Spis treści
„Bogaty to złodziej, a pierwszy milion trzeba ukraść” to chyba dość powszechne jeszcze przekonanie w naszym społeczeństwie. Podobnie wiele osób ma wyobrażenie o pieniądzach jako o źródle zła na świecie, ponieważ powodują one utratę zahamowań, demoralizację, niszczą człowieka i zmieniają w chciwego potwora wysysającego życie z biednych osób. Czy faktycznie tak jest i czy pieniądze naprawdę same w sobie są złe?
Pieniądze nie zmieniają ludzi, tylko sprawiają, że pokazują oni swoje prawdziwe oblicze.
Trudno się z tym nie zgodzić, wiele osób nie robi nic złego tylko dlatego, że nie ma pieniędzy na spełnienie swoich „marzeń”. Większość bogatych jednak nie jest mordercami ani złodziejami siedzącymi za kratami, statystyki pokazują nieco inne liczby. Posiadanie większej ilości pieniędzy nie powoduje od razu zmiany w człowieku, po prostu jeśli ktoś nagle czy z czasem bogaci się, to zyskuje swobodę i czuje się na tyle pewnie by pokazać jaki jest na prawdę, co jest dla niego ważne. Jeśli jesteś chamem i oszustem to mając więcej pieniędzy będziesz po prostu większym chamem i większym oszustem, podobnie jeśli mając mało dbasz o najbliższych i wykonujesz dobrze swoją prace, wspierasz innych to mając dużo zrobisz to samo, pomożesz większej ilości osób na większą skalę. Pieniądze wydobywają z człowieka często prawdę o nim…
Pieniądze to możliwości
Skutkiem wielkiego lenistwa chyli się strop,
gdy ręce są opuszczone, przecieka dom.
Gdy dla zabawy gotują biesiadę
i wino życie rozwesela,
a pieniądz na wszystko pozwala (Koh 10,18-20 Biblia Tysiąclecia)
Ten cytat z Biblii pokazuje ważną rolę pieniędzy, o której czasem zapominamy. Pieniądze dają po prostu możliwości. Jeśli masz pieniądze masz szanse zrobić z nimi to co chcesz, zdecydować na co je wydasz. Jeśli chcesz możesz je zainwestować w siebie, w dziecko, w przyszłość, możesz wesprzeć cele charytatywne czy po prostu pozwolić sobie na dłuższy urlop lub wcześniejszą emeryturę. Dzięki nim masz więcej opcji do wyboru, kierunków w jakich możesz iść, realizując swoje cele, plany czy marzenia. Bez pieniędzy nie da się zrobić wielu dobrych rzeczy, dla siebie i najbliższych. Spróbuj przekonać do tego że pieniądze są złe np. Jurka Owsiaka z WOŚP który co roku zbiera duże sumy na zakup sprzętu do szpitali itp. Spróbuj bez pieniędzy dbać o zdrowy tryb życia, dobre żywienie itp dla siebie i rodziny. Spróbuj bez pieniędzy zadbać o rozwój dziecka, o naukę, studia i start w przyszłość itp. itd.
Pieniądze to narzędzie
To co nazywamy pieniądzem to albo kawałek papieru, czasem metalu ale coraz częściej tylko cyfrowy zapis w systemie bankowym. Mniej więcej tak można do nich podchodzić. Pieniądze nie są tak naprawdę ani dobre ani złe, tak jak nóż nie jest dobry ani zły. Tak jak młotek nie jest dobry ani zły. Możesz nimi coś naprawić, coś zbudować ale możesz też sobie czy innej osobie zrobić krzywdę. Pieniądze to tylko środek płatniczy nic więcej.Nie ma sensu nadawanie im innych znaczeń czy roli.
Nie służyć mamonie
Idąc znowu za Biblią ważne aby po prostu nie służyć mamonie. Wiele osób obecnie poświęca wszystkie swoje starania, czas, relacje z rodziną, po to żeby zarobić nieco więcej pieniędzy. Gromadzimy je po to by spełnić swoje kolejne zachcianki, które „należą” się nam za ciężką pracę. Kolejne ubrania, wycieczka, telewizor itp. itd. Chcemy mieć więcej i więcej, chciwość to emocja związana z pieniędzmi z którą zmagają się i bogaci i biedni, jednak łatwo znaleźć się w sytuacji w której to pieniądze rządzą nami i naszym życiem.
Czy to Twoja wymówka?
Negatywne przekonania o pieniądzach jakie jeszcze są w nas, mogą wynikać z jakiejś próby wytłumaczenia sobie swojej gorszej sytuacji w finansach, problemu z zarządzaniem, zarabianiem, oszczędzaniem. Czasem to przykrywka zazdrości, a czasem jest to wymówka przed zmianą, próbą realnej oceny tego co robisz. Bo może zamiast udawać że pieniądze są złe, spojrzysz na nie tak jak powinieneś, jak na możliwości, jak na narzędzie z którego się korzysta aby realizować swoje potrzeby, plany cele czy marzenia i postępować tak aby zarabiać i oszczędzać je, mieć coraz więcej i móc z nich korzystać w dobry sposób… Tego Ci życzę.
Wydaje mi się, że coraz mniej osób uważa, że „pierwszy milion należy ukraść”. Z satysfakcją patrzę na osoby, które osiągnęły sukces w biznesie, zwłaszcza jeżeli stworzyły coś od zera. A takich przypadków jest dość sporo. Cieszy mnie to, że komuś się powidło i potrafi zarabiać niezłe pieniądze. Drugą stroną medalu jest najczęściej zaniedbanie rodziny, relacji z bliskimi znajomymi, itd. Na szczęście każdy z nas ma możliwość podjęcie decyzji, co wybiera.
Dużą sztuką jest balans w tym a ciężko to osiągnąć, Pieniądze są ważne, nie najważniejsze.
Wszystkiego dobrego w nowym roku 🙂