fbpx
Bezpieczny kredyt 2 % – kto może skorzystać i na jakich zasadach?

Bezpieczny kredyt 2 % – kto może skorzystać i na jakich zasadach?

Rosnące ceny nieruchomości oraz wysoka inflacja sprawiły, że coraz mniej osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania lub domu. Stało się to trudne nawet na kredyt z powodu wzrostu stóp procentowych, kosztów kredytu, zmniejszających się zdolności kredytowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim młodych osób, które chcą zakupić pierwszą nieruchomość, bądź rozpocząć budowę wymarzonego domu, dlatego z myślą o nich ( i by pobudzić gospodarkę) powstał program Bezpieczny kredyt 2%. Na czym polega program Bezpieczny kredyt? Kto może z niego skorzystać i czy warto zaczekać na program Bezpieczny kredyt?

*źródło pexels

Bezpieczny kredyt 2 % – opis programu


Bezpieczny kredyt jest elementem programu Pierwsze mieszkanie, który ma ułatwić młodym ludziom zakup własnej nieruchomości. Zakłada dofinansowanie rat kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania, znacznie obniżając wysokość raty. Wbrew nazwie i niektórym doniesieniom oprocentowanie kredytu nie do końca będzie wynosić 2%. Dopłata to dokładniej różnica pomiędzy stałą stopą oprocentowania a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Do tego trzeba doliczyć jeszcze marżę banku, a więc faktyczne oprocentowanie (według prognoz ekspertów) będzie wynosić więcej, obecnie w większości banków będzie to około 4%, czyli i tak dużo mniej niż przy kredycie hipotecznym bez dopłaty.
 

Jakie są warunki programu Bezpieczny Kredyt 2 % ?

 
Bezpieczny Kredyt skierowany jest do młodych osób, które chcą zakupić swoją pierwszą nieruchomość lub planują budowę domu. Dofinansowanie raty kredytu obowiązuje przez pierwszych 10 lat jego trwania. Po tym czasie rata kredytu wzrośnie, a na jej wysokość wpłynie aktualna wysokość stóp procentowych oraz początkowy okres finansowania. W przypadku trudności ze spłatą kredytobiorca będzie mógł wnioskować o wydłużenie okresu spłaty o 5 lat, obniżając tym samym ratę.

Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie. Dopłatę do kredytu w ramach programu można przeznaczyć na kupno:
•    mieszkania z rynku pierwotnego;
•    mieszkania z rynku wtórnego;
•    działki budowlanej i budowę domu;
•    domu z rynku wtórnego

Po poprawkach dodano także możliwość skorzystania z dopłat do kredytu na dokończenie budowy rozpoczętej już za gotówkę przez klienta. W tym przypadku obowiązywać będą jednak dużo mniejsze limity – 150 000 zł dla małżeństw i par z dzieckiem i 100 000 zł dla singli.

Kto może skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%?


Program Bezpieczny Kredyt 2% jest skierowany tylko do osób, które planują zakup pierwszej nieruchomości lub dokończenie budowy i nie ukończyły 45 lat, ale to nie jedyne ograniczenia. Z dopłaty mogą skorzystać osoby, które nigdy nie były właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości, ani nie miały spółdzielczego prawa do lokalu i kredytu hipotecznego. Co ważne, w przypadku małżeństw lub pary, posiadającej dziecko warunki te musi spełniać tylko jedna osoba. Niezbędne jest również posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego, którego wysokości określa bank – zazwyczaj jest to min. 10 lub 20% wartości nieruchomości.

Od kiedy program wchodzi w życie i jak się ubiegać?


W maju 2023 r. senat podjął uchwałę o Bezpiecznym Kredycie 2%, dzięki czemu z programu będzie można skorzystać już od 1 lipca 2023 r. Osoby, które planują zakup nieruchomości w tym roku, mogą więc rozważyć zaczekanie na wejście w życie programu i skorzystać z niższych rat dzięki dopłatom. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie procesu legislacyjnego zasady i warunki programu mogą ulec zmianie. Nie ma też jeszcze informacji o tym, jak będzie można wnioskować o dofinansowanie rat kredytu, ale zapewne cała procedura będzie odbywać się za pośrednictwem banku, który będzie udzielał kredytu hipotecznego.
 

*źródło gov.pl

Bezpieczny Kredyt 2% – zalety


Największą zaletą programu Bezpieczny Kredyt jest możliwość znacznego obniżenia kosztów kredytu hipotecznego i odciążenia budżetu domowego. Dzięki temu łatwiej zdecydować się na zakup nieruchomości, a beneficjenci będą mogli kupić większe mieszkanie, niż początkowo planowali. Według prognoz ekspertów dzięki programowi bardziej opłacalny stanie się zakup nieruchomości z dofinansowaniem kredytu niż wynajem – cena najmu będzie wyższa niż wysokość raty w pierwszych 10 latach. Program pozytywnie wpłynie również na rynek nieruchomości, który już odnotowuje większy ruch.
 

Jakie są ograniczenia programu Bezpieczny kredyt?


Dużą zaletą programu jest brak limitów ceny za m2 nieruchomości, dzięki czemu kredyt hipoteczny można przeznaczyć na mieszkanie o bardzo wysokim standardzie. Jednak ograniczenie dotyczy wysokości kredytu z dopłatą. Osoba samodzielnie pozyskująca kredyt może uzyskać kwotę w wysokości maksymalnie 500 tysięcy zł, a małżeństwo lub rodzice dziecka maksymalnie 600 tysięcy zł. Z kolei wkład własny nie może być wyższy niż 200 tysięcy zł. To oznacza, że singiel, korzystający z programu może zakupić nieruchomość o wartości do 700 tysięcy zł, a małżeństwo lub rodzice z dzieckiem do 800 tysięcy zł. Program pozwoli więc kupić niewielką nieruchomość w centrum większego miasta, ale beneficjenci powinni raczej nastawiać się na mieszkania i domy poza centralnymi ośrodkami – przy obecnych cenach na rynku nieruchomości 700 tysięcy zł nie jest zawrotną kwotą, a i tak dotyczy ona tylko osób, które mają aż 200 tysięcy zł wkładu własnego.

Podsumowanie

Program Bezpieczny Kredyt to dobre rozwiązanie dla osób, które planują zakupić pierwszą nieruchomość, lub chcą dokończyć budowę domu. Dopłaty zapewniają znaczne obniżenie wysokości rat w pierwszych 10 latach spłaty kredytu, a co za tym idzie całkowity koszt kredytu dla kredytobiorcy będzie sporo mniejszy. Wadą ( niewielką) jest limit finansowy – kredyt może wynosić maksymalnie 500 tysięcy dla singli i 600 tysięcy dla małżeństw i par z dzieckiem. Do tej kwoty można doliczyć 200 tysięcy zł, gdyż tyle można wnieść maksymalnie wkładu własnego, to kwota wciąż zbyt mała na zakup dużej nieruchomości w największych miastach. Pozostaje czekać na pierwsze oferty banków, uwzględniające warunki programu, aby móc je rzetelnie ocenić i porównać.

Ps. Więcej informacji o programie Bezpieczny kredyt 2 % znajdziesz na stronie Ministerstwa – kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.