fbpx
Spłaciłeś wcześniej kredyt? Bank ma zwrócić część kosztów – to już oficjalne! (wyrok TSUE i pierwsze skutki)

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Bank ma zwrócić część kosztów – to już oficjalne! (wyrok TSUE i pierwsze skutki)

Jak pisałem już jakiś czas temu TSUE wydało korzystną dla kredytobiorców decyzję, na mocy której klientowi należeć się będzie proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów około kredytowych w wypadku wcześniejszej (przedterminowej) spłaty zobowiązania.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości EU wydany niedawno, bo 11 września 2019 r. (C-383/18) dotyczy umów objętych ustawą o kredycie konsumenckim, więc najczęściej gotówkowych udzielonych klientom indywidualnym do wysokości 255 500 zł , zawartych po 1 stycznia 2012 oraz kredytów hipotecznych zawartych po 1 lipca 2017, które zostały skonsolidowane, lub spłacone przed końcem umowy .

Jakie są skutki wyroku TSUE dla klientów?

banki muszą zwracać prowizje

Oznaczać to będzie możliwość ubiegania się o proporcjonalny zwrot kosztów kiedy spłacisz wcześniej kredyt gotówkowy w banku, w SKOK, ale też w firmach pozabankowych – gdzie prowizje stanowią naprawdę duży koszt. Zresztą niektóre banki także potrafią pobrać od klienta i 25 % za samo udzielenie kredytu, dodatkowo tłumacząc się tym, że są to koszty przygotowawcze po stronie kredytodawcy…

Oczywiście pod kątem możliwości uzyskania zwrotu możesz przeanalizować wszystkie zawarte po 1 stycznia 2012 umowy, które spłaciłeś wcześniej.

Pierwsze skutki wyroku – Aasa ma zwracać prowizje klientom !

Pytanie czy banki i instytucje pożyczkowe będą respektować to prawo? Raczej muszą, pokazuje to wydana 24 września decyzja prezesa UOKiK nakazująca wypłacanie tych proporcjonalnych kosztów klientom firmy Aasa, która do tej pory nagminnie wypierała się tego obowiązku. UOKiK jasno opowiedział się po stronie pożyczkobiorców, w świetle decyzji TSUE. W uzasadnieniu możemy przeczytać:

Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów. * źródło UOKiK

Jak odzyskać prowizję za wcześniej spłacony kredyt lub pożyczkę?

Oczywiście nadal pewnie część z banków dobrowolnie nie podda się temu nakazowi i niektóre sprawy będą lądowały w sądzie, ale wydaje się, że w świetle nowych przepisów to kredytobiorca/pożyczkobiorca stoi na wygranej pozycji.

Nadal dużo zależy od inicjatywy samego zainteresowanego, stąd na rynku coraz więcej ofert „pomocy” w odzyskiwaniu prowizji. Jak działają kancelarie, zajmujące się tym tematem?

Zazwyczaj w dwóch modelach – albo odkupują potencjalną wierzytelność ( zobowiązanie, to co można odzyskać) za 10-20% wartości, czyli od możliwej do odzyskania prowizji klient otrzyma niewielką część, ale w ciągu 1-2 tygodni na konto. Bez czekania, papierologii itp. Drugi model polega na prowadzeniu takiej sprawy przez kancelarię za procent od uzyskanej kwoty, wtedy zarabia ona na kosztach procesowych ( w wypadku porażki banku on je pokrywa- zastępstwo procesowe itp) oraz prowizji od uzyskanej kwoty, często są to kwoty w wysokości 40-50%.

Nie mówię, że są to złe rozwiązania, bo jeśli nie masz wiedzy, czy możliwości aby się tym zająć, lepiej odzyskać coś niż nic. Często też, bez pomocy ze względu na stanowisko i zaciekłość danej instytucji warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli go potrzebujesz zapraszam do kontaktu.

W obliczu korzystnego uwarunkowania prawnego ja zacząłbym jednak od samodzielnego działania, w postaci odpowiednio sformułowanej korespondencji do danej instytucji finansowej. Wydaje mi się, że w wielu przypadkach to będzie powoli wystarczało.

Ps.Jeśli nie wiesz jak napisać takie pismo – napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną, pracuję obecnie nad takim rozwiązaniem wraz z instrukcją. Pozwoli to Tobie samodzielnie zacząć działać, być może zaoszczędzić na kosztach obsługi i prowizjach wobec kancelarii.

Niezależnie od tego co wybierzesz, ważne aby podjąć temat, jeśli możesz odzyskać jakieś środki, warto to zrobić, szczególnie w przypadku parabanków.

AKTUALIZACJA:

Uwaga, jeśli interesuje Cię wzór pisma jak odzyskać prowizję po wcześniejszej spłacie kredytu lub pożyczki, to możesz takie pismo zakupić wraz z instrukcją ( kilkanaście stron) oraz dodatkowym pismem ( gratis) TUTAJ. Zapraszam 🙂

A tutaj odpowiedź z Firmy Rapida na to pismo ( uzyskany zwrot ponad 1200 zł):

Działając w imieniu Rapida sp. z o.o. informuję, że wniosek oraz reklamacja dotycząca ponownego rozliczenia pożyczki została uznana. Uprzejmie informuję, że na rachunek bankowy, z którego dokonano spłaty zobowiązania, zostanie przelane 1215,28 zł z tytułu całościowego rozliczenia zobowiązania.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.”

A poniżej jeszcze informacja od osoby, której zwrócił środki Getin:

jak odzyskać prowizje z banku?

15 Comments

 1. Dzień Dobry Panie Arturze

  Jestem zainteresowany taką instrukcją jak napisać takie pismo.
  Spłaciłem trochę kredytów przed czasem i chciałbym odzyskać prowizję.

  Dziękuję

  Krzysztof
  1. Witam Panie Arturze

   Czy mogę prosić o taką instrukcje i jak napisać takie pismo.
   Spłaciłem wcześniej kilka kredytów i chciałbym odzyskać prowizję.

   Pozdrawiam

   Rafał
  2. Witam. Właśnie otrzymałam pismo od Aasa, że żądanie zwrotu prowizji jest niezasadne, bo jest to opłata przygotowawcza, a decyzja UOKiK nieprawomocna. Co można zrobić w tej sytuacji?

   Kamila
 2. Cześć Artur, właśnie dwa dni temu dowiedziałem się o tym temacie i też mnie on zainteresował. Wiem, że dotyczy to zarówno spłaconych kredytów gotówkowych jak i gotówkowych konsolidowanych i refinansowanych, ale nie wiedziałem, iż też parabankowych. Ciekawy jestem treści tego pisma, które tworzysz ( instrukcji ) Jarek –

  Jarosław
 3. W ciągu około tygodnia powinni być gotowe, ze względu na nakład pracy, będzie ono do nabycia za niedużą opłatą – ale dla kilku pierwszych osób, po spełnieniu warunków będzie udostępnione za darmo.

  Artur Sarnecki
  1. Dzień dobry,
   Dwa dni temu kupiłam Pana poradnik o odzyskiwaniu prowizji. Mam jedno pytanie. Jeśli w jednej firmie miałam więcej niż jeden kredyt, i wszystkie zostały zamknięte przed czasem, to czy mogę wszystkie umowy zawrzeć w jednym piśmie reklamacyjnym czy każdą umowę osobno?
   Serdecznie pozdrawiam

   Kamila
 4. Witam serdecznie mam do Pana takom prosbe czy udzieli mi Pan porady do kogo mam sie udac z moim problemem mam 80 lat w polskich bankach pozyczki nie dostane w listopadzie tamtego roku zalatwialam pozyczke w firmie CONTACT kwote 30.000 tysiency zaplacilam 1300 zlotych certefikat i ubiespieczenie pozyczki 860 euro pozyczki nie dostalam a pieniondze stracilam drugi raz zostalam oszukana przez MANUELE PRIGGE wplacilam 2000 tysionce i tesz przepadlo 3 czerwca napisalam do WARSZAWY do ZECZNIKA spraw finansowyc poleconym listem do tej pory nie dostalam odpowiedzi zwonilam 3 razy obiecujom ze przyszliom i nie ma bardzo prosze Pana o pokierowanie do kogo mam sie z tym udac prosze Pana o pomoc jestem schorowanom osobom mam 1589 zlotych emertury i nie wiem co mam zrobic zeby odebrac moje pieniondze bardzo Dzienkuje

  WIERA
 5. 23 października b.r ma być ogłoszony wyrok SN w takiej sprawie. Jeżeli SN powoła się na wyrok TSUE i zasądzi na korzyść kredytobiorcy to będzie wtedy zielone światło dla innych sądów w PL w takich sprawach. Wtedy żadna kancelaria raczej potrzebna nie będzie bo banki wiedząc że przegrają raczej nie będą chciały narażać się na dodatkowe koszty chociaż kto wie..Poczekam z wysłaniem pisma o zwrot prowizji do 23go

  Piotr
 6. Bardzo dobra wiadomość, już zgłębiam temat i trzeba wybrać się do banku. W końcu jakieś przychylne przepisy dla kredytobiorców i klientów banków. Dzięki za wpis. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.