Spis treści
KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to jedno z największych i chyba najstarszych biur informacji gospodarczej działające na terenie Polski. Jego zadaniem jest gromadzenie, archiwizacja, przetwarzanie oraz udostępnianie danych o osobach zadłużonych w Polsce.
W rejestrze znaleźć mogą się nie tylko osoby fizyczne, które nie spłacają rat kredytów i pożyczek, ale również firmy oraz osoby, których zaległości to opłaty administracyjne, a także rachunki za prąd, wodę, gaz itd. W odróżnieniu więc od BIK w bazie KRD mogą znaleźć się więc osoby, które nie mają kredytów.
Jakie dane znajdują się w KRD?
Ponieważ w Krajowym Rejestrze Dłużników znajdują się wszelkie dane o zaległych płatnościach, banki oraz firmy kredytowe sprawdzają w nim wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. W KRD znajdują się także informacje z sektora usługowego, administracyjnego, przemysłowego oraz handlowego, a więc wszelkie informacje mogące dać obraz naszej sytuacji finansowej.
Kiedy nasze dane trafią do KRD?
Aby Twoje dane zostały wpisane do bazy dłużników muszą być spełnione odpowiednie przesłanki, między innymi dotyczące czasu i wysokości kwoty zaległości. Obecnie więc, aby ktoś mógł dokonać wpisu Twoje zobowiązanie powinno spełniać poniższe kryteria:
- Dla osób fizycznych opóźnienie musi być dłuższe niż 60 dni, a kwota zobowiązania na jakie zalegamy to minimum 200 zł
- Dla zobowiązań firmowych minimalne opóźnienie to 60 dni, a kwota zadłużenia wynosić powinna minimum 500 zł
Przed dokonaniem wpisu na listę dłużników wierzyciel powinien poinformować Cię o takim zamiarze i wysłać Ci ostatnie wezwanie do zapłaty. Dopiero po miesiącu od wysłaniu takiego upomnienia może dokonać dodania Cię do KRD.
Jak sprawdzić się w KRD?
Co ciekawe, każdy z konsumentów może w KRD sprawdzić nie tylko siebie, ale również innych. Nie jest to nic trudnego ani skomplikowanego. Jak to zrobić?
Pierwszym krokiem będzie dokonanie rejestracji na stronie KRD. Proces będzie wymagał od nas podania takich danych jak imię oraz nazwisko, e-mail, numer telefonu i adres. Następnie strona na kilka możliwych sposób poprosi o potwierdzenie swojej tożsamości. Możemy wybrać opcję najwygodniejszą dla nas ( przelew lub skan dowodu) . Weryfikacja może jednak potrwać do kilku dni. Jeśli pozytywnie ją przejdziemy, kolejnym krokiem jest zalogowanie się za pomocą loginu oraz hasła, które ustalone zostały w procesie rejestracji.
Aby sprawdzić, czy jesteśmy wpisani do KRD, należy pobrać raport, który raz na pół roku jest dla nas darmowy. Niestety sprawdzając wiarygodność firmy, kontrahenta, trzeba będzie za raport zapłacić.
Ile kosztuje sprawdzenie się w KRD?
Za jednorazowe pobranie raportu na swój temat raz na pół roku nie zapłacimy nic, zajmie nam to również mało czasu. Jedynym co może pociągnąć za sobą jakiekolwiek koszty, jest proces weryfikacji. Do wyboru mamy różne opcje i jeśli skorzystamy z propozycji weryfikacji za pomocą dowodu osobistego, nie zapłacimy nic. Jeśli jednak wybierzemy opcję zrobienia przelewu weryfikacyjnego, będziemy zmuszeni zapłacić symboliczną złotówkę.
Za założenie swojego indywidualnego konta w KRD również nic nie zapłacimy. Raz na 6 miesięcy mamy możliwość pobrania darmowego raportu, który pokazuje, czy w tym czasie zostaliśmy wpisany do rejestru dłużników. Jest to również opcja na dowiedzenie się, kto sprawdzał nas i naszą wiarygodność w ciągu ostatniego pół roku.
Czy można uzyskać kredyt z KRD?
Obecnie zarówno banki, SKOK-i i instytucje pozabankowe dość powszechnie korzystają z możliwości sprawdzenia potencjalnych klientów w bazach BIG. W większości wypadków negatywne zapisy mogą powodować po prostu odmowę finansowania. W wyjątkowych sytuacjach, zdarza się dopuszczenie niewielkich kwot zaległości. Dla klientów firmowych są dostępne pożyczki pomostowe na spłatę takich zaległości. Jeśli jednak zobowiązanie jest niewielkie najlepiej po prostu je uregulować przed wnioskowaniem o kredyt, a wtedy droga do kredytu wydaje się dużo łatwiejsza.
Czy da się usunąć wpisy z KRD?
Usunięcie wpisu z KRD jeśli nasze zadłużenie nadal jest aktywne nie jest możliwe. Wyjątkami są sytuacje w których padliśmy ofiarą oszustwa, przestępstwa, lub wpis jest efektem błędu danej instytucji. Warto więc tą kwestię zweryfikować po pobraniu raportu. W wypadku zaistnienia nieprawidłowości należy po prostu całą sprawę zgłosić, aby móc ubiegać się o korektę wpisu. Po spłacie zobowiązania dane naszego wpisu będą z kolei usunięte w 14 dni z bazy, uwalniając nas od tego problemu.
Zdecydowanie warto więc korzystać z darmowej opcji pobrania raportu z KRD raz na 6 miesięcy bezpłatnie, aby choćby sprawdzić czy nasze dane nie zostały tam wpisane omyłkowo, lub ktoś nie podszył się pod nas w celu np. wyłudzenia. Dodatkowo wydaje się to dobrym pomysłem kiedy planujemy starania się o kredyt na firmę czy hipoteczny, może to pomóc w ewentualnym uniknięciu niepotrzebnego zapytania.