na temat tego czy możesz skorzystać z tych rozwiązań, najlepiej skonsultować się ze swoim księgowym lub bezpośrednio z ZUS-em lub Urzędem Pracy.

Oczywiście rozwiązania rządowe to nie wszystko, warto samemu pomyśleć jeszcze o tym, co możesz zrobić, aby mieć większą płynność, zmniejszyć koszty stałe, zawiesić raty kredytów, czy uzyskać dodatkowe dochody. Możesz o tym przeczytać we wpisie „Jak zadbać o siebie i finanse w czasie koronawirusa?”

Aktualizacja

Tarcza 3.0 wprowadziła kilka zmian do wcześniej ustalonych, mianowicie:

 • Zniesiono limit przychodowy, a zastąpiono go limitem dochodowym, górna granica wykazanego dochodu to 7000 zł
 • Umożliwiono staranie się o zwrot zapłaconej składki na ZUS za miesiące marzec, kwiecień i maj, piszę o tym w innym artykule.
 • Osoby korzystające z ulgi na start, także będą mogły skorzystać ze zwolnienia.
 • Mikropożyczka jest dostępna także dla tych, którzy założyli firmę przed 1 kwietnia.
 • Postojowe adekwatnie także dostępne jest dla firm założonych przed 1 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.