W Polsce kilka tysięcy osób nazywa siebie doradcami finansowymi. W praktyce jakieś 99, 9 % to pośrednicy oraz sprzedawcy kredytów, bo takiego zawodu generalnie nie ma. W Polsce przepisy póki co nie regulują tego i „doradcą” może zostać każdy, niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia, wystarczy działalność i umowy z kilkoma bankami. Nie mówię, że to źle ale w tej całej grupie ciężko czasem wybrać takiego doradcę, który faktycznie będzie chciał pomóc a nie tylko zarobić na Tobie. Czasem niedoświadczony doradca może jeszcze zaszkodzić narobionymi zapytaniami czy wydłuży Twój czas oczekiwania na decyzję niemiłosiernie.
Czym więc kierować się szukając dobrego doradcy finansowego, szczególnie kiedy szukasz już kredytu ? Poniżej kilka praktycznych porad i wskazówek, którymi ja bym się kierował na Twoim miejscu.
Jak wybrać doradcę kredytowego?
- Weź kogoś z polecenia – jeśli jakiś Twój znajomy już załatwiał kredyt to z pewnością będzie mógł kogoś polecić w sytuacji w której został dobrze obsłużony, warto skorzystać z tego zamiast szukać nie sprawdzonych opcji.
- Kiedy to nie jest osoba z polecenia sprawdź opinie w sieci – dużo doradców chwali się tematami, klienci zostawiają im referencje, piszą na fb czy na forach. Obecnie kiedy większość osób z tej branży działa w internecie to dość prosta metoda aby zweryfikować czy ktoś faktycznie jest sensownym doradcą
- Warto pogadać i sprawdzić czy się rozumiecie – dobrym pomysłem jest wstępna rozmowa telefoniczna, ewentualnie spotkanie, wydaje mi się, że wtedy możesz wyczuć czy doradca z których chcesz nawiązać współpracę myśli podobnie i możecie się dogadać dobrze bo bez tego ciężko o wspólne dokończenie sprawy tak aby każdy był zadowolony.
- Wole szczerego doradcy od cukiernika – według mnie lepiej kiedy doradca przedstawia Ci sytuację jasno – jeśli masz słaby skoring, mały dochód czy nie ma dobrej oferty to po co mam Ci nawijać makaron na uszy, lepiej mówić jak jest i wspólnie ustalić czy działamy od razu czy szukamy dalej, albo czekamy na poprawę.Uciekaj od ofert typu „kredyty dla każdego”, czy „pomożemy wszystkim” 🙂
- Wiedza ogólna o branży – Twój doradca musi mieć wiedzę nie tylko o swoich produktach ale też o tym co jest na rynku, także o tym jak pracować z BIK-iem, oraz o finansach osobistych. Wszystkie te kwestie mają znaczenie w doborze oferty lub przygotowaniu Cię do wnioskowania o kredyt.
- Niech Cię słucha ale niech nie nagina rzeczywistości pod Ciebie – Nawiązując trochę do wcześniejszego – doradca powinien słuchać tego co mówisz, jakie masz potrzeby ale jednocześnie musi pomóc Ci znaleźć kompromis między oczekiwaniami a rzeczywistością bo często jest tak że chcemy czegoś co jest nieosiągalne.
- Przejrzyste zasady – na początku powinieneś wiedzieć czy za usługę płacisz czy nie i jaki jest jej koszt jeśli to Ty go pokrywasz. Powinieneś też wiedzieć jak dany doradca działa, jak będzie wyglądał obieg dokumentów i procesowanie wniosku. No i żadnych opłat z góry!
- Bezpieczeństwo danych – doradca nie powinien sam rozsyłać beztrosko wniosków do banków i dopiero po jakimś czasie Cię informować o tym co robi, ustalajcie takie rzeczy razem.
- Zapytania i BIK – doradca powinien wiedzieć gdzie jest sens wysłać wniosek a gdzie nie, zapytania psują Twoją sytuację więc ich ilość trzeba ograniczyć. Nie może być takiej sytuacji, gdzie doradca mówi, że sprawdzi gdzie możesz dostać kredyt a następnie wysyła zapytania i wnioski do każdego banku z którym współpracuje w nadziei, że coś uda mu się sprzedać.
- Jeśli nie pomaga to niech chociaż doradzi,podpowie – ja w swojej pracy kieruje się tą zasadą, jeśli nie mogę pomóc klientowi to staram się doradzić co można zrobić w danej sytuacji aby za jakiś czas uległa ona poprawie.
- Zazwyczaj lepszy znany niż anonim – jeśli to możliwe wybrałbym doradcę, który nie boi się pokazać twarzy, z którym jest łatwy kontakt. Którego widać w mediach, na fb, forach czy mającego bloga, stronę www oraz osoby które są z nim w interakcji tam. Oczywiście taki doradca może selekcjonować tematy, którymi się zajmuje i nie przyjmować każdego klienta.
- Czas analizy, czy nie przedłuża go w nieskończoność? – Doradca nie powinien mieć problemu z analizą standardowego tematu w czasie dłuższym niż 1 – 3 dni, po tym czasie powinien już wiedzieć mniej więcej co chce robić, gdzie i jaki ma plan na współpracę.
Generalnie pamiętaj, że o dobrego doradcę finansowego trudno. Natomiast ostatecznie komuś trzeba będzie zaufać. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli znajdziesz świetnego fachowca to sam musisz też brać udział w tym wszystkim, pytać, sprawdzać i nie ufać ślepo na słowo. Nie można też popadać w paranoję i pisać czy przypadkiem nie wykorzysta Pan jakoś moich danych, bo co taki doradca ma odpisać?
Dobry doradca powinien móc powiedzieć czy jest w stanie pomóc wstępnie już po przejrzeniu Twojego raportu BIK i wiedząc jakie są Twoje dochody, sytuacja oraz czego potrzebujesz. Dlatego najlepiej taki zestaw danych mieć gotowy do analizy. Kiedy zdecydujesz się już na współpracę to daj się poprowadzić doradcy ale nie zapominaj pytać o kluczowe kwestie i nie podpisywać niczego w ciemno.
Patrząc w wyszukiwarce, ile jest reklam doradców kredytowych i finansowych, to wybór może wydawać się bardzo trudny. Rynek zdominowany przez trzech największych graczy, a pozostali to mali gracze. Z drugiej strony, dla mnie osobiście, wybór byłby bardzo prosty, wiedziałbym już kogo wybrać 🙂
Generalnie uważam, że tutaj raczej trzeba iść za konkretnym doradcą a nie za marką, bo w tych dużych firmach jednak także rotacja jest duża i są doradcy tego dobrego i złego typu.
Dokładnie się z tym zgadzam! Obserwując rynek lokalny, widzę, że są i tacy doradcy, którzy są polecani innym osobom, jak… dobrzy dentyści. Niezrzeszeni w żadnych firmach doradczych. Po prostu, profesjonalni, doświadczeni i godni zaufania.
Dokładnie, trzeba znaleźć dobrego fachowca, tak jak do remontu 🙂