Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, lub spółkę cywilną to na dłuższą metę ciężko się rozwijać bez finansowania z zewnątrz. Najczęściej sięga się wtedy po kredyt w rachunku bieżącym ( tak zwaną obrotówkę), bo to najszybciej i najłatwiej przyznawane przez banki rozwiązanie. W dalszej kolejności sięgamy po kredyt ratalny, a na samochody czy sprzęt często wybieramy leasing.
Co jednak, kiedy te rozwiązania stają się trudno dostępne, bo obroty na rachunku się zmniejszają, lub banki zaostrzają politykę kredytowania firm – tak jak w tym momencie? Poniżej kilka metod finansowania, o których być może nie pomyślałeś, a mogą być alternatywą dla takiego podstawowego rozwiązania jak kredyt firmowy. Zapraszam.
Jak sfinansować małą firmę? 6 sposobów
- Kredyt indywidualny – Większość banków obsługuje klientów, którzy uzyskują dochody z tytułu prowadzonej działalności. Część z nich jednak, chętniej sfinansuje klienta indywidualnego, niż jego firmę. Dodatkowo zazwyczaj w większości banków kredyty takie udzielane są na okres dłuższy niż firmówki, wiec przy mniejszej zdolności warto rozważyć kredyt na osobę fizyczną. Kilka banków, a także SKOK-i nie sprawdzają dodatkowo BIK-u firmowego, co także daje pewne możliwości. W ostateczności kredyt indywidualny może wziąć także nie sam przedsiębiorca, a na przykład współmałżonek będący na etacie, a środki można wrzucić do pracy w firmie. Ps. oczywiście mogę pomóc w takim kredycie – zapraszam do kontaktu.
- Faktoring/limit faktoringowy – Faktoring działa na zasadzie odkupu/cesji wierzytelności za wystawione przez Ciebie faktury, to znaczy firma faktoringowa przejmuje na siebie ściągnięcie zapłaty za usługi czy towar od Twojego kontrahenta, natomiast Ty otrzymujesz środki pomniejszone o prowizję zazwyczaj od razu po zaakceptowaniu faktury przez taką firmę. Dzieje się to więc dużo szybciej niż do tej pory, przynajmniej dla wielu branż z odroczonymi płatnościami. Część firm faktoringowych działa online, można więc wszystkie formalności załatwić zdalnie. Jeśli takie rozwiązanie Cię interesuje, mam kilka w ofercie, zapraszam do kontaktu 🙂
- Limity pożyczkowe, pozabankowe pożyczki dla firm – Pozabankowe pożyczki dla klientów indywidualnych to temat dość powszechny, jest ich mnóstwo. Jednak oferują niewielkie kwoty, a do tego nadal są bardzo kosztowne. Alternatywą są firmy pożyczkowe oferujące finansowanie dla firm – w grę wchodzą np. Finiata – z odnawialnym limitem pożyczkowym do 50 000 zł, oraz ratalne – Fundusz Mikro, Aforti, Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy. Firmy tego typu oferują większe kwoty, jednak ich produkty obarczone są sporymi kosztami początkowymi, więc korzystanie z nich nie powinno być ratunkiem w sytuacji, kiedy nie radzisz sobie ze spłatą kredytów a faktycznie zastrzykiem gotówki, gdy masz perspektywę na okazję inwestycyjną lub szybki obrót. Jeśli masz pytania o te produkty – napisz do mnie.
- Pożyczka leasingowa – Ta forma finansowania daje przedsiębiorcy ciekawe możliwości, odróżniające ją od klasycznego leasingu. Przypomina to raczej kredyt/pożyczkę na zakup środka trwałego ( na konkretny cel). Firma finansuje ten zakup, ale właścicielem pozostajesz TY, nie leasingodawca, więc Ty także otrzymujesz fakturę zakupową i możesz amortyzować dany przedmiot. Swoją własność można też przecież w razie potrzeby np. zastawić….Jeśli szukasz takiego rozwiązania – napisz do mnie.
- Pożyczki pozabankowe pod nieruchomość – Jeśli masz nieruchomość, to możesz uzyskać finansowanie nawet w wypadku problemów ze spłatą innych zobowiązań, z opóźnieniami w ZUS czy US, ze słabymi wynikami finansowymi. Oczywiście to będzie rozwiązanie pozabankowe, ale na rynku jest kilka funduszy, które oferują takie finansowanie na uczciwych zasadach, finansują 40-60 % wartości nieruchomości, na okres 1-2 lat, z możliwością przedłużania spłaty. Co ciekawe są też możliwości wpisu na drugim miejscu w hipotece. Jeśli to rozwiązanie interesuje Cię , zapraszam do kontaktu.
- Leasing zwrotny – W odróżnieniu od zwykłego leasingu tutaj firma finansowa zastawia się na Twoim samochodzie, maszynie, czy nieruchomości i pod ten środek trwały udziela Ci finansowania, nawet na kilka lat. Co ciekawe tutaj też możesz liczyć na dużą elastyczność, pod kątem weryfikacji BIK, czy zaległości w urzędach, ponieważ mamy twarde zabezpieczenie. Na rynku są firmy, które oferują taki leasing nawet na starsze przedmioty. Oczywiście i tu zapraszam do kontaktu w razie pytań.
Jak widać, zawsze są jakieś rozwiązania, natomiast musisz przeanalizować co będzie odpowiednie w Twojej sytuacji. Rzadko niestety mamy do czynienia z idealnymi rozwiązaniami, więc rozsądek jest tutaj podstawą.
Nie tylko pożyczanie – co zamiast ?
Dodam tylko, że warto poza tymi możliwościami zastanowić się jak zwiększyć płynność, oraz zyskowność swojej firmy np. przez – stosowanie płatności z góry, podwyższenie cen, stosowanie bonusów, gratisów i promocje czasowe, upłynnianie zasobów jakie już masz. Dobrze jest także bliżej przyjrzeć się kosztom stałym w firmie i wyciąć to, co można, aby te stałe były jak najniższe. Wtedy mamy przecież możliwość uzyskać większe zyski, być może obejść się bez finansowania z zewnątrz.
Ps. Jeśli szukasz finansowania na firmę na przykład w formie kredytu – zapraszam do kontaktu, postaram się pomóc po bezpłatnej analizie Twojej sytuacji.
Działając w branży o podwyższonym ryzyku, takiej jak: budownictwo czy transport warto brać pod uwagę fakt, że banki mogą ograniczyć lub całkowicie wypowiedzieć obowiązującą umowę kredytową. Taki rozwój wypadków może spowodować w ekstremalnie krótkim okresie brak środków obrotowych. Faktoring pozwala ograniczyć negatywne skutki takiego scenariusza. Ciężar finansowania bieżącej działalności przenosi się na faktora.