fbpx
Lokata w In bank, czy warto?

Lokata w In bank, czy warto?

W listopadzie inflacja w Polsce skacze do rekordowych ponad 7 %. Jaka jest na to recepta według NBP? Podwyższanie stóp procentowych. Bardzo długi okres niskich stóp procentowych prowadził swego czasu do tego, że banki prawie kazały sobie dopłacać za trzymanie środków na rachunkach, a zyski z depozytów były praktycznie niewidzialne.

Chcąc niechcąc banki muszę tą tendencję odwrócić. Oczywiście dużo dużo szybciej zaczęły to robić jeśli chodzi o odsetki od kredytów, w końcu na tym wspaniale zarabiają. Dlatego większość osób posiadajcych jakieś zobowiązania otrzymały już przykre informacje o podwyższeniu raty.

Banki niechętnie dzielą się z klientami – marne oprocentowanie lokat

Natomiast całkiem powoli bankom idzie podwyższanie oprocentowania lokat bankowych. Na przykład w piątek przeglądałem ofertę jednego z banków spółdzielczych, gdzie za 3 miesięczną lokatę bank proponuję 0,01 %. Podobnie wygląda to na przykład w PKO BP, gdzie w aplikacji chcąc założyć lokatę także otrzymuję taką propozycję. Trochę to śmieszne, bo pożycza bank te pieniądze na coraz wyższy procent, inflacja skacze jak żabka, a jednocześnie wręcz tracimy trzymając pieniądze na kontakt.

Lokata w In Bank warunki

Tak naprawdę ledwie kilka instytucji proponuje możliwość ulokowania środków na więcej niż 1 % w skali roku. Jednym z takich banków jest In Bank, gdzie 3 miesięczna lokata oprocentowania jest na 3 % 1,35 %. To nadal niewiele, ale więcej niż w większości innych banków. Czy to bezpieczne rozwiązanie i jak skorzystać z lokaty w In Banku?

In Bank działa w Polsce na podstawie prawa unijnego, przez swój Polski oddział od 2017 roku. Podobnie funkcjonuje np. Aion Bank, który niedawno miał swoją premierę. In Bank pochodzi z Estonii, gdzie większość społeczeństwa korzysta z cyfrowych rozwiązań i tak też w głównej mierze działa ten bank. Większość spraw załatwimy tam więc przez internet, z poziomu serwisu transakcyjnego.

Ogólnie sam bank istnieje od 2011 roku, na wielu rynkach, głównie krajów nadbałtyckich, ale też w Holandii, Francji, czy Austii.

Bank w Polsce oferuje kredyty gotówkowe, samochodowe, oraz właśnie depozyty, które od początku są na nieco wyższym poziomie niż rynek. Bank nie ma oddziałów, nie musi więc utrzymywać wielu pracowników, a dodatkowo zarabia dość dobrze na dość kosztownych pożyczkach i kredytach, stąd nieco atrakcyjniejsza oferta depozytów

lokata w in bank opinia
*źródło inbank.pl

Czy lokata w In Bank jest bezpieczna?

Ok, ale czy to jest w ogóle bezpieczne? Jak wspomniałem In Bank jest bankiem, i tak jak w przypadku innych podmiotów tego typu depozyty są gwarantowane. Depozyty założone w In bank gwarantowane. W przypadku tego banku są one chronione przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond. Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancją objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, maksymalnie do 100.000 euro w stosunku do pojedynczego deponenta, tak jak to wygląda w przypadku Polskich banków. Nie jest więc tak, że w przypadku problemów Twoje środki przepadną. Bank posiada także oddział w Polsce, zatrudnia tu pracowników, więc wyjaśnienie spornych kwestii nie rodzi takiego problemu, jak w przypadku aplikacji takich jak Revolut itp.

Jakie są obecnie warunki lokaty w In Banku?

Aktualizacja, obecnie warunki zmieniają się dość dynamicznie, zarówno stopy procentowe szybko idą w górę, jak oprocentowanie lokat. To dotyczy także Tych w In Banku, które wyglądają już nieco lepiej:

Na ten moment wygląda to mniej więcej tak:

  • 1,3 % 1,6 % w skali roku dla lokaty na 1 miesiąc
  • 1,35 % 3 % w skali roku dla lokaty na 3 miesiące
  • 1,5 % 3,25 % w skali roku dla lokaty na 6 miesięcy
  • 1,65 % 3,5 % w skali roku dla lokaty na 12 miesięcy

itd. aż do 36 miesięcy, ale chyba nikt na tak długo na lokacie środków nie pozostawia? Aktualne warunki można znaleźć w kalkulatorze dostępnym tutaj.

Co ważne, na dziej dzisiejszy można założyć lokatę od kwoty 5000 zł do maksymalnie 50 000 zł.

Bank nie wymaga zakładania żadnego rachunku dodatkowego, konta ROK, innych produktów. Po prostu klikasz, że chcesz założyć lokatę wypałniasz wniosek i przelewasz środki.

Jak dokładniej wygląda założenie lokaty w In Banku?

lokata w in bank
* źródło inbank.pl
  • Po pierwsze należy przejść na stronę In Banku, wybrać zakładkę lokaty.
  • Wskazać interesujący nas okres.
  • Wypełnić formularz danymi osobowymi.
  • Potwierdzić dane i wykonać przelew przez szybkie płatności Blue Media lub ze swojego banku kopiując dane do przelewu.
  • Lokata zostanie założona po zaksięgowaniu środków. Dostęp do informacji o depozycie będziesz miał z serwisu transakcyjnego banku.

Ps.

Tutaj znajdziesz link do najczęstszych pytań i odpowiedzi.

Tutaj znajdziesz link do aktualnej tabeli opłat i prowizji banku.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.