fbpx
Jak dostać kredyt hipoteczny? Rozmowa z Ekspertem Kredytowym Hubertem Wilkiem

Jak dostać kredyt hipoteczny? Rozmowa z Ekspertem Kredytowym Hubertem Wilkiem

Kredyt hipoteczny to poważny krok, ponieważ bierzemy go zazwyczaj na długie lata. Dobrze więc przed zaciągnięciem takiego zobowiązania odpowiednio się przygotować. Tym bardziej, jeśli ma to pomoc uzyskać lepsze warunki finansowania ( a więc zaoszczędzić długofalowo poważne środki), lub zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Dziś porozmawiamy o kredytach hipotecznych, o tym jak dostać kredyt i na co zwrócić uwagę z ekspertem kredytowym Hubertem Wilkiem.

jak dostać kredyt hipoteczny?
*źródła pixabay

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Na początek powiedz jak oceniasz obecny rynek nieruchomości, myślisz, że jest na górce, jest to bańka czy raczej po prostu systematyczny wzrost?

Niewątpliwie w ostatnich latach ceny nieruchomości systematycznie rosły, a ceny niektórych nieruchomości urosły niewspółmiernie do wartości rynkowej, dlatego apeluje o ostrożność i rozwagę podejmując decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości.

Jak w praktyce wygląda kredyt hipoteczny, powiedzmy na zakup mieszkania? Jakie są kolejne kroki, kiedy już mamy wybrane mieszkanie, które chcemy nabyć-czy to na rynku wtórnym, czy od dewelopera? Co należy zrobić, gdzie iść, co załatwić?:) 

Odpowiem przewrotnie: należy zacząć interesować się kredytem jeszcze zanim wybierzemy nieruchomość 🙂 Warto chociażby zbadać swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć jaką maksymalną kwotę może pożyczyć nam bank i wtedy poszukiwania nieruchomości dostosować do naszych możliwości i preferencji. 

Jeśli jednak mamy już wybraną nieruchomość, należy wybrać banki do których chcemy składać wnioski oraz zebrać potrzebne dokumenty: finansowe (zaświadczenia o zatrudnieniu, PITy, wyciągi z konta, KPiR) i nieruchomości (wypisy i wyrysy, pozwolenia na budowę, decyzję o podziale działek, podstawa nabycia nieruchomości przez zbywcę, czy np. Oświadczenie Inwestora Zastępczego przy rynku pierwotnym).

Możemy zrobić to samemu, bądź skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przeprowadzi nas przez ten proces od A do Z i załatwi wymagane dokumenty.

Od czego zależy to, czy klient będzie mógł dostać taki kredyt? Na co przede wszystkim zwróci uwagę bank, przy ocenie wniosku kredytowego? 

Przede wszystkim najważniejsze są nasze dochody netto, niezależnie od ich źródła. Po drugie wysokość miesięcznych zobowiązań oraz to czy są terminowo regulowane.

Kolejna rzecz to wysokość wkładu własnego, im wyższy tym nasze szanse rosną.

Jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?

Czy da się zwiększyć jakoś swoje szanse na kredyt hipoteczny jeszcze zanim złożyć wniosek?

Tak, zwiększając nasze dochody netto np. poprzez podwyżkę u obecnego pracodawcy, bądź zmianę pracodawcy.

Możemy również zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań np. poprzez ich całkowitą spłatę albo nawet częściową nadpłatę.

Jakie są jeszcze koszty po stronie klienta, związane z zakupem nieruchomości? Bo sam kredyt to przecież nie wszystko, a często o tym się zapomina?

Przy rynku wtórnym klient płaci 2% PCC od wartości nieruchomości do urzędu skarbowego, do tego dochodzi wynagrodzenie notariusza około 0.5% wartości nieruchomości + koszty wpisów sądowych. 

Na rynku pierwotnym klient zwolniony jest z PCC.

Czy poza środkami na zakup nieruchomości, klient może uzyskać dodatkową kwotę na np. dowolny cel jak to było kiedyś? Lub połączyć inne cele np. zakup i konsolidacja? Jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić aby móc to zrobić? 

Tak, klient może uzyskać środki na inne cele np. na wykończenie/remont nieruchomości lub konsolidację innych zobowiązań np. kredytów gotówkowych. 

Aby uzyskać środki na wykończenie/remont należy przedstawić odpowiedni kosztorys przewidywanych prac oraz w niektórych przypadkach nastąpi zwiększenie wkładu własnego.

W przypadku konsolidacji jednym z kluczowych elementów będzie wartość nieruchomości oraz wysokość konsolidowanych zobowiązań.

Wiele osób pyta mnie o kredyty na zakup nieruchomości na dochody z zagranicy. Jak obecnie wygląda sytuacja, czy banki chętnie kredytują osoby pracujące za granicą, rozliczające się tam, ale chcące wrócić do Polski, czy kupić tu np. mieszkanie?

Kredyty udzielane na podstawie dochodów z zagranicy należą w tym momencie do rzadkości, ponieważ jest rozszerzona procedura oraz wymagany większy wkład własny.

Dla osób chcących wrócić do Polski i kupić nieruchomość, proponuje zbudowanie stabilności zatrudnienia w Polsce np. umowa o pracę na czas nieokreślony od 3 miesięcy i wtedy przystąpienie do kredytu.

A jak jest z kredytem hipotecznym dla osób prowadzących działalność? Jest taka anegdota, że pracownik przedsiębiorcy ma większą zdolność i szanse na kredyt niż on sam:) Jak wygląda podejście banków do przedsiębiorców? Mówię o zakupie nieruchomości dla siebie, na cele mieszkaniowe?

Aby dochód z działalności został wzięty pod uwagę musi ona istnieć od minimum 12 miesięcy, a w przypadku niektórych banków nawet od 24 miesięcy. Od tej reguły są nieliczne wyjątki dla wybranych grup zawodowych np. programiści.

Ponadto tak jak przy umowie o pracę, najważniejszy jest dochód netto, a oblicza się go odejmując od przychodu koszty z działalności, składki na ZUS oraz podatek do urzędu skarbowego.

Wiele osób wchodzi w inwestycje w nieruchomości, czy to na flipy ( szybka sprzedaż) czy wynajem. Jak banki do tego podchodzą? Wiem, że zdarzają się osoby które kupują całe klatki w blokach na kredyt, czy dla banków nie jest to problem, kiedy klient zaczyna kredytować kolejną już nieruchomość w taki sposób? Pamiętam, że część z nich miała pewne ograniczenia, lub nie finansowała, kiedy klient chciał uzyskać trzeci czy kolejny kredyt mieszkaniowy, jak to obecnie wygląda w momencie bumu ?

Dla tak zwanych fliperów są świetne czasy, można uzyskać kredyt z 0% prowizją oraz możliwością całkowitej spłaty również za 0% od samego początku trwania kredytu, co ma ogromne znaczenie w tej branży.

W sytuacji gdy klient ma już kilka kredytów hipotecznych, większość banków nie będzie chciała kredytować kolejnych nieruchomości. Na szczęście dla tych osób są jeszcze banki, które nie mają w tym aspekcie żadnych ograniczeń. Najważniejsze aby była zdolność kredytowa oraz wkład własny.

Z innej beczki – Czy myślisz, że kredyty w walucie jeszcze wrócą w takiej skali jak kiedyś? Czy według Ciebie pozwy ze strony „frankowiczów”mogą spowodować podrożenie kredytu dla nowych klientów w jakiś sposób? 

Moim zdaniem ilość kredytów walutowych będzie malała i nie powróci do skali sprzed kilkunastu lat. Ludzie są świadomi, że warto brać kredyt w walucie której zarabiają. Kolejną kwestią są regulację prawne, który ograniczyły możliwość zaciągnięcia kredytu walutowego.

Co do kwestii frankowiczów, nie można wykluczyć że nowo udzielone kredytu będą miały np. wyższą marżę. Aczkolwiek wariantem bardziej prawdopodobnym byłoby zwiększenie opłat za prowadzenie konta, czy karty dla każdego jego posiadacza niezależnie czy posiada kredyt hipoteczny czy nie.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Na koniec jeszcze pytanie, na co klient ma zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego? No i czy według Ciebie lepiej załatwić sprawę samemu, czy raczej skorzystać z pomocy doradcy? 

Kredyt hipoteczny jest złożonym produktem, a samo oprocentowanie kredytu to tylko jedna ze składowych i czasami bardzo myląca. Dlatego ważne jest, aby zwrócić również uwagę na takie elementy jak: finalna wysokość raty po uwzględnieniu wszystkich kosztów dodatkowych, całkowite koszty kredytu w całym okresie trwania kredytu, możliwości nadpłacania kredytu bądź jego całkowitego spłacenia, opłaty początkowe związane z uruchomieniem kredytu, dodatkowy cross sell ze strony banku np. konto, karta kredytowa itd., poziom obsługi klienta i wiele innych.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego, rzetelnego oraz doświadczonego eksperta w zakresie kredytów hipotecznych, który przeprowadzi nas przez długi i skomplikowany proces kredytowy. Dzięki niemu będziemy mieli przegląd wszystkich banków i możliwość wybrania dla siebie najlepszych opcji, a także pewność że wszystko pójdzie zgodnie z planem 🙂 Pomoc przy udzielaniu kredytu hipotecznego jest bezpłatna dla klienta, a osoba która nam pomaga wynagradzana jest przez bank.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się dla Was pomocne:) Jeśli macie dodatkowe pytania związane z kredytami hipotecznymi zapraszam do zadawania ich w komentarzach oraz bezpośrednio do mnie i Huberta 🙂

Ps. Jeśli potrzebujecie pomocy w uzyskaniu takiego kredytu także zapraszam do kontaktu z nami, ze mną na blogu a z Hubertem mailowo lub na. Facebooku

Hubert Wilk Ekspert Kredytowy

Moim Gościem był Hubert Wilk – Od 2015r. zajmuje się profesjonalną pomocą w uzyskaniu finansowania przy zakupie wymarzonego mieszkania lub przy budowie domu. Doświadczenie i wykształcenie prawnicze, pozwalają mu na kompleksową obsługę oraz skuteczne przeprowadzenie przez stresującą procedurę kredytową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.