fbpx
19 prostych sposobów na dodatkowe dochody

19 prostych sposobów na dodatkowe dochody

Zarabianie pieniędzy jest przynajmniej tak samo ważne jak ich oszczędzanie, szczególnie kiedy mamy z finansami osobistymi jakieś problemy. Oprócz cięcia wydatków, szukania miejsc, w których pieniądze Ci uciekają trzeba jednak starać się zarabiać więcej, aby mieć coraz więcej środków np. na spłatę zobowiązań, na fundusz bezpieczeństwa dla Ciebie i rodziny, dla dzieci, czy jako zabezpieczenie na emeryturę. Samo ucinanie drobnych wydatków nie da wystarczającej mocy naszym działaniom.

To nie oznacza od razu zakładania własnego biznesu, konieczności podjęcia się skomplikowanego przedsięwzięcia. Nie musisz także zmieniać swojego życia, pracy, podejmować ogromnego ryzyka. Jest wiele możliwości by z tym co masz zacząć zarabiać dodatkowo co miesiąc realne pieniądze, które przełożą się na szybszą ścieżkę do finansowego bezpieczeństwa.

Pieniędzy nigdy za wiele, a jeśli masz obecnie sytuację w której potrzebujesz ich więcej, nie masz pomysłu jak to zrobić to zapraszam Cię do poznania moich 19 sposobów na dodatkowe dochody.

19 sposobów na dodatkowe dochody
* źródło pixabay

Sposoby na dodatkowe dochody

 1. Postaraj się o podwyżkę, lub bierz nadgodziny – jeden z pierwszych i w teorii najprostszych sposobów podniesienia dochodów jeśli jesteś obecnie na etacie to poproszenie o podwyżkę.  Jednak tutaj musisz pamiętać o jednej rzeczy, nie dostaniesz więcej pieniędzy tylko dlatego, że potrzebujesz więcej. To musi iść za podniesieniem Twojej wartości dla pracodawcy, a więc musisz wykazywać się inicjatywą, dawać pomysły, aktywnie działać, podnosić kwalifikacje. Być może warto zrobić jakiś kurs zawodowy? Wtedy będziesz mieć podstawy do tego by prosić o większe wynagrodzenie. Inną opcją jest branie nadgodzin, o ile w Twojej pracy jest to możliwe.
 2. Praca  dodatkowa w Call Center – jest wiele firm, które szukają pracowników do telefonicznej obsługi klientów, w większości do sprzedaży, ale czasem też do ankiet, czy na infolinię. Godziny pracy zazwyczaj są elastyczne, można pracować tylko popołudniami, lub w weekendy więc możesz to łączyć z inną pracą, obowiązkami a nie wymaga jakichś specjalnych kwalifikacji, talentu, wystarczy krótkie szkolenie w pracy.
 3. Praca dodatkowa w ochronie – tutaj możesz zarabiać nocami, lub w weekendy, także brak tutaj specjalnych wymagań poza niekaralnością. Możliwości jest mnóstwo i podobnie różnią się stawki za tą pracę. Jeśli jesteś emerytem, czy rencistą może to być zajęcie na 100%, co ciekawe jest tu też możliwość pracy w systemach 24/48 więc dzień w pracy a dwa wolne, nie jest to może rewelacyjne zajęcie, ale praktycznie dla każdego, nie wymaga sprzedaży czegokolwiek innym. Można je łączyć z innymi zajęciami.
 4. Praca jako hostessa/model i modelka – jeśli jesteś atrakcyjny/a to możesz dorabiać w weekendy na promocjach w hiper/supermarketach, galeriach handlowych, salonach samochodowych i targach.
 5. Prace sezonowe – jeśli jest okres wakacyjny to warto poszukać ofert do pracy przy zbieraniu czegokolwiek na wsi. Zbieranie truskawek, malin w Polsce, być może jagód, albo wyjazd do Niemiec na zbiory może być ciekawą okazją do dorobienia.  Możesz pojechać nad morze i sprzedawać lody, napoje na plaży, bliżej Bożego Narodzenia możesz poszukać ofert do pakowania prezentów, zakupów, albo zagrania roli Mikołaja.
 6. Programy partnerskie – internet nie jest dla Ciebie czarną magią? Zarabiaj na polecaniu innym produktów w sieci. Jak? Rejestrujesz się w programie partnerskim, na przykład finansowym jak ten, pobierasz link danego produktu np. konta bankowego, albo sklepu internetowego i proponujesz znajomym, lub jeśli masz bloga, stronę na Facebooku, konto na Instagramie to możesz także to polecić innym osobom a sam za każdego poleconego klienta dostaniesz prowizję. To dość proste i pozwala nieźle zarobić jeśli trafisz na ciekawą niszę i masz komu polecać. Warto wybierać takie produkty i usługi, z których sam korzystasz.
 7. Sprzedaż rękodzieła lub niepotrzebnych rzeczy na allegro – umiesz robić biżuterię, kolczyki, zabawki, haftować itp. ? Być może są osoby, które chciały by za to zapłacić, wystaw swoją twórczość na allegro, olx, lub zachodnich serwisach, zobacz czy da się to sprzedać. Podobnie jeśli masz niepotrzebne rzeczy lub starocie to wystaw je i zarób na tym czego już nie używasz. Są osoby, które za to zapłacą.
 8. Dropshiping – temat dla nieco bardziej ogarniętych, jednak daje duże możliwości. W dużym skrócie np. możesz podobnie jak wyżej wystawić na allegro, lub amazon jakiś produkt, ale zamiast zajmować się produkcją, dystrybucją itp. możesz znaleźć producenta któremu przekażesz zamówienie i on wyślę je bezpośrednio do klienta. Tak na allegro sprzedaje się np. chińska elektronika czy ubrania z alieexpress.com. Czasem można zacząć bez działalności. W Polsce wiele hurtowni współpracuje w ten sposób.
 9. Zarabianie na wiedzy, ebooki, kursy, konsultacje – większość osób zajmujących się dłużej jakimś tematem ma unikalną wiedzę, którą może się podzielić. Czasem wydaje się to abstrakcyjne, ale ludzie są gotowi płacić za niszową wiedzę, pozwalającą rozwiązać konkretne problemy. Przykłady – jeśli jesteś położną to wiele matek będzie chętnych zapłacić za poradnik od Ciebie jak przygotować się do porodu, jeśli budujesz domy to wiele osób które chcą zbudować swój dom chętnie zapłacą za coś co podpowie im na co zwrócić uwagę itp.  Płacimy za wiedzę i konkretne rozwiązania. Zbierz do do kupy i napisz poradnik, nagraj wideo, a może zacznij oferować swoje konsultacje i zarabiaj na tym co wiesz. Nie trzeba mieć na początek działalności, są platformy które umożliwiają np. wydanie ebooka, albo sprzedaż kursu online.
 10. Zarabianie na korepetycjach -temat niby podobny do poprzedniego ale nie do końca. Nieco inna jest tu grupa docelowa, bo często bardzo młodzi ludzie i nieco inna specyfikacja pracy – głównie 1 na 1. Ale czy to źle?  A co można robić? Przygotowywać młodzież do matury, uczuć innych języków, czy też dawać korepetycje z matematyki, więc głównie rzeczy związane z nauką. Znam wiele osób dobrych z matematyki, fizyki czy z innych nieprzydatnych w życiu rzeczy, które mogły by pomóc innym w nauce 🙂
 11. Zarabianie na zleceniach w internecie – na portalach ze zleceniami dla freelancerów jest sporo ofert wykonywania prostych prac np. dodawanie komentarzy, pochlebnych wpisów na forach, ogłoszeń na portalach reklamowych, czy na facebooku, napisanie tekstu na bloga, dodawanie linków do katalogów stron itp. itd. coś z czym większość osób spokojnie może sobie poradzić. Jeśli znasz programy graficzne to można pokusić się o tworzenie loga, obróbkę zdjęć itp. Nie tylko zresztą na serwisach w Polsce.
 12. Wynoszenie śmieci – jeśli mieszkasz w bloku, czy na większym osiedlu blokowisk to może warto popytać komu nie chce się wynosić śmieci i zacząć to robić za nieduże wynagrodzenie. Szczególnie kłopotliwe może być to dla osób starszych.
 13. Zakupy dla osób starszych – niektórzy starsi potrzebują pomocy, także w robieniu zakupów, możesz im pomóc jednocześnie zarabiając. Jeśli zbierzesz takie zamówienia dla kilku osób to może się to przerodzić w ciekawy mały biznes.
 14. Opieka nad dziećmi – czasem ktoś potrzebuje opiekunki z doskoku, a czasem w określonych porach dnia, zrób jakieś proste ogłoszenia na kartach, rozwieś i czekaj aż ktoś się zgłosi. Jeśli dzieci nie są dla Ciebie koszmarem warto rozważyć.
 15. Sprzedaż produktów finansowych – tutaj najszybciej załapiesz się do firm pożyczkowych typu optima, bocian, czy provident, udzielających finansowania w domu klienta. Praca polega na podpisywaniu umów i potem zbieraniu rat. W miastach to praca całkiem ok, może być traktowana jako dodatkowa, bo z klientami spotykać możesz się wieczorami czy w weekendy i wtedy załatwić wszystko. Takich firm jest sporo, w tym mniejsze lokalne, ale nie wiem jak tam z płaceniem. Zarabia się zazwyczaj procent od zebranych składek, realnie na średnim terenie jeśli to dodatkowe zajęcie zarobisz 2000 -4 000 zł.
 16. Wynajem pokoju – masz mniej używany pokój w mieszkaniu? Wyprowadził się syn lub córka, współlokator? Poszukaj kogoś, kto będzie mógł wynająć  u Ciebie pokój, jeśli mieszkasz w miejscowości nadmorskiej to w sezonie możesz wynajmować go czasowo za świetne pieniądze.
 17. Wyprowadzanie psów na spacer – lubisz psy? Wiele osób też, ale nie ma czasu się tym zajmować, więc może Ty znajdziesz w tym sposób na dodatkowe pieniądze.
 18. Sprzątanie – wiele osób tego nie lubi lub nie ma na to czasu, poszukaj klientów z którymi możesz umawiać się raz, dwa razy w tygodniu. Można na tym całkiem dobrze zarobić, poza tym nie musisz mieć tylko jednego klienta a o takich często łatwo z polecenia.
 19. Opieka nad grobami – mając w okolicy cmentarz możesz zająć się odpłatnie grobami osób, których rodziny są z daleka, lub nie mają na to czasu. Zrób ogłoszenie i do dzieła. Może to być także biznes sezonowy przed świętem zmarłych.

Aktualizacja 

 20. Po wrzuceniu artykułu przypomniał mi się sposób o którym całkiem zapomniałem a początkowo miał być jednym z lepszych, mianowicie chodziło o dorabianiu jako kierowca Ubera lub dostawca Glovo, lub też innej podobnej firmy.  To coraz ciekawsza propozycja dla osób szczególnie mieszkających w miastach, co prawda wiąże się z kilkoma formalnościami jakie należy spełnić w przypadku firm zajmujących się przewozem osób ( trzeba mieć auto) ale można też całkiem realnie zarobić. A wymogi są dużo mniejsze niż np. przy jeździe na taksówkach, więc jeśli masz auto pomyśl czy nie możesz dorabiać w ten sposób po pracy. Z kolei firmy zajmujące się dowozem jedzenia zatrudniają osoby bez auta, można to robić na rowerze, czasem pieszo.

21. Amazon KDP, oraz merch – Jeśli znasz się na grafice to platforma ta umożliwia samodzielną publikację swoich produktów – prostych zeszytów, kolorowanek, notatników. Naszym zadaniem jest przygotowanie projektu okładki i środka. A amazon obsługuje resztę procesu. Z kolei usługa merch to możliwość sprzedaży koszulek z naszym wzorem, więc naszym zadaniem jest tworzenie unikalnych wzorów. Amazon zajmie się sprzedażą i produkcją, formalnościami.

Podsumowanie

Nie ma prostego i szybkiego sposobu na zarabianie bez pracy, nie polecam Ci żadnych magicznych systemów, zakładów sportowych czy mlm, bo nie widzę tu realnych możliwości jeśli nie poświęcisz na to co robisz naprawdę dużo czasu i pieniędzy. A i tak spore jest ryzyko porażki…jeśli Twoja sytuacja jest niepewna to nie możesz sobie na to pozwolić i lepiej skorzystać z może mniej spektakularnych sposobów na dorabianie ale takich bezpieczniejszych.

Praca dodatkowa nie jest niczym ujmującym i nie ma co podchodzić do tego w sposób „co ludzie powiedzą” bo ważniejsze jest jednak to, żeby  na stałe, albo doraźnie poprawić swoje finanse, a nie zastanawiać się nad innymi osobami. Taka praca dodatkowa da Ci też dodatkowe umiejętności, pomoże lepiej zarządzać czasem i nauczy lepiej dbać o pieniądze 🙂

Oczywiście nie polecam pracy po 20 godzin na dobę, trzeba pokombinować w taki sposób, aby ta dodatkowa praca nie powodowała zaniedbywania przez Ciebie innych obowiązków, pracy, rodziny. zarywania nocy. Natomiast jeśli pracujesz 8 godzin,  2 dojeżdżasz, to 2 godzinki dziennie myślę, że spokojnie można na to przeznaczyć, lub też po 8 godzin w weekendy… to wystarczy żeby już coś z tego mieć.

Jeśli nie wierzysz że się da, spróbuj po prostu, najważniejsze to nie zastanawiać się zbytnio tylko sprawdzić, czy to jest dla Ciebie, czy dasz radę tak i czy faktycznie coś Ci to daje w Twojej sytuacji. Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami, no i dorzucenia dodatkowych sposobów jeśli jakieś znacie:)

Ps. spodobał Ci się artykuł i moje 19 sposobów na dodatkowe dochody? Kliknij lubię to, lub udostępnij dalej.

2 Comments

  1. Myślę, że wejdzie bo rząd raczej wprowadza swoje pomysły, szczególnie szybko te które podwyższają poparcie… tylko nie wiem czy koszt nie będzie zbyt duży a projekt dopracowany. Zobaczymy.

   Artur Sarnecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.