Ostatnio pisałem o tym co powoduje, że sfera finansowa Twojego życia nie wygląda tak jak powinna a dziś o pierwszej i najważniejszej sprawie, która pozwoli Ci wykonać jakiś ruch w stronę zmiany. Bo każda zmiana zaczyna się od zmiany sposobu myślenia. Nasze myśli wpływają na emocje, decyzje, działanie a to jak myślimy jest pochodną tego co zostało nam włożone za młodu, tego co sami sobie na co dzień serwujemy ( telewizja, gazety, radio) czy w jakim jesteśmy środowisku.
Jak mówił Albert Einstein „nie możemy rozwiązywać problemów, używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”, więc zajmiemy się sposobami na zmianę swojego myślenia o finansach i pieniądzach.
Jak zmienić swój sposób myślenia o pieniądzach?
Bez zagłębiania się w psychologię i naukę, po prostu to co wkładasz do głowy wpływa na to jakie mamy potem efekty więc nie musisz podejmować jakichś drastycznych kroków aby po jakimś czasie zauważyć zmianę. Podam Ci kilka sprawdzonych sposobów , które zadziałały w moim przypadku, chodzi po prostu o interesowanie się finansami, poszerzenie wiedzy i świadomości a możesz to zrobić poprzez:
- Czytaj książki z dziedziny finansów, rozwoju osobistego itp. – podawałem wam jakiś czas temu listę 5 książek o finansach, które polecam a dziś mogę tylko przypomnieć i zawęzić wybór do 2-3 od których bym zaczął na Twoim miejscu np. „Jak zadbać o własne finanse” Marcina Iwucia i „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” – T. Harv Eker bo są dość krótkie, napisane prosto i szybko możesz zastosować to co tam jest. Potem szukaj kolejnych. ( jeśli nie masz czasu czytać to możesz skorzystać z audiobooków)
- Obserwuj ludzi, którzy mają pieniądze – I rób tak jak oni. Jeśli ktoś ma taki poziom życia jaki chciałbyś mieć, to powinieneś równać do tego i brać przykład właśnie z tej wyższej półki ( o ile osoby te są uczciwe i postępują zgodnie z normami 🙂 )więc może warto poszukać możliwości kontaktu z osobami, które odniosły sukces wśród znajomych, spytać jak to zrobiły, podpatrzeć jakie mają nawyki itp. czy robią tak jak większość, zadłużają się na zabawki i potem myślą skąd by tu wziąć pieniądze na nagłe wydatki ? A może raczej oszczędzają lub inwestują, podnoszą kwalifikacje i zarabiają więcej i więcej mogą znowu oszczędzić i zainwestować. Sprawdź. Generalnie dużo nawyków bierzemy od środowiska, więc pomyśl czy za dużo nie przebywasz z osobami które powodują, że masz nadal złe nawyki finansowe i „mentalność biedy?” Jeśli masz możliwość szukaj też możliwości wyjazdu na konferencje, eventy, targi – wszędzie tam gdzie możesz spotkać kogoś ciekawego, poszerzyć kontakty, dowiedzieć się o tym jak ktoś kto coś zrobił myśli. To da Ci inspirację, motywację a często takie osoby podzielą się z Tobą jakąś konkretną wiedzą.
- Zamiast oglądać telenowele obejrzyj lepiej coś inspirującego – albo coś co może Cię czegoś nauczyć. W internecie masz możliwość znalezienia masy bezpłatnych materiałów, więc może lepiej darować sobie kolejny odcinek serialu i np. posłuchać wywiadów z przedsiębiorcami którzy coś osiągnęli, albo konferencji czy szkolenia, prezentacji na jakiś ciekawy temat? Ja mogę podpowiedzieć Ci że takie materiały znajdziesz np. tutaj: Kontestacja.com TEDx, zresztą poszukaj też trochę na youtube.
- Czytaj blogi finansowe – bo to skarbnica wartościowej i konkretnej wiedzy na temat finansów, od aspektów prawnych, przez BIK, opinie o produktach, porady jak zarządzać pieniędzmi na co dzień i jak oszczędzić i wiele więcej, dlatego warto wybrać 1-2 blogi i przejrzeć to co tam jest do tej pory i regularnie wracać po nowe treści. Ja polecić Ci mogę przede wszystkim te blogi, według mnie najlepsze w Polsce w dziedzinie finansów:
- Jak oszczędzać pieniądze – Michała Szafrańskiego
- Finanse bardzo osobiste – Marcina Iwucia
- Subiektywnie o finansach – Macieja Samcika
Polecam też Tobie zrobić małe ćwiczenie:
Zapisz swoje dotychczasowe myśli i przekonania o pieniądzach – jeśli zaczniesz pisać coś w stylu „ciężko o pieniądze”, „bogaty to złodziej”, „pierwszy milion trzeba ukraść”, „pieniądze zmieniają ludzi” to musisz to zastąpić czymś zupełnie innym. Napisz pod tym raczej – „pieniądze są dobre, używam pieniędzy, lubię mieć pieniądze i dobrze je wydawać oraz zarządzać nimi, bogactwo to nagroda od społeczeństwa za to, że dobrze się służy innym….” po prostu zastąp złe myśli dobrymi, wymyśl kilka takich określeń pozytywnych. Te negatywne na górze przekreśl. Na koniec jeszcze wymień 5-10 powodów dla których chciałbyś być bardziej ogarnięty finansowy, zarabiać więcej, mieć więcej pieniędzy. Np.: chciałbym mieć więcej pieniędzy i lepiej nimi zarządzać ponieważ:
- Chce zbudować poduszkę bezpieczeństwa dla swojej rodziny
- Bo chce kupić mieszkanie na wynajem
- Bo chce mieć lepsze auto
- Bo nie chce się zastanawiać nad ceną jakiegoś produktu
- itp
I to na razie tyle, nic wielkiego nic drastycznego bo im bardziej radykalna zmiana tym ciężej to zrobić i większe opory 🙂 Lepiej robić małe kroki ale systematycznie, a jeśli zaczniesz od tego to powoli zmienisz swoje nastawienie, jestem o tym przekonany zresztą własnym przykładem i nie tylko moim. Po zmianie nastawienia, sposobu postrzegania pieniędzy i myślenia o nich przyjdzie pora na dalsze zmiany tym razem w nawykach ale o tym być może następnym razem. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu zaczynać o zmian nawyków jeśli masz niewłaściwe przekonania, bo ostatecznie nie będziesz fundamentu pod zmiany i szybko wrócisz do tego co było słabe. Dlatego zacznij dziś… zacznij coś czytać, czegoś posłuchaj, pogadaj z kimś a powoli zauważysz zmiany. Powodzenia.