fbpx
14 rzeczy o finansach które musisz wiedzieć przed 25 rokiem życia

14 rzeczy o finansach które musisz wiedzieć przed 25 rokiem życia

Ten luźny artykuł  to praktycznie nie przerobiona wersja wpisuj, jaki dodałem na moim  FB jakiś czas temu, miałem napisać tam kilka rad na temat finansów i nie tylko, dla kogoś kto jest młody, dopiero zaczyna samodzielne dorosłe życie. Rozpisałem się na tyle, że znacznie przekroczyło to moje założenia a wpis był na tyle popularny, że postanowiłem dodać to także na blogu 🙂

Więc tym razem coś dla młodych osób, bo i dzień mnie tak nastroił, no ale tak do rzeczy…Oto Moich 14 Wspaniałych Cudownych Mega Hiper Złotych Rad dla młodych ludzi tak do około 25 roku życia – żeby być ogarniętym zadowolonym i atrakcyjnym i nie narobić sobie KUKU w finansach:) No to lecimy:

finansowe porady dla młodych

14 rzeczy o finansach które musisz wiedzieć przed 25 rokiem życia

1. Nie bierz kredytów, a na pewno NIGDY nie na zabawki i na konsumpcje – nowy telefon, samochód czy gadżety albo wycieczka dadzą Ci trochę satysfakcji ale raty za to zostaną Ci jeszcze długo na głowie… po co się tym obciążać.
Nawet przy hipotece dobrze się zastanów. Jedyny w miarę sensowny kredyt to studencki. I NIGDY PRZENIGDY nie bierz CHWILÓWEK – bo to zło 🙂
2. Buduj swoja historię kredytową – jeśli masz pusty BIK weź na początek kartę kredytową albo mały kredyt ratalny, na min. 6 Msc aby naliczał Ci się scoring w BIK. Tylko błagam nie zapomnij o tym i nie pisz potem do mnie że masz windykację 🙂
3.Ucz się oszczędzać – odkładaj na IKE czy konto oszczędnościowe co najmniej 10 – 20 % wszystkich dochodów, teraz będzie Ci o to najłatwiej bo nie masz na sobie jeszcze wielkich obciążeń.
4. Inwestuj w siebie – co miesiąc poszerzaj swoją wiedzę i kompetencje, czytaj książki, korzystaj ze szkoleń, konferencji, łap wiedzę i doświadczenie innych osób oraz zdobywaj nowe kontakty.
5. Bądź niezależny i naucz się zarabiać – bycie na czyimś utrzymaniu powoduje, że nie masz kontroli nad swoim życiem, musisz mieć pieniądze więc nauczyć się je zarabiać, na początek pracując dla kogoś
6. Ucz się sprzedaży – sprzedajemy wszędzie, w domu, w szkole, w pracy to jedna z najważniejszych umiejętności która przyda Ci się przez całe życie więc warto poświęcić na nią trochę czasu, zatrudnij się chociaż na moment w firmie która wyszkoli Cię i da popracować w sprzedaży.
7. Nie zakładaj własnego biznesu bez odpowiedniego przygotowania – jeśli nie masz doświadczenia w danej branży, w sprzedaży i nie znasz odpowiednio danego tematu to skończy się to katastrofą, najpierw zatrudnij się w branży w jakiej chcesz działać, zbierz wiedzę kontakty i dopiero po 1-2 latach pomyśl o biznesie… ( na razie pomyśl )
8. Sprawdź życie w korporacji – oj wiem, nie ma tam lekko ale gwarantuję, że taka praca może dać Ci też pozytywne doświadczenie np. nauka pewnych schematów działania, organizacji itp.
9. Szanuj siebie, innych i swój czas
10. Równaj do góry i otaczaj się takimi ludźmi z których chcesz i możesz czerpać inspirację i wiedzę, jeśli wokół Ciebie są ludzie którzy Ciągnąć Cię w dół lub próbują Cię wykorzystać to chyba trzeba ich selekcjonować… ucinać te relacje które są toksyczne.
11. Czasem słońce czasem deszcz:) w życiu raz jest dobrze ale bywa też bardzo marnie, więc bądź przygotowany mentalnie na to.
12. Wszystko jest dla ludzi, to że jesteś ogarnięty nie oznacza nudy i monotonii, możesz dalej imprezować, mieć fajne relacje i czas dla siebie, chodzi właśnie o balans a w tym pomaga ogarnięta sfera finansowa.
13.Imprezy, wyjazdy itp. są ok ale jeśli żyjesz tylko od weekendu do weekendu i to co zarobisz tyrając w tygodniu wydasz w sobotę to chyba coś nie gra, może warto coś jeszcze dla siebie zrobić i pomyśleć o tym co będzie za rok dwa ( wróć do punktu o oszczędzaniu)
14. Nie żyj ponad stan i trzymaj swoje koszty na w miarę niskim stałym poziomie – ehh skąd to znam, pierwsza większa wypłata nie oznacza, że musisz mieć nagle dwa telefony na abonament, wypasiony pakiet telewizji, hiper karnet na siłkę i wiele innych… jak już pisałem różnie bywa, więc nie zwiększaj swoich miesięcznych kosztów ponad to co faktycznie potrzebujesz.

No i nigdy się nie poddawaj 🙂

Ps. Co o tym myślisz? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.