Pisanie bloga może być wymagające, a przez to zniechęcające, zwłaszcza jeśli chodzi o branżę finansową. Dlatego przygotowałem listę narzędzi, których używam, aby pomóc mi w pisaniu mojego bloga finansowego no i tak naprawdę także w codziennej pracy doradcy/pośrednika . Narzędzia te obejmują aplikacje do blogowania, narzędzia dla małych firm i inne przydatne zasoby, które pomagają mi szybciej i wydajniej tworzyć treści, lub spokojniej skupić się na mojej pracy.
Tutaj podzielę się z Tobą narzędziami, których używam na co dzień, aby mieć pewność, że mój blog finansowy działa płynnie i wydajnie, ale także rozwiązaniami z których korzystam na codzień jako gość, który już od kilku lat prowadzi swoją mikro działalność w branży pośrednictwa finansowego i usług prawnych. Jeśli więc szukasz informacji, co warto sprawdzić, przetestować, używać to możesz skorzystać z moich doświadczeń.
Narzędzia do prowadzenia bloga
Hosting
Blog na którym się znajdujesz w sumie od początku znajduje się na hostingu, który mam w firmie hostinghouse.pl. Dlaczego? Po prostu był wtedy bardzo tani 🙂 Do tego oferował całkiem normalne parametry, a zaczynając nie chciałem inwestować prawie nic. Czy jest to najlepszy hosting w Polsce? No pewnie nie. Ale moja strona ( i kilka innych) działa poprawnie, planuję jedynie przenieść się na szybszą opcję SSD, tylko brakuje na to trochę czasu. Dodatkowo wsparcie techniczne nigdy mnie nie zawiodło. Tak czy inaczej sam hosting, czyli miejsca w sieci na którym są pliki Twojej strony, bloga jest relatywnie tani. Tutaj podstawowy kosztuje pewnie z 15 złotych na rok 🙂
Mam też jakąś stronę na hostingu w firmie LH.pl z tego co pamiętam, tam ceny i jakość są nadal dość korzystne, myślę że jakościowo jest to nawet lepsze rozwiązanie, ale także od razu nieco droższe. Sam musisz więc rozważyć od czego zacząć. Jeśli planujesz poważniejszą przygodę z pracą nad blogiem, czy swoją stroną to rekomendowałbym od razu chyba LH, możesz sprawdzić te opcje klikając tutaj, no i możesz skorzystać z kodu rabatowego na hosting w LH ode mnie: LH-20-239879
Domeny
Domena w dużym skrócie to nazwa Twojej strony internetowej, U mnie to finansepoludzku.pl, wcześniej była to inna nazwa. Końcówka dla Twojej domeny ( nazwy strony) może być różna – .pl, .com, .eu, lub regionalna, w zależności od tego na jaką skalę będziesz działać, do jakiego klienta chcesz dotrzeć itp.
Moje domeny były rejestrowane i utrzymywane w przeróżnych miejscach. Początkowo głównie w serwisie nazwa.pl gdzie korzystałem z możliwości rejestracji dużej ilości darmowych domen na pierwszy rok, a potem przechodziłem min. do Premium.pl, oraz aftermarket.pl. Tam chyba mam teraz dwie domeny, a nowe testowe rejestruje głównie także w wspomnianien już firmie LH.
Zasadniczo rejestracja domeny na pierwszy rok wszędzie jest sporo tańsza, warto wtedy zwrócić uwagę ile kosztuje u danego operatora przedłużenie usługi na kolejny okres rozliczeniowy.
Księgowość
Co do księgowości do przede wszystkim zalecam korzystanie z niej 🙂 Są pewnie „kozacy”, którzy myślą, że jest możliwość jeszcze samodzielnego radzenia sobie przy prostej księgowości. Według mnie w Polsce, w której zmiany w przepisach wchodzą z dnia na dzień i nawet doradcy podatkowi mają z tym problem, samodzielne księgowanie to samobójstwo.
Własną działalność w tym zakresie prowadzę od 2018 roku ( po odejściu z banku) początkowo korzystałem z biura poleconego z WFirma lub Ifirma, no i te systemy były zasadniczo ok, ale z samego biura które mi polecono nie byłem zbytnio zadowolony, ponieważ była to duża firma, gdzie do obsługi takich malutkich jak ja byli chyba oddelegowani stażyści. Słaby kontakt, jakieś drobne błędy… nie czułem się ok. Dlatego sugeruję nie wybierać najtańszej opcji i szukać raczej mniejszego biura rachunkowego, które trochę jest bliżej klienta.
Spółkę z o.o. księgowała mi z kolei spółka Seven Pm, no i pomagali mi zarówno z księgowością jak i kwestiami formalnymi, byłem w sumie spokojny w tym wszystkim, miałem też dobry kontakt z doradcą i mogę polecić.
Natomiast obecną jednoosobową działalność prowadzę już z pomocą księgowej oddelegowanej/a w sumie wybranej przeze mnie z InFaktu. Z samej aplikacji jestem w sumie bardzo zadowolony bo łatwo wystawia się faktury, dodaje koszty, można też bezpośrednio stamtąd opłacić składki. A w kwestii księgowości też nie narzekam – koszt ok 250 zł/msc dobry indywidualny kontakt, a bywam upierdliwy, więc jak najbardziej mogę polecić InFakt i tamtejszą księgowość.
Dodatkowo obecnie raz w roku staram się korzystać z konsultacji z doradcą podatkowym, tak dla pewności.
Telefony
Obecnie mam abonament w firmie Premium Mobile. Mają zasięg Plusa. Wcześniej korzystałem z Play, tam faktycznie lepiej bywało z zasięgiem w jakichś dziwnych miejscach na mapie. Jednak Play przy przedłużaniu umowy zaproponowałem bardzo kiepskie warunki. W Premium nie było żadnych fajerwerków, ale 3 abonamenty bez limitów z jakimiś GB ( 1 z nich mniejszy dla dziecka) kosztują mnie ok 59 zł na miesiąc. Można więc zaoszczędzić parę złotych jeśli ktoś nie musi mieć nowego telefonu z abonamentem 🙂
Konta bankowe
Tutaj pewnie można powiedzieć – szewc bez butów chodzi. Mam dwa konta z których korzystam, dwa banki które gdzieś tam aktywnie mogę ocenić, w obu mam rachunki powiązane z działalnością ( lub zawieszoną spółką) oraz osobiste. Są to:
Bank PKO BP i mam tutaj konto osobiste i obecnej działalności. Z obu korzystam dość aktywnie, wiec nie mam naliczanych dodatkowych opłat. Ważne jednak by się pilnować i np. korzystając z wypłat z bankomatu kartą robić to w automatach tego banku. Inaczej może być drogo. Fajną opcją jest ustawienie „automatycznego” oszczędzania pewnej kwoty, lub % od każdej operacji.
Zasadniczo PKO BP mogę polecić dla osób, które myślą o założeniu także konta firmowego, jednak od razu warto skorzystać ze „strategicznej opcji” – założyć i osobiste i firmowe. Wtedy można dość sensownie gospodarować swoimi środkami, myślę że łatwiej to robić, kiedy np. jakaś część dochodu przekazujemy co miesiąc na konto osobiste. Dodatkowym plusem jest fakt, że robiąc obroty, nawet takie dość szybko w aplikacji, czy bankowości pojawią się wam oferty finansowania. Konto osobiste w Banku PKO BP możesz założyć tutaj.
Nest Bank – tutaj korzystam czasem jeszcze z bezpłatnego (nadal) konta bankowego jako osoba fizyczna, ale mam też konto zwieszonej spółki. Wogóle to jest to chyba jedno z nielicznych bezpłatnych kont bankowych dla spółek z o.o. jakie znalazłem w sieci. Dodatkowo można je było założyć przez kuriera, oraz wideo rozmowę z doradcą. Z tego co pamiętam nie założyłem konta dla obecnej firmy w Nest głównie z powodu braku jeszcze BLIKA, ale to już też jest naprawione. Także w Nest można podobnie sprawdzić wariant: konto osobiste, oraz konto firmowe. Oba będą jeszcze bezpłatne i do tego całkiem przyjemne w prowadzeniu. Konto w Nest banku dla siebie możesz założyć tutaj.
Mam także Revoluta, ale nie korzystam z niego do niczego poza płatnościami za „rzeczy” aplikacje, oraz do testowania jakichś usług – wtedy robię to z użyciem jakiejś wirtualnej karty, którą sobie na tą okazję generuję.
Narzędzia AI
Obecnie testuję i staram się wykorzystywać różne narzędzia oparte o sztuczną inteligencję, które mogą pomóc w działaniu/pracy przez internet. Zawsze działałem na dość małą skalę, nie mam zespołu, większość robię sam. Dlatego perspektywa by ktoś/coś za mnie robiła jakieś rzeczy wydała mi się bardzo przyjemna 🙂
Obecnie sprawdzam więc kilka z narzędzi, które mogę polecić także Tobie:
Rytr.me – to narzędzie AI, które znacząco przyśpiesz pisanie, tworzenie wszelkich tekstów. Zasadniczo jeśli wpiszesz co ma dla Ciebie napisać, to w ciągu kilku sekund przygotuje kilka wariantów tekstu, który potem może poprawić, przepisać, a do tego dodać obrazek 🙂 Jeśli prowadzisz bloga, tworzysz jakieś treści to z pewnością warto przetestować choćby darmową opcję tego narzędzia. Możesz to zrobić tutaj.
Pictory.Ai – z kolei dzięki tej aplikacji mogę tworzyć w parę minut proste filmiki na youtube i inne social media, bez konieczności nagrywania siebie, bez umiejętności montowania. Mogę dodać w aplikacji swój tekst, a ona zrobi z niego wideo, z gotowych klipów i muzyki jaka dostępna jest w bibliotece tej aplikacji. Możesz także stworzyć kilka materiałów za darmo i przetestować jak to działa tutaj.
DeepL – to z kolei taki rozbudowany i dużo lepszy tłumacz internetowy, który działa dużo dokładniej i naturalniej niż translator google.
Chat GPT – to także w bezpłatnej wersji fajne narzędzie, które przygotuje dla Ciebie np. spis treści dla poradnika, listę tematów na bloga, opis dla filmiku, lub jakieś opowiadanie.
Aplikacje
Musze Cię chyba zawieźć, nie korzystam z jakichś rozbudowanych turbo narzędzi. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem nadal jest kartka, długopis, no i kalendarz google. Robię te notatki na telefonie i ewentualnie w dokumentach na dysku Google. Do pisania korzystam także zazwyczaj z dokumentów Google.
Na telefonie także nie mam nic ciekawego. Nie mam aplikacji do zarządzania finansami nawet. Kiedyś namiętnie korzystałem ze Storytela, to mogę polecić jeśli jeździsz dużo autem, to przynajmniej w tym czasie się czegoś nauczysz 🙂
Grafika
Do tworzenia grafik, miniatur etc. nie wykorzystuję jakichś wspaniałych umiejętności. Na tym się nie znam.
Obrazki pobieram z bezpłatnych stron, gdzie mogę znaleźć zdjęcia/grafiki do pobrania bez praw autorskich, a raczej z takimi które pozwalają na robienie tego 🙂 Napisałem pokracznie. Ok chodzi po prostu o serwisu typu Pixabay.com oraz Pexels.com.
Natomiast jeśli chodzi o piny na Pinterest, lub jakieś miniatury, lub okładki do ebooków to robię to także samodzielnie w bezpłatnej wersji serwisu Canva.com. Dzięki temu, ze jest tam wszystko w sumie banalnie proste, a także masz masę szablonów to nawet ja umiem coś tam stworzyć.
Książki które polecam na start
Tutaj ciężko być jakimś mega precyzyjnym, ponieważ to wszystko zależy po co sięgasz po książkę.
Ja kiedyś zainspirowałem się takim audiobookiem „Truskawkowy Milioner”, całkiem przyjemna opowieść o tym jak zacząć zarabiać w internecie, być bardziej przedsiębiorczym.
Potem był chyba też „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec”, to na pewno pozwala nieco inaczej spojrzeć na ten model zarabiania i inwestowania w jakim jesteśmy wychowywani.
Z takich ważnych dla mnie książek mogę dodać:
- „Najpierw rzeczy najważniejsze ” Coveya
- „Laptopowy Milioner” ( nie pamiętam autora)
- „Liczy się dzisiaj” J.C Maxwell
- Kilka książek Bryana Tracy
Zasadniczo warto czytać to, czego chcesz się nauczyć, albo to co da Ci kopa i inspirację. Według mnie raczej trzeba unikać słabych książek, ale tez takich, które zawierają oczywiste oczywistości. Jeśli np. wiesz już to, co w tej książce jest, wiesz czego się spodziewać i nic nowego to nie wniesie do Twojego życia, to chyba nie ma sensu tracić na to czasu?
Kursy które polecam
Tutaj też ciężko coś polecić, bo zależy to od tego co chcesz robić. Ja przerobiłem w sumie chyba aż zbyt wiele kursów, co skutkowało tym, że dużą część tej wiedzy nie wykorzystałem. Dlatego to zostawiam Tobie pod rozwagę, że nie do końca jest tak, że im więcej wiedzy tym lepiej. Wydaje mi się, że dużo lepsze jest stopniowe przyswajanie nowych konkretnych umiejętności, których faktycznie teraz potrzebujesz i od razu ich wrażanie. I tak cały czas. Wtedy faktycznie się czegoś uczysz i od razu możesz sprawdzić czy działa.
Miejsca z kursami które mogę polecić to:
- Eduj.pl
- Udemy
- Akademia Allegro
- Kursy od Google
W każdym z tych miejsc możesz bezpłatnie, lub stosunkowo tanio nabyć nowe, ciekawe umiejętności. A takim dobrym miejscem i zupełnie darmowym jest youtube, gdzie znajdziesz w polskim, lub angielskim internecie rozwiązanie dla większości problemów, czy zagadnień technicznych.
Mam nadzieję, że to zestawienie było dla Ciebie przydatne. Postaram się też je rozwijać o jakieś kolejne elementy na przyszłość 🙂