fbpx
Co czytałem w 2018 ? Książki o finansach i biznesie jakie mogę polecić.

Co czytałem w 2018 ? Książki o finansach i biznesie jakie mogę polecić.

Dziś postanowiłem podzielić się, tym co przeczytałem w minionym już roku, oczywiście o finansach i biznesie:) Biorąc pod uwagę wszystkie formy, to było ogólnie tego dość dużo, więc uwzględniam te  tytuły, które wydały mi się najbardziej wartościowe czy charakterystyczne. Oczywiście możesz zapytać, po co mam czytać, jaki ma to sens? Co prawda samo czytanie nic nie zmieni w Twoim życiu, w finansach czy biznesie, ale jeśli będziesz poszerzał swoje pole widzenia o doświadczenia, czy punkt widzenia innych osób, to istnieje bardzo duża szansa, że zmianie ulegnie w końcu Twoje myślenie i być może pozwoli To na dokonanie większych zmian…takich, które odczujesz na sobie.

Jeśli teraz zakup książki jest dla Ciebie problemem, to nie martw się, też kiedyś tak miałem i kombinowałem na różne sposoby:) Obecnie nie musisz kupować książki, możesz iść do biblioteki lub skorzystać z serwisów abonamentowych gdzie za cenę 1 książki masz dostęp do kilku lub wielu bez ograniczeń w ciągu miesiąca. Wtedy płacąc np. 29 zł możesz przesłuchać i 5 audiobooków w miesiącu zamiast wydawać 100 -150 na ich zakup. Podobnie z tego co wiem działają serwisy z ebookami, a takich z książkami audio jest już kilka. Polecam, bo nawet słuchając w drodze do pracy i z pracy można „wciągnąć” kilka książek mimochodem:)

Ale wracając do tego co czytałem, mogę polecić sięgnięcie po następujące książki:

„Produktywny przedsiębiorca”, Andrzej Burzyński – Ta książka to idealny poradnik dla osób myślących o własnym biznesie, dla prowadzących firmę już od jakiegoś czasu i zmagających się z różnymi problemami, ale i etatowcy znajdą coś dla siebie. Na szczęście nie jest to książka w amerykańskim stylu mówiąca o WOLNOŚCI FINANSOWEJ i innych oderwanych od codzienności ideach. To garść praktycznych wskazówek na temat tego jak uporządkować swoją firmę i swoje w niej działania już od początku, tak aby własny biznes nie stał się dla nas pułapką a faktycznie dawał więcej czasu, pieniędzy i satysfakcji. Znajdziesz tu wiedzę o zarządzaniu czasem, efektywnej pracy, o tym jak pozbyć się niektórych zadań, czy też jak zarządzać pieniędzmi. Polecam!

„Rewolucja 80/20” Richard Koch – Szczerze nie spodziewałem się niczego dobrego po tej pozycji, bo ta książka leży już u mnie drugi rok, ale niedawno sięgnąłem po nią aby w końcu sprawdzić jej wartość i… mocno się zdziwiłem:) Spodziewałem się ględzenia na temat jakichś magicznych mocy prawa Pareta, ale dostajemy coś zupełnie innego. Autor jest praktykiem biznesu i to biznesu przez duże B, przez co na początku dostajemy porady oparte o zasadę 80/20 ale trafiające do osób, które chcą zacząć własny biznes, następnie z każdym rozdziałem idziemy w stronę coraz bardziej skomplikowanych biznesowo kwestii jak np. rekrutacja pracowników, pozyskiwanie kapitału itp. a wszystko to okraszone ciekawymi przykładami z życia – często z firm związanych z autorem. Polecam!

„Od nędzy do pieniędzy” Tad Witkowicz – Autobiografia polaka, który z małej biednej wioski wyemigrował do Kanady, potem USA i tam zaczął budować w oparciu o swoje wykształcenie i determinację biznes, doprowadzając dwie firmy do debiutu na Wall Street… tak, kiedy tak się o tym czyta to wygląda jak wymyślona historia, ale tak faktycznie było. Oprócz motywacji i inspiracji dostajemy sporo na temat tego, jak działa wielki biznes, oraz jaki jest koszt poświęcenia się swojej wizji. Polecam!

„Finansowy Kozak”, Jen Sincero – Książka głównie motywacyjna, ale lekka i jeśli nie masz co czytać a chcesz coś o finansach, to jest to jakiś wybór, ze względu na styl, humor związany z opisywanymi przypadkami samej autorki – jak wychodziła z finansowej czarnej dziury do momentu kiedy jest już tam gdzie chciała być. Dużo przykładów z książki T.H. Ekera, trochę na temat duchowości a raczej nastawienia i podświadomości, do tego ciekawe historie które często bawią. Można przeczytać:)

„Sprzedaż”,  Fredrik Eklund – Według niektórych to najlepsza książka o sprzedaży – według mnie nie koniecznie, ale to kwestia gustu. Z pewnością rady Szweda będą znane Tobie z innych pozycji, jeśli coś o sprzedaży już miałeś w ręku, ale może ze względu na styl, humor, anegdoty z pewnością przeczytać. Czy jest tutaj coś przełomowego? Nie, ale z pewnością każdy, kto zajmuje się sprzedażą coś jeszcze z tego wyciągnie. Można przeczytać 🙂

„Jeff Bezos i Era Amazona”, Brad Stone – Książka, którą kupiłem w markecie za 10 zł 🙂 Co ciekawe, wypełniona naprawdę dobrze napisaną i opisaną historią powstania tego giganta, wraz z wieloma anegdotami na temat działania, historii wprowadzania innowacji, oraz nie omijająca kwestii problematycznych, takich których firma może się wstydzić. Jeśli lubicie takie książki, warto. To bardziej biografia Amazona niż samego jej szefa, która zawiera też wiele niuansów, na temat prowadzenia tak dużego biznesu. Można przeczytać:)

„Zaryzykuj – zrób to!” Richard Branson – Biografia Bransona pełna jest jego niesamowitych wręcz czasami historii, a wisienką na torcie jest zakup wyspy:) Pokazuje z pewnością moc kreatywności oraz tego, że warto ryzykować i być zdeterminowanym. Polecam!

„Zaufanie czyli waluta przyszłości”, Michał Szafrański – To opasłe Case study jak zrobić biznes w internecie raczej, niż książka o zaufaniu:) Nie jest to zarzut, wręcz przeciwnie, mamy tutaj po prostu krok po kroku pokazaną drogę blogera od początku, aż do momentu kiedy dzięki dawaniu dużej wartości na wielu frontach – może z tego żyć swobodnie i robić to co chce i jak chce, na swoich zasadach. Dla osób, które coś robią w internecie to praktyczny przewodnik. Polecam!

„Rework”, David Heinemeier Hansson, Jason Fried – Książka twórców kilku aplikacji o tym jak budować firmę efektywniej i łatwiej. Z pewnością nie wszystko i nie każdemu się spodoba ale wiele rzeczy można wziąć do siebie, lub chociaż popatrzeć na to ze swojej perspektywy i przemyśleć. Dość lekka i krótka, jeśli zaczynasz biznes Można Przeczytać.

„Narzędzia Tytanów”, T. Ferris – Na koniec książka, która zawiera w praktyce najciekawsze fragmenty wywiadów autora z osobami znanymi w swoich dziedzinach, celebrytami, biznesmenami a tymi osobami są między innymi Arnold Schwarzenegger, Jamie Foxx, Tony’ego Robbins. Podzielone są one na kategorie związane ze zdrowiem, biznesem i duchowością, aby łatwiej móc przebrnąć przez tą wiedzę:) Znajdziesz tu wiele anegdot i dowiesz się jak osoby znane dbają o swoje zdrowie, efektywność, czym kierują się w biznesie. Polecam!

A Tobie jakie książki wpadły w ręce w minionym roku? Jakie coś zmieniły w Twojej pracy czy finansach? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.