fbpx
Fałszywe serwisy pożyczkowe – jak nie oddać swoich danych oszustom?

Fałszywe serwisy pożyczkowe – jak nie oddać swoich danych oszustom?

W sieci co jakiś czas pojawiają się fałszywe serwisy pożyczkowe – niebezpieczne strony internetowe, które niby zajmują się oferowaniem pożyczek swoim klientom i tym ich przyciągają. Ich prawdziwym przeznaczeniem jest jednak po prostu wyłudzenie Twoich danych osobowych. To groźne zjawisko, bo zazwyczaj jesteś tam proszony o takie dane, które mogą posłużyć naprawdę w każdym celu i doprowadzić do sporych szkód.

Na pierwszy rzut oka takie serwisy internetowe wyglądają profesjonalnie, mogą nieźle wyglądać i ciężko je odróżnić od stron faktycznie istniejących firm, ale po zagłębieniu się w temat rażą w oczy podstawowe uchybienia i braki jakich nie powinno być w serwisie działającego zgodnie z prawem przedsiębiorstwa.

fałszywe serwisy pożyczkowe
* źródło pixabay

Fałszywe serwisy z pożyczkami. Na co więc zwrócić uwagę i czym może skończyć się nieostrożność?

Skutki Twojej nieodpowiedzialności w sieci mogą być dużo gorsze niż narażenie się na wysyłkę spamu na twój adres mailowy. Szczególnie, jeśli odwiedzisz taki podstawiony serwis internetowy, który ma być rzekomo źródłem pożyczki.

W końcu wypełniając wniosek o taką pożyczkę podajesz mnóstwo wrażliwych danych, które bez problemu wystarczą, aby wziąć na Ciebie już realny kredyt, kilka chwilówek, założyć kilka kont służących do przestępstw na Allegro itp. itd.

Jeśli prócz wypełnienia formularza masz jeszcze wysłać przelew weryfikacyjny może się okazać, że ta opłata aktywuje konto bankowe, które ktoś założył na Twoje dane, a to już otwarta droga do innych przekrętów…

Pod żadnym pozorem nie korzystaj z niesprawdzonych serwisów, może się okazać że  zostaną wyłudzone Twoje dane osobowe. Możesz obudzić się z kilkunastoma chwilówkami do spłacenia i komornikiem co wcale nie jest takie rzadkie,  lub tłumaczyć się z oszustw internetowych typu – ktoś wystawił na Ciebie ogłoszenie ze sprzedażą komórki, wziął kasę i zniknął…

Jak można się uchronić przed wyłudzeniem danych osobowych w internecie podczas szukania pożyczki  ?

Wystarczy trochę zdrowego rozsądku i ostrożności, Warto zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się na takiej stronie, oraz takie sygnały ostrzegawcze które powinny zwrócić Twoją czujność:

Na co zwrócić uwagę wchodząc na nieznany serwis zajmujący się pożyczkami?

Szukaj zakładki kontakt i sprawdź czy są tam dane firmy, dane rejestrowe i kontaktowe.

Na stronie www muszą być dane rejestrowe firmy, to obowiązek prawny.  Dane to nie tylko nr. telefonu i email oraz adres, Koniecznie muszą tam być kompletne dane firmy pozwalające na identyfikację przedsiębiorcy a więc pełna nazwa, adres, ewentualnie jaki jest kapitał zakładowy w przypadku spółek,  numer  KRS czy NIP.

Te ostanie dane mogą CI posłużyć do dalszej weryfikacji. Jeśli na stronie www mamy podany NIP lub KRS to wpisz frazę „nazwa firmy KRS (nip) w Google. W wynikach wyszukiwania znajdziesz jedną z baz tych rejestrów, gdzie porównać będziesz mógł dane, które się tam znajdują ze stanem na stronie www. Warto też sprawdzić czym faktycznie zajmuje się taka firma ( po numerze PKD). O ile oczywiście istnieje, bo może się zdarzyć, że nie.

Możesz podobnie sprawdzić w Google adres spółki. Często jest tak że podstawione serwisy mają wpisane podstawione dane, pod podanymi adresami nie ma żadnych firm, lub zdjęcia z Google maps wskazują że jest tam … opuszczony magazyn 🙂

Nie patrz na na certyfikaty…To że na stronie ktoś wkleił logo znanej instytucji nic nie znaczy

 Często jest tak, że na podstawionej stronie dla jej uwiarygodnienia są dodawane loga np. krd, bik, jakiegoś banku, z którym niby ta firma współpracuje,  czy firmy windykacyjnej no i standardowo np. rzetelnej firmy czy wiarygodnej firmy… niestety to o niczym nie świadczy, często są to obrazki skopiowane z innych stron. Zweryfikować można to u źródła wysyłając zapytania o to czy dana firma może faktycznie posługiwać się certyfikatem, czy jest ich partnerem.

Szyfrowanie strony czyli https w adresie www –Strona musi być zabezpieczona protokołem  ssl co oznacza, że dane po wysłaniu są szyfrowane

Jak rozpoznać zabezpieczoną stronę i formularz? Wystarczy sprawdzić pasek z adresem www w przeglądarce. Powinieneś zobaczyć tam zamkniętą kłódkę, oraz adres strony powinien zaczynać się od https:// gdzie „s” oznacza właśnie adres zabezpieczony. Zwykła strona to początek http:// jeśli strona jest niezabezpieczona to łatwo przejąć te dane.

Umowa Ramowa, Ogólne warunki

Na godnej zaufania stronie pożyczkodawcy znajdziesz umowę ramową a w zasadzie jej wzór, która zawiera standardowe ustalenia. Zmieniają się tylko dane stron i kwoty.  Możesz się z nimi zapoznać zanim skorzystasz z pożyczki.

Polityka prywatności, regulamin

Sprawdź politykę prywatności i regulamin, jeśli takie są. Jeśli ich nie ma to uciekaj szybko z tej strony. Jeśli są, to sprawdź czy masz do czynienia z prawdziwą firmą pożyczkową,  czy tylko wysyłasz zgodę na otrzymywanie reklam. Regulaminy i polityka prywatności po zmianach RODO powinien zawierać informacje kto, po co i jak długo będzie przetwarzał Twoje dane.

Poszukaj opinii w internecie

To bardzo pomocne narzędzie, a nic nie kosztuje. Wejdź na dowolne forum, zadaj pytanie ludzie chętnie piszą o swoich złych doświadczeniach. Poszukaj informacji o danej firmie, w obecnych czasach firmy walczą o klienta, raczej chcą być znajdywane, więc zabiegają o to, by wzmianki, opinie i artykuły pojawiały się nawet po starcie firmy. Jeśli nie znajdziesz żadnej informacji o rzekomym pożyczkodawcy powinno dać Ci to do myślenia.

Zachowaj ostrożność 

To podstawowa garść porad, która może pomóc Ci zwrócić uwagę na kwestie istotne pod względem Twojego bezpieczeństwa w sieci, szczególnie kiedy szukasz pożyczki. Mam nadzieję że uda się dzięki temu ustrzec przed każdą próbą wyłudzenia danych w ten sposób,  a co za tym idzie uchronisz się przed utratą pieniędzy i spokoju:)

Ps. jeśli masz jakieś doświadczenia z takimi „podstawionymi” serwisami pożyczkowymi napisz w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.