fbpx
BIK Przedsiębiorcy- co to jest i jaki ma wpływ na Twoją firmę?

BIK Przedsiębiorcy- co to jest i jaki ma wpływ na Twoją firmę?

O BIK indywidualnym słyszał już chyba każdy, czy to z własnego doświadczenia z bankami lub firmami pożyczkowymi czy też z mediów. Dlatego większość ma jakieś pojęcie co to jest, jak działa i że od historii kredytowej w BIK zależy czy dostaniesz kredyt czy też nie.

Dla przedsiębiorców dobra historia kredytowa też jest bardzo ważna, ponieważ większość firm potrzebuje zewnętrznego finansowania do rozwoju lub poprawy płynności, ale jeszcze niewielu z nich wie, że istnieje coś takiego jak BIK Przedsiębiorca, czyli baza podobna do tej indywidualnej ale zawierająca historię kredytową zobowiązań danej firmy. Dlatego dziś kilka słów o SI BIK Przedsiębiorca, podstawy o których powinieneś wiedzieć

.co to jest bik przedsiębiorca

Co to jest SI BIK Przedsiębiorca?

System Informacyjny BIK Przedsiębiorca ma służyć wymianie informacji o historii kredytowej zobowiązań zaciągniętych przez jednoosobowe działalności, spółki, rolników czy inne podmioty z osobowością prawną.

W praktyce oznacza to, że znajdują się tam dane o posiadanych przez Ciebie kredytach firmowych, obrotówkach czy kartach kredytowych na firmę. Do SI BIK Przedsiębiorca należy co najmniej kilkanaście banków ( nie wszystkie na ten moment ) ale zdecydowana większość.

Jak banki podchodzą do BIK Przedsiębiorca?

Pewnie zauważyłeś, że w Twoim BIK indywidualnym nie widać kredytów firmowych? Te nie są raportowane w BIK indywidualnym. Pamiętać trzeba, że czym innym jest kredyt firmowy ( na firmę, często z konkretnym celem) a czym innym kredyt gotówkowy dla osoby uzyskującej dochody z działalności gospodarczej.

Banki różnie podchodzą do sprawy kiedy strasz się o kredyt. O ile w wypadku kiedy starasz się o kredyt gotówkowy dla siebie jako osoby fizycznej, która ma dochody z działalności niektóre banki nie będą zaciągać raportu z BIK firmowego, o tyle już kiedy starasz się o kredyt firmowy ( związany z działalnością, celowy, obrotówka) to możesz być pewny sprawdzenia obu baz przez każdy bank aby jak najlepiej Cie prześwietlić.

W wypadku spółek jest jeszcze kilka banków, które nie biorą pod uwagę BIK-u prywatnego udziałowców czy prezesa ale to już coraz rzadsze.

BIK Przedsiębiorcy nie jest bazą dłużników typu KRD czy Info Monitor, a pozytywne dane i historia kredytowa mogą jedynie pomóc w przyszłości uzyskać lepsze warunki finansowania dla swojej firmy więc nie ma się czego bać, ale trzeba pamiętać że te „firmówki” są widoczne dla banków 🙂

Ps. jeśli macie jakieś pytania w tym temacie dodawajcie w komentarzach, postaram się odpowiedzieć.

Jak sprawdzić BIK Przedsiębiorcy?

Obecnie BIK umożliwia pobranie informacji na swój temat w wygodny sposób online. Jeszcze niedawno było to dość kosztowne ( prawie 200zł ) i wymagało wysłania zapytania np. w formie pisemnej. Obecnie podobnie jak dla klientów indywidualnych możesz po prostu założyć konto na platformie BIK.pl i tam wybrać profil przedsiębiorcy a następnie zweryfikować się i uzyskać dostęp do raportu w przejrzystej i wygodnej formie.  Sprawdź jak to działa i zarejestruj się tutaj.

 

20 Comments

 1. To chyba dobrze, że nie widać, ale z drugiej strony… Jeżeli dobrze to rozumiem: powiedzmy, że jestem przedsiębiorcą i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jako osoba fizyczna nie mam wiarygodności kredytowej ze względu na BIK, zatem żaden bank nie udzieli mi kredytu. Ale jako przedsiębiorca mam czysty BIK i bank może udzielić mi kredyt? Tak to wygląda?

  1. Większość banków przy firmówkach sprawdza obie bazy, ale większość sprawdza tylko BIK indywidualny kiedy klient stara się o kredyt na os. fizyczną.

   Artur Sarnecki
 2. Pytanie/Problem. Czy zwykły petent może poprosić w jakiś sposób o dane z BIK Przedsiębiorcy? Mam od niedawna kredyt firmowy…. Po jakimś czasie potrzebna była gotówka na inwestycję(zakup różnych materiałów). Korzystnie wychodził mały kredyt dla firm- ale po wszelkich formalnościach okazało się, że w moim BIK Firmowym ktoś wpisał bzdurę! Mam ratę kapitału raz do roku. Kwartalne odsetki. Wszystko zsumowano i wpisano mi jako ratę miesięczną !!! Żaden bank nie chce moich wyjaśnień – nikt nie chce mi dać małego kredytu, bo przez to nie wychodzi mi zdolność. Reklamacja w banku, który mi to wpisał- ciągnie się. Nie wierzą w to co mówię ja i mój doradca kredytowy. Co robić?

  Kasia .
 3. Mam ciekawe pytanie na które nie umiem uzyskać odpowiedzi:
  Mam zalozmy jednoosobowa działalność i jestem jednocześnie prezesem spółki. Czy jeśli spółka ubiega się o kredyt to zostanie sprawdzony mój bik indywidualny i bik mojej jednoosobowej działalności oraz bik spolki czy tylko bik indywidualny i spółki?

  Przemekm
 4. Witam.
  Też mam pytanie o ile oczywiście ma Pan chwilę:
  Czy zobowiązania prywatne moje wpływają na zdolność kredytową spółki z o.o. jeśli jestem w niej prezesem oraz większościowym udziałowcem?

  Arkadiusz
   1. Dzień dobry.
    Dziękuje bardzo za informację. Właśnie nad tym się zastanawiałem bo mam dobry BIK (532 pkt) ale dużo kredytów (7) i martwiłem się że obciążą one zdolność mojej spółki.
    Pozdrawiam.

    Arkadiusz
 5. Witam! Mam jednoosobową działalność gospodarczą. Potrzebuję kredyt na firmę. Czy chwilówki, które mam zaciągnięte prywatnie mają wpływ na moją zdolność? Nie mam opóźnień w spłacie.

  MonCz
 6. Czy starając się o kredyt hipoteczny będąc zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony banki sprawdzają tylko BIK indywidualny? Pytam ponieważ prowadzę dodatkowo działalność jednoosobową i mam kredyt w koncie firmowym. Chodzi mi o to czy kredyt firmowy będzie brany pod uwagę przy zdolności kredytowej?

  Dariusz Więckowski
  1. Jeśli podany będzie tylko dochód z umowy, to BIK firma nie będzie sprawdzany, jeśli natomiast oba to obie bazy w większości banków będą odpytane.

   Artur Sarnecki
 7. Czy spłacony kredyt firmowy wpłynie pozytywnie na BIK indywidualny?

  Próbuję budować historię kredytową, by w tym roku starać się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Chciałbym wziąć kredyt na zakup samochodu. Zastanawiam się, czy w takim przypadku lepiej starać się o leasing i wrzucić zakup w koszty, czy wziąć kredyt gotówkowy na siebie. Gdyby leasing był brany pod uwagę, kiedy będę starał się o kredyt hipoteczny, wybór byłby jasny.

  Mati
 8. Witam. Jeśli mąż jest w bik a by chciał złożyć wniosek o meble na raty to będzie sprawdzany w bik. A ma własna działalność gospodarcza.

  Sabina
  1. Na dwoje babka wróżyła. Jeśli to będzie niska kwota, to w systemach ratalnych może nie być sprawdzany BIK przedsiębiorcy. To zależeć też będzie od tego, jaka to będzie instytucja. Raty Allegro są obsługiwane teraz chyba przez firmę pozabankową, dla odroczonych płatności także BIK nie ma aż takiego znaczenia. Dla mniejszych kwot, w bankach kredyt ratalny także powinno się udać uzyskać.

   Artur Sarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.