Każdy dług po jakimś czasie się przedawnia, co oznacza, że po tym czasie możesz np. uniknąć konieczności spłaty zobowiązania wobec firmy windykacyjnej, czy innego wierzyciela, tym bardziej kiedy dopiero dostałeś list z wezwaniem do zapłaty a nie jesteś pewien czy zaciągałeś takie zobowiązanie a tym bardziej kiedy.
Zobacz czy Twoje zobowiązanie się do tego zalicza. Kiedy mówimy o możliwości przedawnienia zobowiązania, terminy w jakich to następuje są różne, w zależności od tego komu jesteśmy dłużni. Warto to sprawdzić
Terminu przedawnień zobowiązań wyglądają obecnie następująco:
- umowa kredytu czy pożyczki – 3 lata, liczymy to od dnia , w którym miała nastąpić spłata kredytu
- debet w koncie bankowym – 2 lata, termin ten dotyczy wszystkich opłat związanych z rachunkiem bankowym, a liczony jest od dnia w którym miała nastąpić spłata zobowiązania
- karty kredytowe – 3 lata;
- ubezpieczenia oraz odszkodowania – 3 lata;
- telefony, abonamenty telekomunikacyjne – 2 lata;
- zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego:
a)5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku – w przypadku zobowiązań powstających z mocy prawa (np. podatki dochodowe, VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych),
b)3 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy – w przypadku zobowiązań powstających na skutek doręczenia ci decyzji ustalającej wysokość podatku przez urząd skarbowy (np. podatek od nieruchomości)
- długi spadkowe – wierzyciel ma prawo żądać od spadkobierców zapłaty wszelkich należności, nawet jeśli nie wiedzieli oni o zaciągniętych przez spadkodawcę kredytach czy pożyczkach. Spadkobiercy odpowiadają za jego długi (wraz z odsetkami; wyjątek – gdy odrzucili spadek). Jeżeli jednak wierzyciel nie podejmuje żadnych kroków wobec dłużnika w celu wyegzekwowania długu, to roszczenie może się przedawnić (np. gdy od umowy zawarcia kredytu przez spadkodawcę upłynęło 10 lat, a bank nie podjął przeciwko niemu żadnych kroków, żeby wyegzekwować dług (w szczególności na drodze sądowej);
- roszczenia zasądzone wyrokiem sądu – 10 lat
- zobowiązania wobec ZUS – 10 lat
- świadczenia alimentacyjne – 3 lata
- umowy sprzedaży – 2 lata
- czynsz – 3 lata
- umowa o pracę – 3 lata od momenty kiedy płaca miała być wypłacona
- umowa o dzieło – 2 lata od oddania dzieła
- mandaty za jazdę bez biletu – 2 lata
Okres przedawnienia liczymy od momentu konieczności zapłaty danego zobowiązania. Należy pamiętać, że są działania które przerywają ten okres i zaczyna być on naliczany od nowa, min. Twoja prośba o umorzenie odsetek, restrukturyzacje, czy ugoda podpisana z firmą windykacyjną. Wtedy niestety wszystko zaczyna się od początku ponieważ sam przyznajesz, że takie zobowiązanie posiadasz.
Kiedy upłynie termin przedawnienia zobowiązania nie musisz go spłacać, a dług nie może być egzekwowany pod przymusem( komornik, egzekucja) jednak firmy windykacyjne często korzystają z niewiedzy i próbują uzyskać nakazy zapłaty na przedawnione zobowiązania.
Sądy automatycznie nie odrzucają pozwów o zapłatę na przedawnione zobowiązania więc to obowiązkiem dłużnika jest wnieść sprzeciw w takim wypadku oraz wnieść zarzut przedawnienia danego długu. Jeśli faktycznie dług się przedawnił nakaz zapłaty nie zostanie wydany.
Jeśli nie skorzystasz z tego prawa, potem spłacisz dług to zwrotu już nie dostaniesz.
Pamiętaj o tych terminach, ponieważ rynek jest taki, że firmy windykacyjne nadal są agresywne, szukają łatwego zarobku i chętnie namawiają na „wygodne ugody” niskie raty, ale często dla zobowiązań kupionych za kilka procent wartości co do których mógłbyś już dawno mieć spokój, z powodu ich przedawnienia.