fbpx
Finanse po ludzku

Ranking Lokat Bankowych

Najlepsze lokaty bankowe

Zastanawiasz się gdzie ulokować wolne środki? Inflacja nadal pozostaje na wysokim poziomie, szkoda więc patrzeć jak Twoje ciężko zarobione pieniądze tracą na wartości. Co więc możesz zrobić? Inwestowanie wiąże się ze sporym ryzkiem. Nie każdy powinien to robić. Instytucje finansowe natomiast oferują obecnie całkiem dobre oprocentowanie depozytów, może warto więc sprawdzić najlepsze lokaty i poszukać czegoś bezpieczniejszego, aby zaoszczędzić swoje pieniądze?

Lokatowy boom po podwyżkach stóp procentowych

W zeszłym roku lokaty bankowe przeżywały swoisty renesans. W związku z ogromnymi podwyżkami stóp procentowych, to nie tylko raty kredytów szły w górę. Dotyczyło to także oprocentowania na depozytach bankowych. Oczywiście nie były to wzrosty tak szybkie, jak w przypadku kredytów. Co niestety było do przewidzenia – zmiana oprocentowania na kredytach przebiegała bardzo szybko ( banki uwielbiają zarabiać) a dla lokat to już nie przebiegało tak sprawnie. Na rozruszenie tego rynku trzeba było dość długo czekać.

oszczędzanie, kobieta patrzy na skarbonkę, myśli o najlepszych lokatach bankowych

Ale w końcu i to się zadziało. Oprocentowanie na lokatach poszybowało wtedy do poziomów nie widzianych tam od lat. W najlepszym momencie można było trafić na perełki oferujące nawet 8 % w skali roku. Jasne, że nie na jakiś długi okres, często z dodatkowymi warunkami, ale jednak. Co prawda to oprocentowanie i tak nie doganiało inflacji, ale pieniądze traciły trochę mniej na wartości…no i jednak na prostym, stosunkowo bezpiecznym rachunku w banku.

Czy lokaty bankowe mają jeszcze sens?

Od jakiegoś czasu obserwujemy stabilizację, w kwestii stóp procentowych. Zaczynają one wręcz powoli spadać. Nie jest to jednak tak gwałtowny i szybki spadek…powoli jednak staje się to odczuwalne. Drgnęły nieco oferty kredytowe, oraz raty już udzielonych kredytów. Jednocześnie oferta depozytów zaczyna już powoli to odzwierciedlać.

W praktyce więc powoli stajemy u progu momentu, kiedy oferty lokat będą stawać się coraz mniej ciekawe, atrakcyjne i po prostu wysokooprocentowane. Dlatego jeśli szukamy jeszcze jakiejś ciekawej propozycji, to warto to dobrze rozważyć, aby nie przegapić tego czasu.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Przy wyborze lokaty kierujemy się najczęściej po prostu wysokością oprocentowania. To jest jak najbardziej zrozumiałe. Ale zwróć uwagę, że wiele ofert jest zależna od na przykład okresu na jaki chcesz zdeponować środki, od tego czy założysz rachunek w danym banku, oraz jak duże środki to będą.

Banki zazwyczaj oferują korzystne oprocentowanie lokat tylko na nowe środki, a potem musisz myśleć nad tym co zrobić z pieniędzmi. Według mnie, to właśnie te parametry – czyli okres, oprocentowanie, oraz dodatkowe warunki są kluczowe w wyborze odpowiedniej lokaty w banku. Powinniśmy wybrać ofertę jak najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Zamiast samemu chodzić od banku do banku w poszukiwaniu najlepszego oprocentowania skorzystaj z aktualizowanego na bieżąco rankingu najlepszych lokat bankowych i wybierz coś dla siebie. Obecna oferta wygląda naprawdę nieźle: