fbpx
Jak zarobić na sztucznej inteligencji? 10 sposobów od zera

Jak zarobić na sztucznej inteligencji? 10 sposobów od zera

Sztuczna inteligencja to jeden z najgorętszych tematów na rynku technologicznym ( i nie tylko), a jej rozwój jest nieustanny i raczej nie do zatrzymania. Technologia przynosi ze sobą wiele niewiadomych, ale też korzyści dla biznesu, w tym możliwość zwiększenia wydajności i oszczędności czasu. Daje też, co najważniejsze dla nas maluczkich nowe perspektywy i szanse, otwiera przed nami nowe sposoby na zarabianie w internecie, nawet bez posiadania specjalistycznych umiejętności. Ale jak w praktyce zarobić na sztucznej inteligencji?

W tym artykule przedstawiam 10 prostych sposobów na to, jak wykorzystać narzędzia oparte o sztuczną inteligencję do zarabiania przez internet. To poradnik dla początkujących, którzy chcą zacząć od zera i wykorzystać swoją podstawową wiedzę, trochę zaangażowania, wolnego czasu by poćwiczyć, wypróbować jedną z metod i uzyskać dzięki temu dodatkowe źródło dochodu. A jest to jak najbardziej realne, tym bardziej że nie musisz ograniczać się w żaden sposób do rynku Polskiego, nie musisz nic lub prawie nic inwestować, a potrzebna jest w sumie podstawowa umiejętność obsługi komputera .

W dalszej części artykułu przedstawiam różne, praktyczne metody zarabiania, dzięki wykorzystaniu narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, o jakich pisałem w poprzednim wpisie tego typu, który znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do lektury i wypróbowania 🙂

jak zarobić na sztucznej inteligencji, mężczyzna pracuje przy komputerze online

Zarabianie na pisaniu na zlecenie

Dzięki coraz większej ilości narzędzi, które wspomagają tworzenie „contentu”, pisanie wszelkich treści możesz w ekspresowym tempie przygotować przeróżne teksty na dowolny temat, wybranej długości, oraz w różnym stylu. Nawet jeśli do tej pory byłeś osobą raczej przeciętnie radząca sobie z tą dziedziną, to nic nie stoi na przeszkodzie by to się zmieniło.

Pewnie nie zostaniesz nowym Mrozem, czy innym Sienkiewiczem, jednak do zarabiania to wystarczy:) Możesz do tego wykorzystać na przykład darmową, lub płatną wersję Chat GPT, albo jednego z „pisarzy AI” jak choćby Jasper AI, co wspaniale wspomaga taką pracę, bo kiedy „ładnie poprosisz” sztuczną inteligencję, ta zwróci odpowiedni tekst w kilka chwil.

Te narzędzia pomogą Ci w prosty sposób, po opisaniu oczekiwanego efektu końcowego uzyskać np.:

 • kilka wersji nagłówka lub tytułu dla Twojego tekstu
 • kilka wersji reklamy, czy oferty sprzedażowej produktu
 • opisy produktów do sklepu internetowego
 • w końcu bardziej złożone teksty jak wpisy na strony www
 • wpisy blogowe oparte o wiedzę specjalistyczną/dane
 • wypracowania i prace dyplomowe
 • prezentacje do pracy
 • skrypty filmów na serwis Youtube
 • opowiadania, bajki dla dzieci
 • całe rozdziały książek, opowiadania dla dorosłych, poradniki

To wszystko możesz wykonywać na zlecenie, dla firm czy osób szukających kogoś, kto zrobi to za nich. A wbrew pozorom takich zleceniodawców jest bardzo dużo. Dzięki AI możesz bardzo łatwo i szybko zacząć zarabiać na pisaniu, tworzeniu tekstów na zamówienie. Możesz co bardzo ważne robić zarówno po polsku jak i po angielsku, i w dowolnym języku, w jakim znajdziesz chętnych na Twoje teksty, ponieważ te narzędzia przygotują dla Ciebie treści od razu w języku docelowym, lub z pomocą tłumacza DeepL sam będziesz w stanie dokonać zmiany.

Zlecenia znaleźć możesz na giełdach zleceń, giełdach tekstów, serwisach ze zleceniami jak polskie useme, oferteo, czy amerykański fiver.

fiverr serwis z ogłoszeniami i zleceniami online
*źródło fiverr.com

Oczywiście należy każdy „wyprodukowany” przez AI tekst sprawdzić pod kątem merytoryki ( dane) i postarać się, by stylistycznie brzmiał jak najbardziej naturalnie, ale myślę, że większość osób jest w stanie sobie z tym poradzić. Sztuczna inteligencja ma tendencję do mylenia faktów, więc Twoja praca powinna polegać przede wszystkim na tym, by je zweryfikować, poprawić. Nie zaszkodzi skorzystać też z aplikacji weryfikującej plagiaty.

Zarabianie na sprzedaży własnych książek

Oczywiście nie musisz pracować na czyjś rachunek. Możesz mieć chęci i ambicje, by stworzyć własną książkę, zbiór opowiadań, albo popularną bajkę dla dzieci. Tutaj także narzędzia jak Chat GPT, Jasper, Rytr są w stanie zrobić za Ciebie większość pracy.

Przykładowo możesz poprosić AI o kilka propozycji nisz w jakich warto pisać, tematów dla swojej książki. Następnie plan konkretnej książki, oraz spis treści. W końcu każdy rozdział, tak by było to spójne i przynajmniej miałbyś wersję roboczą/podstawę do dalszej pracy. Tak, sztuczna inteligencja będzie w stanie przygotować dla Ciebie pełne rozdziały publikacji, lub też całe opowiadanie jeśli mówimy o krótszych formach.

Oczywiście, ważne będzie bardzo mocne doprecyzowanie różnych elementów, oraz opisanie tego sztucznej inteligencji, tak by efekt końcowy był jak najbardziej spójny, unikatowy. Dlatego, jeśli już bierzemy się za jakiś projekt, to musimy się skupić na zadawaniu dobrych pytań, wydawaniu odpowiednich poleceń AI, by ten tekst nie brzmiał jak losowy zbitek tekstu. Gdy piszesz bajkę dla dzieci to opisz mniej więcej jakiego chcesz bohatera, jaką ma mieć przygodę, co się wydarzy, czego się nauczy, co się ma stać dalej. Tak by była to unikatowa, Twoja historia.

W ten sposób dokładnie udało mi się wygenerować na początku roku kilka opowiadań na dobranoc dla dzieci z morałem, które mogłem połączyć w cały zbiór opowiadań, dodać do tego grafiki stworzone przez Dall-e 2, czyli aplikację AI do grafiki i wydać na różnych platformach.

Dodatkowo zawsze możesz poprosić AI o kilka wersji końcowych. A gdy jakiś fragment, podrozdział będzie według Ciebie zbyt krótki to możesz poprosić choćby Chat GPT o rozwinięcie tematu, tak by wyczerpać go w miarę możliwości.

W styczniu w ten sposób zacząłem pisać poradnik po angielsku na temat „Jak wyjść z długów”. Stworzyłem wstęp, potem spis treści. Następnie każdy rozdział rozszerzaliśmy z pomocą Chat GPT, po czym okazało się, że rozbudowując poszczególne elementy wpisu na nowego bloga powstała książeczka na ok 50 stron. Dodając do tego trochę treści, grafikę, wzory miałem gotowy produkt, lub lead magnet, a napisanie tego trwało około 2 godzin.

Tak stworzony tekst możesz zapisać i wykorzystywać do rozdawania swoim subskrybentom, klientom, osobom na mediach społecznościowych. Możesz także swoją publikację „opakować” jak już pisałem w grafikę stworzoną przez AI, wykonać tak też okładkę i wydać w serwisie Amazon KDP – na rynki międzynarodowe ( także po angielsku, hiszpańsku, bo AI może od razu tak napisać), lub w Polsce choćby przez wydawnictwo Ridero lub inne. Oczywiście możesz też sprzedawać samodzielnie, jednak wystawienie ich na zewnętrznych platformach jest prostsze, nie wymaga zakładania działalności, ani obsługi klienta. Te serwisy zrobią to za nas.

Jako alternatywa możesz także dodawać do swoich produktów, książek, ebooków, raportów dodawać w treści linki z programów partnerskich różnych sieci afiliacyjnych. W skrócie więc, możesz np. w poradniku opisać jakąś metodę odchudzania, lub też nie wiem, sposoby na zabezpieczenie połączeń internetowych i dobrać i podlinkować w tekście pasujące produktu z programów partnerskich, dzięki czemu możesz łatwo zwiększyć zarobek i to pasywnie.

Zobacz tutaj krótkie wideo jak jedno z takich narzędzi radzi sobie z przerabianiem, czy tworzeniem tekstu na bloga i nie tylko.

Zarabianie na tłumaczeniu tekstów

Są już dostępne narzędzia pozwalające na dość dobre tłumaczenie tekstów w dowolnych językach, oraz na dowolny język. Ja bardzo lubię DeepL, który pozwala sprawdzić swoje spore możliwości w darmowej wersji, natomiast wersje premium można testować za darmo nawet przez miesiąc. W nich już możesz tłumaczyć całe pliki, choćby pełne książki naraz, i to jest niesamowite bo trwa kilkanaście sekund 🙂 Potencjalnych zleceniodawców możesz szukać na serwisach dla freelancerów w Polsce i za granicą.

Sam Chat GPT jako model językowy również dobrze radzi sobie z pisaniem w różnych językach i tłumaczeniem tekstu, niektórzy wykorzystują go przecież do nauki języków. Możesz więc zacząć świadczyć usługi podstawowego tłumaczenia na różne języki, lub też jak ja to próbowałem robić – kupowałem jakieś treści PLR na serwisach amerykańskich z prawami do odsprzedaży, tłumaczyłem je na inne języki i wystawiałem w serwisach typu Gumroad, albo Amazon KDP. Jest to proste, niezbyt skomplikowane, nie wymaga wielkich inwestycji.

Zarabianie na programach partnerskich

Zarabianie dzięki programom partnerskim może być połączone z prawie każdą wymienioną tu metodą, lub stanowić dla nich alternatywę. Programy partnerskie umożliwiają Ci promowanie produktów lub usług przeróżnych firm z dowolnej branży, nawet z całego świata, a żeby to zrobić wystarczy zarejestrować się w jednej z sieci afiliacyjnych ( np. Leadstar.pl ). Następnie trzeba wybrać odpowiednie dla siebie programy partnerskie jakie chcesz promować, wygenerować linki dzięki którym będziesz mógł przekierowywać zainteresowanych na konkretne oferty i już możesz zacząć działać. Nie musisz mieć działalności, nie wymaga to poniesienia kosztów, jest to coś co może być formą dodatkowego lub głównego dochodu, w zależności od Twojego zaangażowania.

Polecać przez afiliację można praktycznie wszystko, od kursów i książek, poprzez kredyty, konta, gry, programy, telewizję, strony randkowe i wiele więcej. Wynagrodzenie otrzymujesz za efekt – rejestrację, sprzedaż, zakup, zostawienie danych przez klienta.

Aby natomiast skutecznie zacząć działać w programach partnerskich to możesz z powodzeniem wykorzystać AI. W jaki sposób? W zasadzie łącząc wiele różnych możliwości. Ja zrobiłbym to tak:

 • Wybrałbym niszę w jakiej chcę działać i promować produkty – np. zdrowie, suplementy itp.
 • Wybrałbym kilka programów partnerskich jakie są do tego odpowiednie np. diety, witaminy, aplikacje, sklepy ze sprzętem
 • Założyłbym bloga nawet darmowego na blogger, a dzięki AI wygenerowałbym na niego listę tematów, potem na każdy z nich z kolei wpis na bloga. W każdym z wpisów dodałbym link do programu partnerskiego.
 • Założyłbym konto na jakimś serwisie społecznościowym, w którym zacząłbym dodawać treści z tej niszy wygenerowane przez AI, np. Facebook, Instagram – AI na pewno pomogłoby mi napisać ładne i merytoryczne posty. Co jakiś czas linkowałbym także do programów partnerskich.
 • Mógłbym utworzyć kanał na Youtube, na którym będe dodawał filmiki wygenerowane przez AI ( z moją niewielką pracą) i w opisie dodawałbym linki do promowanych produktów.
 • Oczywiście można także napisać/wygenerować raporty, ebooki, które będziesz bezpłatnie wrzucał w sieci, a one będą zawierały linki partnerskie.

Myślę, że to całkiem ciekawy i realny plan, o ile go wdrożysz 🙂 Ja co jakiś czas otrzymuję zupełnie pasywnie prowizje z programów partnerskich z rynku finansowego, ale dzięki AI mam zamiar spróbować sił też w innej niszy.

Zarabianie na robieniu filmików

Dzięki narzędziom takim jak Pictory.ai i InVideo możesz w kilka minut wygenerować prosty filmik typu short na Youtuba, albo rolkę, czy Reels na Facebooka. Mało tego, nie musisz się tam pokazywać, nic mówić, a możesz nawet mieć podłożony głos lektora w języku angielskim, lub w polskim ( w inVideo). Dzięki tym narzędziom będzie banalnie proste stworzenie filmiku reklamowego na podstawie dodanego tekstu i gotowych klipów. Podobnie dłuższy film, ze skryptu dostarczonego przez klienta, lub wygenerowanego przez nas i Chat GPT, oraz gotowych klipów dostępnych w tych serwisach w cenie abonamentu, do tego z dodanymi od razu napisami – to kwestia tylko nieco większej ilości czasu, ale wykonanie tego jest banalne.

Oba narzędzia są niezwykle podobne do siebie, dają one też możliwość dodania podkładu dźwiękowego do filmu, a także lektora w kilku językach. Idea obu z nich polega na zamianie tekstu na wideo.

Jeśli wpiszemy w pole tekst, to AI wygeneruje film samodzielnie dobierając odpowiednie fragmenty filmików z własnej biblioteki ( bardzo bardzo dużo materiałów). Przy tekstach po angielsku radzi sobie to dobrze, przy polskich średnio, dlatego wtedy trzeba najczęściej pozmieniać klipy samodzielnie. Ale nie jest to nic trudnego. Podobnie dodanie dźwięku ( muzyki), albo lektora.

Możesz więc bez przeszkód zacząć tworzyć takie materiały na zlecenie, dla osób na całym świecie, oraz małych przedsiębiorców, którzy nie mają czasu by to zrobić, nie chce im się, lub nie wiedzą jak.

Zobacz tutaj krótkie wideo jak mniej więcej wygląda tworzenie takiego prostego filmiku z aplikacją Pictory.ai. Ps. dla moich czytelników mam kod zniżkowy 20 % na to narzędzie: 8p37h który możesz wykorzystać przy rejestracji i dzięki temu jeszcze taniej możesz przetestować to proste i przydatne narzędzie.

Zarabianie na swoim kanale Youtube

Skoro jednak już chcesz poklikać trochę i wygenerować te filmy dzięki AI, to może warto rozważyć stworzenie własnego kanału youtube, by na tym zarabiać?

Co ważne dla wielu osób:

 • Nie musisz pokazywać własnej twarzy
 • Nie musisz nic mówić
 • Nie musisz pisać sam skryptu
 • Nie musisz znać angielskiego, hiszpańskiego by tworzyć w tych językach i zarabiać więcej!

Sztuczna inteligencja pomoże Ci przejść cały proces: wybrać niszę w której warto otworzyć kanał, pomoże Ci wybrać tematy filmików jakie mogą zyskać na popularności, wygeneruje skrypt i tytuł dla filmiku, oraz opis. To wszystko choćby w Jasper AI, czy Chat GPT zajmie parę chwil. W aplikacjach do grafiki możesz wygenerować logo, lub miniaturki.

Samych kanałów możesz otworzyć przecież wiele. Ja zacząłem od kanału z bajkami dla dzieci, z poradami na temat zdrowia, finansowego, a to wszystko w języku angielskim, który znam średnio. Jednak starałem się od razu generować teksty skryptów w tym języku, lub tłumaczyć je z polskiego. Wychodziło to całkiem ok.

Następnie aplikacje do robienia wideo oparte o AI przerobią tekst na wideo, oparte o gotowe klipy, które mogę ewentualnie pozmieniać, dostosować. Wyświetlą tekst, jakby była to prezentacja, dodadzą muzykę, by brzmiało to lepiej, a do tego załatwią mi lektora, który przeczyta tekst po angielsku, może nie idealnie, ale tak by ten filmik był na niezłym poziomie. To złoży się na możliwość szybkiego i taniego produkowania dużej ilości filmów w dowolnej niszy, w zasadzie bez wielkiej wiedzy i ogromnego zaangażowania..

Regularnie dodając takie filmy, możemy liczyć na wzrost liczny wyświetleń z czasem, co może dać nam szanse na rozpoczęcie zarabiania na reklamach Google Ads. Możemy jednak też promować nasze produkty, usługi, lub produkty z wszelkich programów partnerskich ( np. Clickbank. Amazon i inne) dodając choćby linki w opisach naszych filmików.

AI wygenerowało dla mnie też ok 30 filmików na Youtuba, oraz Facebooka czy Pinteresta, dzięki którym mogę w krótkich formach dzielić się fragmentem wiedzy finansowej. Czyli mogę tworzyć kanały do zarabiania, lub tez promować siebie i swoją firmę.

sztuczna inteligencja generuje filmiki na youtube
* źródło Youtube

Zarabianie na grafice i druku na życzenie

Dzięki narzędziom AI do tworzenia grafiki, które dostępne są bezpłatnie lub bardzo niewielkim kosztem jak Dall-e i Midjurney masz możliwość stania się profesjonalnym grafikiem, wręcz artystom w kilka minut 🙂 Poznając nieco lepiej te aplikacje, ucząc się wpisywać odpowiednie komendy będziesz mógł w krótkim czasie nie tylko tworzyć unikalne obrazy, ale też grafiki na zlecenie dla innych. Co ważne oryginalne, unikatowe. Aplikacje te dobrze radzą sobie z abstrakcjami, ale i z bardziej pragmatycznymi obrazami – często jest to kwestia nauki i dobrego opisywania, by otrzymać to na czym nam zależy.

Jednak duży potencjał według mnie tkwi właśnie w tej „nieobliczalności” twórczej sztucznej inteligencji, która potrafi nieraz zaskoczyć efektem pracy. Takie ciekawe, piękne grafiki i obrazy możemy z powodzeniem wykorzystać komercyjnie ( w zależności od licencji), jako baza do dalszej pracy, do stworzenia reklamy dla klienta, do stworzenia banneru na bloga, czy social media, ale też do wygenerowania ilustracji do książek, opowiadań na zlecenie.

Już samą grafikę możesz obrabiając ją dalej, lub też nie, zostawiając tak jak jest potraktować jako gotowy produkt, wartość, którą możesz zaoferować innym. Możesz także na jej podstawie stworzyć różne wariacje, warianty, modyfikacje.

Możemy w końcu tworzyć nasze proste produkty elektroniczne i nie tylko – najszybciej to sprzedawać w serwisach stocowych grafiki. Ale też nic nie stoi na przeszkodzie by tworzyć całe sklepy internetowe z fizycznymi produktami, z naszymi grafikami, oparte na platformach druku ( i nie tylko ) na żądanie, które są bardzo popularne na zachodzie.

Chodzi dokładniej o takie strony jak Amazon Merch, Redbubble które pozwalają nam po zarejestrowaniu się w danym serwisie na dodawanie po prostu swoich unikatowych grafik, które następnie pojawią się na produktach oferowanych klientom tych ogromnych sklepów.

O ile w przypadku Amazona są to póki co chyba tylko koszulki, to w Redbuble może to być dosłownie wszystko, od czapeczek, breloczków, po obudowy telefonów, kubki i wiele więcej. Dodając ciekawe wzory, w dużej ilości zaczynamy mieć de facto swój unikalny sklep internetowy z produktami opartymi o grafikę, którą wygenerowało AI. Oba te rozwiązania są bezpłatne co do rejestracji, oraz prowadzenia naszego „straganu”. Nie potrzebujesz też by to robić zakładać działalności gospodarczej.

Tak czy inaczej widzisz, że możesz wygenerować setki grafik i mieć setki, tysiące produktów na międzynarodowych serwisach, gdzie są szanse na zarobienie dużo więcej pieniędzy. A to wszystko stosunkowo łatwo, bez wielu formalności, jakich wymagałoby rozpoczęcie sprzedaży na własną rękę.

*źródło Redbubble

Zarabianie na produktach PLR

Ten temat nieco zahacza o tłumaczenia z innego języka i co nieco o tym wspominałem, ale rozwinę jako kolejny sposób na dodatkowe dochody. W Stanach Zjednoczonych popularne są serwisy z produktami cyfrowymi, które są sprzedawane z prawami do dalszej dystrybucji, czyli PLR lub podobnymi licencjami. W skrócie możesz tam kupić np. ebooka, poradnik, albo artykuły, które możesz po zakupie licencji/produktu odsprzedawać dalej swoim klientom.

Generalnie więc za kilka, kilkanaście dolarów możesz kupić prawa do jakiegoś gotowego produktu, który możesz traktować jak swój ( w zależności od licencji). Sprzedaż ich wydaje się jednak bardziej sensowna po dokonaniu pewnych zmian np. okładki, lub rozbudowaniu treści z pomocą sztucznej inteligencji – z pomocą Jasper, czy Rytr możesz pozmieniać fragmenty publikacji by były bardziej unikatowe, możesz też połączyć kilka takich produktów w jeden, dopisać rozdział z Chat GPT, dodać ładną grafikę .

Następnie produkt taki możesz wystawić na serwisach Amazon KDP lub Gumroad, albo przetłumaczyć na np. język Polski i sprzedawać u nas przez np. Ridero czy inne wydawnictwo selfpublishingowe, bez konieczności zakładania działalności.

Zarabianie na opowiadaniach dla dzieci

Ten pomysł łączy dwa już wcześniej wymienione, bo tworzenie filmów dzięki AI, oraz pisanie treści, opowiadań, konkretnych tekstów z sztuczną inteligencją. Opowiadania dla dzieci na dobranoc, bajki, usypianki, rymowanki to wszystko generuje na Yotubie miliony wyświetleń, bo rodzice często korzystają z takich treści, a jeśli dziecko polubi jakiś filmik to odtwarzany jest on nieraz w kółko przez dłuższy czas, szczególnie gdy coś takiego pomaga zasnąć makuchowi.

Tutaj możesz wejść Ty cały na biało i najpierw przygotować z pomocą Chat GPT ładne opowiadanie na dobranoc dla dzieci, oczywiście wykazując się nieco kreatywnością i empatią, a następnie dzięki np. Pictory AI taki gotowy tekst przerobić na filmik, który będziesz mógł umieścić na swoim kanale Youtube. Ja oczywiście dodałbym jeszcze nagranie tekstu przez lektora AI ( lub swoje nagranie jeśli tak wolisz – możesz wgrać jak czytasz dany tekst). Skorzystanie z dostępnych w aplikacji lektorów pomoże szybko ruszyć z takim kanałem za granicą, gdzie masz sporo większe szanse na dużą liczbę wyświetleń i większe stawki za reklamy.

Zarabianie na książkach ( i nie tylko) w domenie publicznej

Domena publiczna oznacza zasoby, dla których wygasły już prawa autorskie. W Polsce możesz się z tym spotkać np. korzystając z serwisu wolne lektury, który daje dostęp do takich treści bezpłatnie. W domenie publicznej można znaleźć nie tylko książki, ale także obrazy znanych autorów, czy utwory muzyczne. Na nich także mógłbyś zarabiać – np. poprzez edycję i „fantazyjną” przeróbkę znanych malarskuch hitów, by z ich pomocą stworzyć produkty na np. Redbubble, czy inne serwisy druku na rządanie. Ale ja skupię się na książkach.

Do tego możesz podejść bowiem dwutorowo. Książki, dla których wygasły prawa autorskie możesz ponownie wydać samodzielnie ( tzn. sprzedawać choćby jako ebooki ). Natomiast na wielu serwisach, w tym Amazon KDP, który daje duże możliwości konieczne jest dokonanie przedtem pewnych zmian w utworze, aby ten mógł zostać dopuszczony do sprzedaży. Chodzi o to, że wiele księgarni i bibliotek internetowych ma w swoich zasobach te utwory, więc żeby Twój był unikalny to powinieneś nieco go dopracować. Co to znaczy?

Ja ściągnąłem ostatnio choćby znaną książkę „Sztuka Wojny” w języku angielskim. Aby móc go sprzedawać na platformach typu Amazon powinienem np. zmienić okładkę na swoją, którą mogę przygotować w programie graficznym, lub z pomocą AI, dobrze jest też dodać jakiś wstęp, lub streszczenie ( z pomocą przyjdzie choćby Jasper, lub Chat GPT). Warto też dodać kilka grafik, Amazon wskazuje chyba 6. Dzięki temu Twój utwór będzie już się różnił od wielu innych wydawnictw tej samej książki dostępnych na rynku, bo przecież praw autorskich do tekstu już nie ma. Oczywiście, można by było taką książkę sprzedawać samodzielnie, ale odpowiednie platformy dają nam dostęp do klientów, którzy już szukają takiego produktu, klientów z całego świata, co tylko sprawia, że szanse na dodatkowe dochody rosną.

Drugie rozwiązanie to wykonanie tłumaczenia danej publikacji na inny język, choćby z pomocą DeepL, a potem wydanie go ( już jako unikatowe tłumaczenie) na dany rynek.

Kolejny pomysł to stworzenie wersji audio z pomocą aplikacji generujących mowę z tekstu ( jakiś czas temu sprawdzałem stosunkowo tanie Speechelo, jakoś była przeciętna, ale cena niska, na rynku jest kilka rozwiązań) – wystarczy dodać tam tekst, wybrać głos lektora, a program stworzy nagranie z naszym tekstem. Oczywiście trzeba będzie dopracować głos, styl, tempo itp. jednak w krótkim czasie możesz dostać nagranie w wielu językach, nawet długiego tekstu, gdzie lektor kosztowałby bardzo duże pieniądze.

Takie nagranie, możesz sprzedawać jako audiobook, lub też możesz przygotować prosty filmik na Youtube, z nagraniem książki. Kanały z pełnymi wersjami audiobooków notują często miliony wyświetleń takich filmów – bo ktoś może za darmo ( w teorii) przesłuchać książkę. Ty możesz dodać reklamy Google, lub też promować jakiś produkt z programów partnerskich, nawet jakąś księgarnię internetową podając do niej link.

Zarabianie na blogu lub blogach

jak zarobić na sztucznej inteligencji ? chat GPT pisze tekst na bloga
* źródło OpenAI

Na koniec, sposób który w sumie powinien trafić wyżej, jednak najciemniej jest pod latarnią. Sam pisząc bloga wiele lat, dopiero niedawno zobaczyłem jak wiele korzyści mi on przynosił przez ten czas. Stworzenie bloga w dowolnej tematyce zajmuje obecnie nie więcej niż pół godziny, z wykorzystaniem nawet taniego hostingu oraz domeny Twoja inwestycja we własną stronę może zamknąć się w 30-50 złotych za pierwszy rok. A jak uruchomić blog możesz dowiedzieć się na setkach darmowych tutoriali dostępnych na Youtubie, dzięki czemu każdy jest w stanie to zrobić.

Pisanie bloga to natomiast idealne poletko do działania ze sztuczną inteligencją. Zobacz – każda z aplikacji do pisania, jak Rytr, Jasper, czy Chat GPT pomoże Ci przygotować konkretny wpis, nawet specjalistyczny. AI pokieruje Cię w wybraniu dobrego tematu, tytułu, wstępu, spisu treści a potem każdego podpunktu artykułu. Podobnie nie powinieneś mieć wielkich problemów z wygenerowaniem grafiki, baneru, loga.

Jeśli nie masz pomysłu na wpis/artykuł możesz poprosić Chat o 10 pomysłów na poczytne wpisy na bloga o tematyce X. A następnie z jego pomocą stworzyć ich zarys i dopracować. To znacznie przyśpiesza pracę, lepiej coś rozbudowywać niż pisać od kompletnego zera.

A do czego taki blog wykorzystać?

Możesz wybrać w sumie dwie najważniejsze drogi. Jeśli masz swoją firmę, wykonujesz usługi, sprzedajesz coś ( także na etacie) to możesz dzięki własnej witrynie budować swoją markę, zbierać klientów, edukować ich, by potem trafiali do Ciebie i dawali Ci zarobić korzystając z Twoich produktów/pracy. To stosunkowo tani sposób na marketing w internecie, a dodatkowo ociepla wizerunek i buduje zaufanie, bo dla klientów nie jesteś anonimowy, dzielisz się wiedzą, pomagasz, edukujesz. Dodatkowo uniezależniasz się co nieco od płatnej reklamy i platform takich jak Facebook, Instagram, które często zmieniają swoje algorytmy.

Druga ścieżka to zarabianie na działalności związanej konkretnie z blogiem – z tym, że ma on coraz więcej wyświetleń, w konkretnej grupie docelowej, branży, etc. Chodzi o zarabianie już konkretnie na blogu jak na portalu/serwisie w którym w zależności od wybranego modelu. Po osiągnieciu dużej liczby odwiedzających zarabiamy albo na reklamach, albo na polecaniu produktów innych firm, albo na jakichś małych produktach jak ebooki, kursy, etc. związanych z tematyką bloga. Np. na blogu modowym możesz zarabiać przez reklamy google za kliknięcie, ale możesz np. stworzyć zestawienie 10 najciekawszych szalików na jesień, dodając linki do sklepu, który płaci Tobie prowizję za zamówienie.

Ta druga opcja wymaga bardzo dobrze dobranej grupy docelowej, lub bardzo dużej ilości odwiedzin, by zacząć generować spore dochody, jednak po jakimś czasie można to zautomatyzować, przez delegowanie tworzenia treści.

Co bardzo ważne, dzięki AI nie tylko stworzysz treści szybciej i łatwiej. Możesz także tworzyć wiele blogów jednocześnie, na różne tematy, a do tego na różne rynki i w różnych językach. To może być jakieś Twoje imperium blogowe, na którym będziesz testował różne treści i czekał który z serwisów „wyrośnie” i na jakim rynku ( Polski, angielski, chiński, czy jakiś inny?).

Podsumowanie

Jak widzisz, sztuczna inteligencja to nie tylko fascynująca technologia, ale również ogromne źródło możliwości zarabiania w internecie. W tym artykule przedstawiłem zaledwie 10 sposobów na to, jak można wykorzystać narzędzia oparte o sztuczną inteligencję do osiągnięcia dodatkowych dochodów, a to tylko początek. Pokazałem tylko bardzo podstawowe funkcje, pomysły, rozwiązania, a z każdym dniem przybywa serwisów z usługami opartymi o AI, oraz równocześnie możliwości zarobkowych.

Dzięki temu poradnikowi początkująca osoba, która nie miała pojęcia od czego zacząć, może rozpocząć powoli swoją przygodę z zarabianiem online, wykorzystując podstawową wiedzę na temat sztucznej inteligencji. Warto jednak pamiętać, że każda z tych metod wymaga czasu, pracy i determinacji, aby osiągnąć sukces, ale obecnie wydaje się to dużo prostsze właśnie dzięki tym narzędziom.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i zainspirował Cię do eksperymentowania z różnymi narzędziami opartymi o sztuczną inteligencję w celu zarabiania w internecie, daj mi proszę znać czy udało się Tobie skorzystać z któregoś z tych sposobów, z jakim efektem? A może masz jakieś inne pomysły?

Ps. Ten artykuł został tylko w części przygotowany wspólnie z AI, a dokładniej napisała ona tylko wstęp i zakończenie 🙂

Ps. Koniecznie zobacz tutaj zestawienie narzędzi AI szczególnie przydatnych do zarabiania.

3 Comments

 1. Dobry wpis, ale trzeba podkreślać, że źle używana AI przez początkujących blogerów może przypadkowo pomóc szerzyć dezinformację lub wprowadzać w błąd, co w przypadku finansów może być katastrofalne w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.